Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Hipolit Rzymski

Hipolit Rzymski

Święty Hipolit
prezbiter
męczennik

Męczeństwo Hipolita
Data urodzeniaprzed 170
Palestyna
Data śmierci 235
Sardynia
Kościół / wyznanie katolicki , prawosławny
Wspomnienie 13 sierpnia (kat.)
26 sierpnia (praw. wg kal. greg. )

Hipolit Rzymski, scs. Muczenik Ippolit (ur. przed 170 prawd. w Palestynie , zm. 235 na Sardyni )[1] - jeden z pisarzy wczesnego Kościoła , prezbiter , męczennik , ojciec i święty Kościoła katolickiego oraz prawosławnego .

Spis treści

Życie

Hipolit urodził się prawdopodobnie w Rzymie w drugiej połowie II wieku. Focjusz opisuje go w swej księdze " Bilioteka " (kod. 121) jako ucznia Ireneusza , który miał być uczniem Polikarpa . Z tekstu można wywnioskować, że sam Hipolit dawał to do zrozumienia, choć nie można być tego do końca pewnym[2]. Wszedł w konflikt z papieżami swego czasu i przez jakiś czas był przywódcą osobnej grupy w Kościele. Z tego powodu jest czasem uznawany za antypapieża , ale zmarł śmiercią męczeńską pojednany wcześniej z Kościołem.

Jako prezbiter kościoła w Rzymie, za pontyfikatu papieża Zefiryna , wyróżniał się wiedzą i elokwencją. To właśnie w tym czasie Orygenes , wtedy młody człowiek, słuchał jego homilii [3].

Odmówił zaakceptowania nauczania papieża Zefiryna, a jego następcę, Kaliksta I (217–222), oskarżył o sprzyjanie herezji chrystologicznej monarchian , a także o osłabianie morale w Kościele przez zbytnią pobłażliwość w przyjmowaniu z powrotem na łono Kościoła ludzi wyłączonych za popełnienie ciężkich grzechów , jak zabójstwo, cudzołóstwo i in. W tym czasie wydaje się, że pozwolił się wybrać w charakterze alternatywnego biskupa Rzymu i kontynuował krytykę wobec kolejnych papieży Urbana (222–230) i Poncjana (230–235)[2]. W Chronicon Paschale znajduje się jedna mała wzmianka, iż siedziba Hipolita znajdowała się w Portus koło Rzymu. Był to rodzaj schizmy .

W czasie prześladowań za panowania cesarza Maksymina Traka został zesłany razem z ówczesnym papieżem Poncjanem w 235 r. na Sardynię , gdzie się pogodzili i obaj zginęli.

Najprawdopodobniej ciała obu zesłańców 13 sierpnia 236 r. przewiezione zostały do Rzymu i tam pogrzebane (Hipolita pochowano na cmentarzu przy Via Tiburtina).

Niewiele zostało po latach w pamięci o historycznym Hipolicie. Ani Euzebiusz ani Hieronim nie wiedzieli, że tak poczytny na Zachodzie autor i rzymski święty to ta sama osoba[].

W 1551 r. znaleziono na cmentarzu przy Via Tiburtina marmurowy posąg siedzącego mężczyzny. Z tyłu siedziska wygrawerowane były tytuły licznych pism - był to posąg św. Hipolita. Za czasów Piusa IX przeniesiono go do Pałacu Laterańskiego .

Dzieła

Dzieła Hipolita obejmują takie dziedziny jak: egzegezę , homilie , apologetykę i polemiki, kroniki i prawo kościelne. Do naszych czasów dotarły jednak w szczątkowej formie i nie można właściwie ocenić ich poziomu literackiego i intelektualnego.

Jego dorobek obejmuje:

  • komentarz do księgi proroka Daniela;
  • komentarz do "Pieśni nad Pieśniami" ;
  • traktat "Odparcie wszelkich herezji" skierowany do pogan, żydów i gnostyków ;
  • "Kroniki" obejmujące dzieje od stworzenia świata do 234 r. (były one podstawą wielu innych kronik pisanych na Wschodzie i Zachodzie);
  • "Tradycja apostolska" - źródło wiedzy o dawnej liturgii rzymskiej. Anafora eucharystyczna Hipolita, została wydana, w: Wieczerza mistyczna : anafory eucharystyczne chrześcijańskiego Wschodu / wybór, wstęp, przekł. [z grec., fr., łac.] i przypisy Henryk Paprocki.
  • Przeciw Noetosowi w: Trójca Święta. St. Kalinkowski (przekład), Henryk Pietras SJ (wprowadzenie i oprac.). Kraków: WAM, 1997, seria: Źródła Myśli Teologicznej 4. . 

Papież Damazy I poświęcił mu epigram , a Prudencjusz w dziele "Peri stephanon" w jednym z hymnów barwnie opisał jego śmierć.

Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 13 sierpnia .

Cerkiew prawosławna wspomina męczennika 13/26 sierpnia[4], tj. 26 sierpnia wg kalendarza gregoriańskiego .

Biskupi Rzymu, za pontyfikatu których Hipolit był antypapieżem

PontyfikatPapież
217 - 222 św. Kalikst I
222 - 230 św. Urban I
21 lipca 230 - 28 września 235 św. Poncjan

Zobacz też

Przypisy

  1. Hipolit Rzymski - Wydawnictwo Naukowe PWN
  2. 2,0 2,1 Por. F. L. Cross: The Oxford Dictionary of the Christian Church. Oxford University Press, 2005. 
  3. Por. Hieronim ze Strydonu De Viris Illustribus # 61; Euzebiusz z Cezarei , Historia Ecclesiastica VI. 14, 10.
  4. podwójne datowanie

Źródło

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Hipolit Rzymski":

II wiek ...

Linz ...

I wiek ...

XVI wiek ...

Włosi ...

Hector Berlioz ...

1592 ...

79 ...

Cesarze rzymscy ...

1878 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Hipolit Rzymski":

Podstawy informatyki - podstawowe pojęcia, systemy liczbowe - część II (plansza 3) ...

010b. Rzym (plansza 4) ...

010c. Rzym (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie