Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Henryk Lew

Henryk Lew

Koronacja Henryka Lwa i Matyldy
tzw. Lew Brunszwicki - zoomorficzny pomnik ku czci Henryka Lwa na zamku w Darkwarderode

Henryk Lew ( niem. Heinrich der Löwe) (ur. 1129 , zm. 6 sierpnia 1195 w Brunszwiku ) - książę Saksonii Henryk III 11421180 i Bawarii Henryk XII 11561180 z dynastii Welfów .

Henryk Lew był synem księcia bawarskiego Henryka Dumnego i wnukiem po kądzieli cesarza Lotara III . Po dojściu do władzy Konrada III , króla Niemiec z rodu Hohenstaufów , jego ojciec został wygnany z kraju, a dziedzictwo Henryka przepadło (Bawarię otrzymali Babenbergowie , a Saksonię Askańczycy ). Dopiero po śmierci Henryka Dumnego (w 1139 r.), Saksonia wróciła w ręce Henryka Lwa (w 1142 r.), za sprawą wstawiennictwa jego babki Richenzy, żony Lotara III. W 1156 r. odzyskał Bawarię również za sprawą kobiety. Jego owdowiała matka Gertruda (córka cesarza Lotara III i Richenzy) została bowiem wydana za Henryka Jasomirgotta z rodu Babenbergów, który wówczas władał Bawarią. Kiedy Babenberg został księciem Austrii Bawaria przypadła jego pasierbowi. Henryk Lew ożenił się z Matyldą Plantagenet (córką króla Anglii - Henryka II ), z którą miał syna - Otto IV z Brunszwiku , późniejszego cesarza niemieckiego .

W 1147 podjął nieudaną wyprawę przeciw państwu plemiennemu Obodrzyców na terenach obecnej Meklemburgii , jednak zmusił książąt Pomorza Zachodniego (określanego również jako Pomorze Przednie) do uznania jego władzy w stosunku lennym . W latach 1160 - 1163 ostatecznie podbił ziemie Obodrzyców, następnie wraz z Danią pokonał Wieletów , zdobył wpływy na Pomorzu Zachodnim i wyspie przybrzeżnej Rugii . Wprowadzał chrześcijaństwo w nadbałtyckich ziemiach słowiańskich, gdzie lokował osadników niemieckich. Potęgą dorównywał niemal cesarzowi niemieckiemu Fryderykowi I Barbarossie , jednak w 1176 popadł w zatarg z nim, następnie został osądzony i skazany na banicję. Ostatecznie Henryk Lew utracił długo budowane dziedzictwo Welfów, które następnie uległo rozpadowi.

Miasta założone przez Henryka Lwa


Poprzednik
Albrecht Niedźwiedź
książę Saksonii
1142 - 1180
Następca
Bernard III
Poprzednik
Henryk XI Jasomirgott
książę Bawarii
1156 - 1180
Następca
Otton I


Inne hasła zawierające informacje o "Henryk Lew":

Mieszko II Lambert ...

Guwernantka ...

I wiek ...

1499 ...

XVI wiek ...

1972 ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

1408 ...

1398 ...

1411 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Henryk Lew":

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 17) ...

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 14) ...

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 9) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie