Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Legia Cudzoziemska

Legia Cudzoziemska

Legia Cudzoziemska
"Legio Patria Nostra" (Legia jest naszą Ojczyzną)
Emblemat Legii Cudzoziemskiej
Historia
Państwo   Francja
Sformowanie10 marca 1831
Dowódcy
Obecnygenerał brygady Alain Bouquin
Organizacja
Rodzaj sił zbrojnych Francuskie Wojska Lądowe
Żołnierze Legii Cudzoziemskiej podczas przerwy w dniu defilady na Polach Elizejskich z okazji Święta Narodowego Francji . Umundurowanie posiada charakterystyczne czerwone naramienniki oraz białe kepi . Uzbrojenie – karabin FAMAS .

Legia Cudzoziemska ( fr. La Légion étrangère) to francuska , elitarna, zawodowa jednostka bojowa, w której formalnie mogą służyć wyłącznie obywatele obcych państw. W praktyce jednak od 5% do 10% żołnierzy stanowią rodowici Francuzi, którzy dostają przy rekrutacji obywatelstwo Belgii , Szwajcarii lub Luksemburga .

Spis treści

Historia

Jednostka została utworzona 9 marca 1831 , głównie w celu ochrony francuskich terytoriów zamorskich podczas wojny w Algierii. Do dzisiaj posiada ona zakaz prowadzenia działań bojowych na terenie samej Francji. Zwykle jest ona wysyłana w najbardziej zapalne tereny, gdzie stanowi pierwszą linię frontu lub prowadzi działania poza linią frontu.

W szeregach Legii Cudzoziemskiej zginęło 35 777 legionistów, podoficerów i oficerów we wszystkich wojnach, w których Francja brała udział. Ostatnią ofiarą poległą w boju jest sierżant Konrad Rygiel z 2REP. Rygiel zginął 7 czerwca 2010 roku w Afganistanie. Miał 28 lat, pochodził z Polski, wstąpił do Legii Cudzoziemskiej w 2002 roku.[1][2][3]

Skład Legii Cudzoziemskiej

Legia Cudzoziemska obecnie liczy 7699 żołnierzy w tym 413 oficerów, 1741 podoficerów i 5545 legionistów w 11 pułkach ( regimentach ), z których każdy posiada unikalną funkcję. Najbardziej znany i uważany za "elitarny" jest 2 REP (spadochroniarze) z bazą na Korsyce w Calvi . Jest to regiment o najbardziej zaostrzonej dyscyplinie, w stanie ciągłej gotowości bojowej. 1 cudzoziemski pułk kawalerii zachował najwięcej tradycji Legii i w nim należy szukać dawnych ideałów. Nazywany jest potocznie pułkiem tradycji.

  • Jednostki administracyjno-szkoleniowe:
    • 1 Regiment Cudzoziemski w Aubagne1 RE (1er Régiment Étranger)
    • 4 Regiment Cudzoziemski w Castelnaudary4 RE (4ème Régiment Étranger)
    • Oddział werbunkowy Legii Cudzoziemskiej Fort de NogentGRLE (Groupement de Recrutement de la Légion Étrangère)

Kodeks Honorowy Legionisty

Artykuł 1

  • Legionisto, jesteś ochotnikiem służącym Francji z honorem i wiernością.

Artykuł 2

  • Każdy legionista jest twoim towarzyszem broni, jaka by nie była jego narodowość, rasa czy religia. Wyrażasz to solidarnością, która łączy członków jednej rodziny.

Artykuł 3

  • Strzegący z szacunkiem tradycji, związany z twoją kadrą dowodzenia, dyscyplina i koleżeństwo są twoją siłą, odwaga i lojalność twoimi cnotami.

Artykuł 4

  • Dumny z twojego stanu legionisty, wykazujesz to twoim mundurem zawsze eleganckim, twoim zachowaniem zawsze dostojnym, lecz skromnym, twoimi koszarami zawsze czystymi.

Artykuł 5

  • Elitarny żołnierzu, szkolisz się z surowością, czyścisz twoją broń jakby to był twój największy skarb, stale masz troskę o swoją formę fizyczną.

Artykuł 6

  • Otrzymane zadanie jest świętym, wykonujesz je do końca przestrzegając regulaminów wojskowych i konwencji międzynarodowych, a jeżeli trzeba to i za cenę własnego życia.

Artykuł 7

  • Na polu walki działasz bez pasji i nienawiści, szanujesz pokonanych wrogów, nigdy nie opuszczasz zabitych lub swoich rannych, ani Twojej broni.

Stan obecny

Przemarsz w tradycyjnych strojach paradnych Legii (białe kepi, skórzany fartuch i topór) przed pomnikiem poleglych

Legia Cudzoziemska rekrutuje mężczyzn z całego świata w wieku od 17 do 40 lat. Dawniej żołnierze wstępujący do Legii mieli zapewnioną pełną anonimowość w trakcie pełnienia służby, a po jej odbyciu otrzymywali obywatelstwo francuskie i nowe dokumenty. Przyciągało to do Legii wielu kryminalistów – obecnie stan ten się zmienił i Legia nie przyjmuje już w swoje szeregi osób podejrzanych o poważne przestępstwa.

Według oficjalnych wypowiedzi Legii, największy odsetek żołnierzy, którzy podjęli służbę jako ucieczkę przed wymiarem sprawiedliwości to osoby uchylające się od płacenia alimentów .

Skład narodowy Legii jest bardzo zmienny, aktualnie w szeregach Legii Cudzoziemskiej reprezentowanych jest ponad 140 narodowości. Niemal wszyscy wyżsi oficerowie są Francuzami, często przysyłanymi do Legii z innych jednostek Armii Francuskiej. Do połowy lat 80. XX w. większość składu stanowili "Belgowie", Brytyjczycy, oraz obywatele państw Wspólnoty Francuskiej . Obecnie coraz większą część składu pochodzi z krajów Europy Środkowej, w tym z Polski . Legia nie ujawnia jednak pełnych danych statystycznych na ten temat. Aktualnie coraz więcej kandydatów pochodzi z Ameryki Południowej.

Ważnym świętem dla Legii jest Dzień Camerone obchodzony 30 kwietnia na pamiątkę bitwy o Camerone .

Rekrutacja

Rekrutacja do Legii Cudzoziemskiej odbywa się w jednym z jedenastu punktów werbunkowych rozsianych po całym terytorium Francji . Miejscowości, w których znajdują się te punkty to: Paryż , Lille , Nantes , Strasburg , Aubagne , Bordeaux , Lyon , Marsylia , Nicea , Perpignan , Tuluza .

Przyszły legionista musi spełniać następujące warunki:

  • być mężczyzną w wieku od 17 do 40 lat,
  • posiadać dokument tożsamości,
  • być bardzo sprawnym fizycznie i zdatnym do służby.

Ponadto, Legia nie dopuszcza do zwerbowania ludzi niezrównoważonych psychicznie lub ściganych przez policję. Nie jest ważny za to stan cywilny – niezależnie od tego czy rekrut jest kawalerem czy jest żonaty, kontrakt podpisuje jako kawaler. Przed wstąpieniem do Legii Cudzoziemskiej trzeba także zaliczyć testy sportowe, medyczne i psychologiczne. Ma to na celu wyeliminowanie ludzi niezdolnych do służby fizycznie i psychicznie oraz kryminalistów. Średnio na jedno miejsce w Legii Cudzoziemskiej przypada rocznie ośmiu kandydatów.

Ciekawostki

  • Jedyną kobietą przyjetą do Legii, była związana z generałem Koenigem (walczył przeciwko Rommelowi pod Bir Hakeim ) brytyjka Susan Travers. Slużyła jako kierowca.
  • Do Legii wstapił też, uciekając z Niemiec przed faszystami , urodzony w Lipsku, swiatowej sławy malarz współczesny Hans Hartung .
  • Pál Sárközy de Nagy-Bócsa - ojciec prezydenta Francji Nicolasa Sarkozego - jako węgierski emigrant został zwerbowany w Baden-Baden do Legii, odbył podstawowe szkolenie w Algerii , został jednak uznany za niezdolnego do służby w Indochinach. W 1948 zwolniony z Legii, zdecydował się pozostać we Francji .

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Bibliografia

  • Jacek Wist, Pierwszy kontrakt, Apolonia Dream, Warszawa 2009, [1]
  • Pierre Montagnon, Historia Legii Cudzoziemskiej. Od 1831 roku do współczesności, 2006 ,
  • Zbigniew Truszczyński: Afrykańskie wędrówki z Legią Cudzoziemską. Bellona, Warszawa 2002,
  • (dpa) Reportage - Pirmasenser Zeitung (Nadrenia-Palatynat, Niemcy/Rh-Pfalz, BRD) - 06.04.2009

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Legia Cudzoziemska":

2010 ...

2006 ...

Bronisław Geremek ...

Dwight Eisenhower ...

Uniwersytet Warszawski ...

1916 ...

Władysław Sikorski ...

Douglas MacArthur ...

Cmentarz Obrońców Lwowa ...

Ignacy Jan Paderewski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Legia Cudzoziemska":

Opowieść o tułaczce, tęsknocie i poszukiwaniu własnego miejsca - H. Sienkiewicz ˝Latarnik˝ (plansza 3) ...

Kogo ośmiesza Krasicki w (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie