Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Hel (pierwiastek)

Hel (pierwiastek)

Hel
Hel świecący w lampie wyładowczej

Hel świecący w lampie wyładowczej
Dane ogólne
Nazwa, symbol, l.a. Hel, He, 2
Grupa, okres, blok 18 (VIIIA) , 1, s
Właściwości metaliczne gaz szlachetny
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
warunków normalnych (0 °C, 1013,25 hPa)

Hel (He, łac. helium) – pierwiastek chemiczny , z grupy gazów szlachetnych w układzie okresowym . Jest po wodorze drugim najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem chemicznym we wszechświecie, jednak na Ziemi występuje wyłącznie w śladowych ilościach (4·10-7% w górnych warstwach atmosfery).

Hel na Ziemi występuje głównie w atmosferze (5,2·10-4% obj. w powietrzu), pochodzi głównie z rozpadu jąder promieniotwórczych w naturalnych szeregach promieniotwórczych . W litosferze hel występuje również w niektórych złożach gazu ziemnego . W gazach występujących w Stanach Zjednoczonych dochodzi do 1%, w gazach występujących w Europie ilość ta jest bardzo mała (z wyjątkiem Polski – do 3%). Praktycznie cały hel, który mógł pierwotne istnieć na Ziemi, nie mogąc związać się z żadnym innym pierwiastkiem, jako bardzo lekki opuścił atmosferę Ziemi.

Występuje w postaci dwóch izotopów trwałych – 3He i 4He. Znanych jest także kilka syntetycznych izotopów nietrwałych ( < 1 sekundy), z których najbardziej stabilne są 6He i 8He.

Hel jest najmniej aktywnym pierwiastkiem chemicznym, z bardzo wysoką energią jonizacji . Nie udało się z nim uzyskać żadnego trwałego związku chemicznego . Nie ma żadnego znaczenia biologicznego.

Spis treści

Odkrycie helu

Hel odkryto najpierw na Słońcu, później na Ziemi. Podczas całkowitego zaćmienia Słońca , które miało miejsce 18 sierpnia 1868 roku i było widoczne w Indiach, astronom Pierre Janssen , badając widmo korony słonecznej , zaobserwował pomarańczowy prążek odpowiadający długości fali 5876 Å , którego nie można było przypisać do żadnego spośród znanych wówczas pierwiastków. Ten sam prążek w widmie Słońca zaobserwował 20 października 1868 r. angielski astronom Norman Lockyer. Lockyer i angielski chemik Edward Frankland nadali nowemu pierwiastkowi – emitującemu falę o długości 5876 Å – nazwę Helium od greckiego boga słońca – Heliosa . Przez wiele lat hel był uważany za pierwiastek, który występuje na Słońcu, ale nie występuje na Ziemi. W roku 1895 William Ramsay otrzymał hel po potraktowaniu kleweitu (rudy uranowej ) kwasem mineralnym. Ramsay przesłał próbkę gazu do Williama Crookesa i Normana Lockyera, którzy zidentyfikowali hel.

Zastosowania helu

  • Hel w postaci ciekłej jest używany do chłodzenia tam, gdzie potrzebne są bardzo niskie temperatury, ze względu na jego bardzo niską temperaturę wrzenia. Stosuje się go m.in. do chłodzenia nadprzewodników .
  • Jako najlżejszy gaz bezpieczny (niepalny) był stosowany do wypełniania statków powietrznych lżejszych od powietrza , czyli aerostatów (balony, sterowce). Obecnie ze względu na wysokie koszty jego pozyskania, zamiast helu stosuje się w aerostatach najczęściej ogrzane powietrze.
  • Ze względu na niską rozpuszczalność w osoczu krwi , używany jest jako składnik mieszanki do oddychania w głębokim nurkowaniu .
  • Hel dostarczony do płuc powoduje zmianę wysokości głosu - dzieje się tak, ponieważ częstość drgań w komorze rezonansowej , jaką jest ośrodek mowy, ściśle zależy od gęstości ośrodka, w którym te drgania zachodzą ( prędkość dźwięku w helu jest ok. 3 razy większa niż w powietrzu).
  • Hipotetycznie izotop 3He może zostać wykorzystany w kontrolowanej reakcji termojądrowej z deuterem do uzyskiwania energii bez powstawania niepożądanych odpadów promieniotwórczych . Na Ziemi 3He występuje jedynie śladowo, natomiast znaczne ilości tego izotopu występować mogą w gruncie księżycowym , w związku z czym rozważane są projekty jego wydobycia i transportu z Księżyca na Ziemię[1][2].

Otrzymywanie helu

Przypisy

  1. Andrzej Kublik: Rosja i Chiny walczą o energię z Księżyca . Gazeta Wyborcza, 2006-04-13. [dostęp 2009-01-10].
  2. Mariusz Błoński: Wyścig po paliwo z kosmosu . Kopalniawiedzy.pl, 15-12-2006. [dostęp 2009-01-10].

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Hel (pierwiastek)":

Związek organiczny ...

Heptozy ...

Sztolnie Kowary ...

Wody gruntowe ...

Bar ...

Blok karkonosko-izerski ...

William Blake ...

Węgiel ...

Celuloza ...

Tetrozy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Hel (pierwiastek)":

Pierwiastki (plansza 9) ...

Pierwiastki (plansza 2) ...

Składniki powietrza (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie