Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Herb Ukrainy

Herb Ukrainy

Herb Ukrainy w odmianie małej

Herbem Ukrainy jest trójząb ( ukr. тризуб – [tryzúb]) na niebieskiej tarczy. Został on oficjalnie przyjęty w 1918 roku. Symbol władców starożytnych plemion (prawdopodobnie Wikingów zwanych Waregami i wywodzącej się z nich dynastii Rurykowiczów ) zamieszkujących tereny dzisiejszej Ukrainy, został przejęty przez Rusów , stając się następnie herbem książąt ruskich.

Pierwowzorem godła, powszechnie uważanego za trójząb, jest symbol pierwszych Rurykowiczów - schematyczny rysunek sokoła z głową skierowaną ku dołowi.

Ukraiński herb występuje w dwóch odmianach: małej – żółty trójząb z czasów Włodzimierza Wielkiego na niebieskim polu i wielkiej, na którym tarczę z małym herbem podtrzymują: z prawej (heraldycznie) strony lew z godła Księstwa Halickiego , a z lewej Kozak z muszkietem, znak Hetmańszczyzny (Ukrainy naddnieprzańskiej). U zwieńczenia herbu korona Włodzimierza Wielkiego. Herb w odmianie wielkiej nie został jeszcze oficjalnie zatwierdzony przez parlament z powodów braku odpowiedniej liczby głosów i oporu niektórych frakcji parlamentarnych.

Trójząb symbolizuje suwerenność kraju poprzez wpisane w niego ukraińskie słowo воля - wolność. В stanowi lewy "ząb", u dołu wpisane jest О, w środku Л, a w prawy "ząb" wpisane jest Я.

Na dole wstęga w barwach flagi, pod którą umieszczono ornament roślinny: kłosy pszenicy i owoce kaliny .

Zobacz też



Inne hasła zawierające informacje o "Herb Ukrainy":

Wszystkich Świętych ...

Dziady (zwyczaj) ...

Biskup ...

Tiumeń ...

Odense ...

Linz ...

Grenoble ...

Linköping ...

Tampere ...

Växjö ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Herb Ukrainy":

019. Wielkie formy ukształtowania powierzchni Ziemi (plansza 4) ...

234. Polska droga do demokracji (plansza 21) ...

119b Wojny XVII w. i ich konsekwencje (plansza 16) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie