Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Hiroszima

Hiroszima - (jap. 広島市, Hiroshima-shi?) – miasto w Japonii, stolica prefektury Hiroszima. Leży na wyspie Honsiu w regionie Chūgoku, nad zatoką Hiroshima (Hiroshima-wan). Hiroszima i Kure tworzą zespół miejski liczący ok. 1 500 000 mieszkańców.

II wojna światowa

6 sierpnia 1945 startująca z wyspy Tinian superforteca B-29 Enola Gay lotnictwa USA zrzuciła na miasto 4-tonową uranową bombę atomową Little Boy.

W chwili ataku w Hiroszimie mieszkało 275 tysięcy ludzi, oprócz tego stacjonował tam 40-tysięczny garnizon wojskowy. Bombę zrzucono na śródmieście miasta (celem był most Aioi – podobno najbardziej charakterystyczny punkt w mieście, w który załodze bombowca było łatwiej celować). Wybuchła o godzinie 8:16:02 na wysokości 580 metrów z siłą około 15 kiloton trotylu zabijając natychmiast 78 100 mieszkańców i ciężko raniąc 37 424. 13 983 osób uznano za zaginione.

Był to pierwszy w historii atak z użyciem broni nuklearnej. Drugi miał miejsce trzy dni później na Nagasaki.

Powojenna historia

Hiroszima została odbudowana w stylu zachodnim. Z inicjatywy burmistrza Shinzo Hamai`a miasto zostało ogłoszone w 1949 roku przez japoński parlament Miastem Pokoju. Rezultat był taki, że Hiroszima została zauważona na forum międzynarodowym jako pożądane miejsce międzynarodowych konferencji poświęconych pokojowi i zagadnieniom społecznym. Aby jeszcze zwiększyć atrakcyjność miasta w 1992 powstało Hiroszimskie Stowarzyszenie Tłumaczy i Przewodników w celu ułatwienia obsługi translatorskiej konferencji, a w 1998 Hiroszimski Instytut Pokoju na Uniwersytecie Hiroszimskim. W 1994 Hiroszima była gospodarzem Igrzysk azjatyckich.

Podczas gdy w latach 80. XX wieku wiele japońskich miast rezygnowało z sieci tramwajowych z powodu zużywania się infrastruktury tramwajowej Hiroszima postanowiła zachować swoją sieć. Było to spowodowane położeniem miasta w delcie rzeki przez co budowa metra byłaby zbyt kosztowna. Już w latach 60. Hiroshima Dentetsu (Hiroszimska Kolej Elektryczna; w skrócie Hiroden) kupowała dodatkowe tramwaje w innych miastach kraju. Wiele starych tramwajów zostało wymienionych na nowoczesne jednak część nadal pozostaje w użytku przez co niektórzy nazywają sieć tramwajową "ruchomym muzeum". Z 4 tramwajów które przetrwały wojnę 2 nadal jeżdżą. Oba to model 650, są użytkowane pod numerami 651 i 652.

W Hiroszimie każdego roku obchodzi się rocznicę zrzucenia bomby na miasto. W trakcie obchodów czci się pamięć ofiar, puszcza tysiące kolorowych lampionów wraz z nurtem rzeki oraz propaguje ideę rozbrojenia nuklearnego. Uczestniczą w nich pacyfiści z całego świata.


Grzyb atomowy po wybuchu bomby atomowej nad Hiroszimą w dniu 6 sierpnia 1945 roku


Inne hasła zawierające informacje o "Hiroszima":

Wołgograd ...

Alamogordo (Nowy Meksyk) ...

Mandżukuo ...

Wojna koreańska ...

Ładunek termojądrowy ...

1945 ...

Historia Japonii ...

Broń jądrowa ...

1915 ...

1917 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Hiroszima":

220 Bilans II wojny światowej (plansza 10) ...

215b Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 12) ...

224 Koniec wojny i początek nowych zagrożeń (plansza 7) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie