Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Hilary z Poitiers

Hilary z Poitiers

św. Hilary z Poitiers
biskup
doktor Kościoła

Hilary otrzymuje sacrę biskupią
Ilustracja z XIV-wiecznego manuskryptu
Data urodzeniaok. 315
Poitiers
Data śmierci 367
Poitiers
Kościół / wyznanie rzymskokatolicki , prawosławny
Wspomnienie 13 stycznia (kat.)
26 stycznia (praw. wg kal. greg. )
Szczególne miejsca kultuPoitiers

Hilary z Poitiers (ur. ok. 315 , zm 367 w Poitiers we Francji ), biskup Poitiers, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego , ojciec i doktor Kościoła .

Spis treści

Żywot świętego

Urodził się w pogańskiej rodzinie patrycjuszów . Studiował retorykę i filozofię . Bardzo wcześnie zawarł związek małżeński. W wieku 30 lat przyjął chrzest z żoną oraz córką Abrą i poświęcił swe życie służbie Kościołowi. W 350 roku został prawdopodobnie pierwszym biskupem Poitiers (wtedy Pictavium). Walczył z ekspansją arianizmu , co przysporzyło mu wrogów i doprowadziło do tego, że na podstawie fałszywych oskarżeń został skazany na wygnanie (przebywał na nim w latach 356 do 361 ). Hilary - człowiek z natury ugodowy - próbował pogodzić ze sobą założenia teologii Zachodu i Wschodu , którą zagłębiał w czasie swej banicji w Phrygii ( Turcja ). Był kierownikiem duchowym Marcina z Tours (Św. Marcin przyjął od niego chrzest). Zmarł w 367 roku w rodzinnym mieście i został pochowany w kościele St-Hilaire-le-Grand.

Dzieła

Św. Hilary uchodzi za pierwszego twórcę hymnów w Kościele łacińskim , a jego dzieła są cenione także dzisiaj. W pamięci potomnych Hilary z Poitiers zapisał się jako nauczyciel i obrońca Kościoła. Główne dzieła:

  • Commentarius in Evangelium Matthaei. Wydanie polskie: Komentarz do Ewangelii św. Mateusza , w: Komentarz do Ewangelii św. Mateusza ; Traktat o tajemnicach, Emil Stanula ( tł., wstęp, oprac.), Warszawa 2002, Wydaw. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego PSP 63, s. 255 .
  • Tractatus de mysteriis et hymni. Wydanie polskie:Traktat o tajemnicach, Emil Stanula ( tł., wstęp, oprac.), w: dz. cyt.
  • De Trinitate. Wydanie polskie: O Trójcy Świętej; Emil Stanula (przekł.); Tadeusz Kołosowski (przekł. oprac. i wstęp), Warszawa 2005, Wyd. UKSW PSP 64, s. 415, .
  • De synodis (O synodach).
  • Polemiki.
  • Pisma egzegetyczne.

Kult

13 maja 1851 roku papież Pius IX ogłosił Hilarego Doktorem Kościoła . Jest on jednym z najpopularniejszych świętych we Francji.

Święty Hilary z Poitiers przedstawiany jest często w szatach biskupich, z książkami, przepędzający węże, jako pogromca smoków, wskrzeszający martwo narodzone dziecko.

Patronuje miastom: Poitiers, La Rochelle i Luçon , słabowitych dzieciom, ukąszonym przez węże.

Wspomnienie liturgiczne w Kościele: katolickim obchodzone jest 13 stycznia (w tym samym dniu również w prawosławnym, anglikańskim oraz ewangelickim), w Poitiers czczony jest 26 czerwca [], a w prawosławnym - 13/26 stycznia[1], tj. 26 stycznia wg kalendarza gregoriańskiego .

Zobacz też

Przypisy

Źródła

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Hilary z Poitiers":

1136 ...

List do Hebrajczyków w Kanonie Muratoriego i Kanonie Memmeniańskim. Przeciwnikiem kanoniczności był Tertulian, zwolennikami – Hilary z Poitiers , Lucyfer z Cagliari , Pryscylian i Rufin z Akwilei . Dyskusji ...

1987 ...

Tadeusz Mazowiecki ...

Imieniny ...

Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

André Breton ...

Rumia ...

Plezjozaur ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Hilary z Poitiers":

038 Problemy polityczne oraz kryzys gospodarczy i społeczny w Europie w późnym średniowieczu (plansza 12) ...

024 Arabowie w czasach wczesnego średniowiecza (plansza 12) ...

025 Państwo Franków (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie