Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Hendrik Antoon Lorentz

Hendrik Antoon Lorentz

Hendrik Antoon Lorentz

Urodzony 18 lipca 1853
Arnhem
Zmarł 4 lutego 1928
Haarlem
Zawód fizyk


Hendrik Antoon Lorentz (ur. 18 lipca 1853 w Arnhem , zm. 4 lutego 1928 w Haarlemie ) – fizyk holenderski .

Urodził się w Arnhem jako syn Gerrita Frederika Lorentza i jego żony Geertruidy z Ginkelów. W 1870 rozpoczął studia na uniwersytecie w Lejdzie , które przerwał po dwóch latach, aby wrócić do Arnhem i podjąć pracę nauczyciela, jednocześnie pisząc pracę doktorską. Już w 1875 roku, w wieku 22 lat uzyskał doktorat za pracę udoskonalającą teorię elektromagnetyzmu Maxwella . W 1878 został profesorem uniwersytetu w Lejdzie, obejmując nowo stworzoną katedrę fizyki teoretycznej. W 1912 roku zrezygnował z katedry, przyjmując stanowisko dyrektora Instytutu Teylera w Haarlemie . W dalszym ciągu jednak do końca życia prowadził wykłady na uniwersytecie.

Zapoczątkował teorię elektronową budowy materii, prowadził prace nad połączeniem w jedną całość zjawisk elektromagnetycznych i optycznych. Do najbardziej znanych osiągnięć należą transformacja Lorentza , teoria wyjaśniająca zjawisko dyspersji i przewodnictwa elektrycznego , wzór na skrócenie ciała sztywnego w ruchu (kontrakcja Lorentza-Fitzgeralda). Wyjaśnił teoretycznie zjawiska rozszczepienia linii widmowych w polu magnetycznym ( zjawisko Zeemana ). W 1902 otrzymał nagrodę Nobla z fizyki razem z Pieterem Zeemanem (swoim dawnym studentem). Oprócz fizyki teoretycznej, zajmował się też praktyką: w 1919 został wybrany przewodniczącym zespołu uczonych i inżynierów pracujących przy przegrodzeniu tamą zatoki Zuiderzee. Lorentz był uznawany za jednego z najwybitniejszych fizyków swojego okresu. Zmarł 4 lutego 1928 w Haarlemie .

Był członkiem brytyjskiego Towarzystwa Królewskiego (otrzymał od niego medale Rumforda i Copleya) i Polskiej Akademii Umiejętności .

W 1925 roku z okazji pięćdziesięciolecia doktoratu Lorentza Królewska Holenderska Akademia Sztuk i Nauk ustanowiła medal jego imienia . Ta nagroda naukowa z dziedziny fizyki teoretycznej przyznawana jest co cztery lata.

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Hendrik Antoon Lorentz":

1679 ...

1686 ...

2010 ...

1702 ...

Ziemia ...

1695 ...

1699 ...

1682 ...

1689 ...

Gniewino ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Hendrik Antoon Lorentz":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie