Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Zamek Cesarski w Poznaniu

Zamek Cesarski w Poznaniu

Zamek Cesarski
Obiekt zabytkowy nr rej. A-213 z 6 marca 1979
Skrzydło reprezentacyjne z wejściem wybitym podczas okupacji

Skrzydło reprezentacyjne z wejściem wybitym podczas okupacji
Państwo   Polska
Miejscowość Poznań
Adres ul. Św. Marcin 84
Architekt Franz Schwechten
Wysokość całkowita75 m
Rozpoczęcie budowy 1905
Ukończenie budowy 1910
Pierwszy właściciel Wilhelm II
Położenie na mapie Polski

Zamek Cesarski
52°24'28″N 16°55'07″E / 52.40778, 16.91861 Na mapach: 52°24'28″N 16°55'07″E / 52.40778, 16.91861
Strona internetowa
Widok z południowego zachodu, z ulicy Święty Marcin . W wieży zamkowej widoczne jest wejście przeznaczone dla cesarza
Fontanna Lwów na dziedzińcu różanym
Dawne wejście główne – do czasów II wojny światowej
Fasada Zamku Cesarskiego podczas czyszczenia i renowacji

Zamek Cesarski w Poznaniu (niem. Königliches Residenzschloß) – powstał według projektu Franza Schwechtena , w którym wiele elementów wprowadzono na życzenie Wilhelma II . Cesarz osobiście ustalił szczegółowy plan swojej nowej rezydencji.

Spis treści

Opis

Budowę rozpoczęto w 1905 (pierwsze prace terenowe miały miejsce jeszcze w 1904 ), a już pięć lat później architekt osobiście wręczył klucze cesarzowi w dniu 21 sierpnia 1910 roku podczas jego wizyty w Poznaniu , zwanej Posener Kaisertage (cesarz był tu jeszcze drugi raz – przy okazji oddania do użytku kaplicy zamkowej – 27 sierpnia 1913 ). Na ówczesne czasy wysoki koszt budowy wyniósł 5 milionów marek . Jest to najmłodszy zamek w Europie. Pierwszym i jedynym burgrabią ( niem.Schlosshauptmann) zamku ( 19061918 ) był pomorski ziemianin hrabia Bogdan Hutten-Czapski .

Zamek został wzniesiony na planie nieregularnego wieloboku w stylu neoromańskim, uważanym przez cesarza za najbardziej germański i reprezentujący świetność Świętego Cesarstwa Narodu Niemieckiego . Nowa siedziba miała raz na zawsze potwierdzić przynależność Wielkopolski do Rzeszy . Znajdujący się w południowej części budynek główny składał się z dwóch skrzydeł – zachodniego, które było większe i mieściło pomieszczenia mieszkalne, oraz wschodniego, w którym mieściły się pomieszczenia reprezentacyjne. Na parterze zachodniej części znajdowały się pokoje marszałka dworu, ochmistrzyni oraz pozostałych członków świty cesarskiej. Pierwsze piętro zajmowały apartamenty pary cesarskiej i prywatna kaplica (zaprojektowana w stylu bizantyńskim przez Augusta Oetkena), znajdująca się w wieży. Wejście przeznaczone wyłącznie dla cesarza znajdowało się w zachodniej elewacji wieży skąd schody prowadziły bezpośrednio na pierwsze piętro. Sypialnię cesarza i cesarzowej łączył korytarz, w którym stały posągi czterech władców: Gerona , Ottona I , Fryderyka Barbarossy i Władysława II Śląskiego . Drugie piętro przeznaczone było dla następcy tronu (tzw. pokoje książęce). Większość pomieszczeń miała połączenie z foyer biegnącym dookoła wewnętrznego dziedzińca.

Najwspanialszym pomieszczeniem skrzydła reprezentacyjnego była Sala Tronowa nawiązującą do bizantyjskich bazylik . Z trzech stron oświetlały ją wielkie okna, otoczone wspartymi na kolumnach arkadami . Pomiędzy łukami umieszczono osiem posągów przedstawiających cesarzy niemieckich, a we wnęce środkowej arkady orientalny tron cesarski. Ponad nimi znajdowały się galerie dla gości i orkiestry. Wejście do tej części Zamku znajdowało się od strony ul. Wałowej (dzisiejszej ul. Kościuszki). Na tyłach pałacu w kierunku ul. Berlińskiej (dziś ul. Fredry) znajdował się ogród zamknięty od wschodu i północy pomieszczeniami dla służby oraz stajnią, garażami i wozownią (nazywaną też masztalarnią). Na dziedzińcu różanym po dziś dzień stoi Fontanna Lwów wzorowana na podobnej fontannie z Patio de los Leones w Alhambrze w Grenadzie . Od ulicy Św. Marcin główny budynek oddzielony był podwórzem otoczonym kutym, żelaznym płotem.

Również umiejscowienie budowli nie jest przypadkowe. Po zniesieniu twierdzy postanowiono przekształcić Poznań w miasto-rezydencję. Na wyrównanych wałach, na wylocie Bramy Berlińskiej stanowiącej główne wejście do miasta odkąd na Jeżycach zbudowano dworzec kolejowy postanowiono stworzyć Dzielnicę Cesarską . Zaprojektował ją jeden z największych wówczas urbanistów EuropyJoseph Stübben . W skład kompleksu weszły:

Po powstaniu wielkopolskim Zamek stał się własnością Skarbu Państwa. Uchwałą Rządu RP z 1921 oddany został do dyspozycji Naczelnika Państwa , a następnie prezydenta . Przez okres swojego istnienia mieściło się tu Ministerstwo byłej Dzielnicy Pruskiej , którego zadaniem było doprowadzenie do zjednoczenia Wielkopolski z pozostałymi ziemiami odrodzonego państwa. W Zamku mieściły się również niektóre zakłady Uniwersytetu Poznańskiego , organizacje studenckie, harcerskie oraz redakcje kilku czasopism.

W roku 1939 , niemal natychmiast po rozpoczęciu działań wojennych, zdecydowano o przebudowie dawnej rezydencji cesarskiej na siedzibę Adolfa Hitlera i sprawującego w jego imieniu funkcję namiestnika Reichsgau Wartheland , Artura Greisera . W wyniku tej decyzji, w podjęciu której miał udział Albert Speer , gruntownie zmieniono układ wnętrz i ich funkcje. Wszystkie najważniejsze pomieszczenia urządzono w totalitarnym stylu architektury III Rzeszy. W miejscu dawnej kaplicy powstał osobisty gabinet Hitlera, jak głosi plotka, z podgrzewanym elektrycznie balkonem, z którego führer miał przyjmować defilady (ostatnie badania, przeprowadzone w trakcie renowacji, nie potwierdziły istnienia takiej instalacji). Nie ma jednak żadnych dowodów na to, że Hitler kiedykolwiek był w Poznaniu. Zamek widział jedynie z fotografii. Gabinet był urządzony identycznie jak jego odpowiednik w Kancelarii Rzeszy w Berlinie (jego wystrój został niezmieniony do dziś i często pełni rolę dekoracji filmowej). Przystąpiono również do gruntownej przebudowy Sali Tronowej, która miała pełnić funkcję miejsca zgromadzeń. W południowej elewacji wybito nowe, reprezentacyjne wejście. Pod podwórzem od ul. Św. Marcin powstał schron przeciwlotniczy na 375 osób. Prowadzona przebudowa została przerwana dyrektywą Hitlera w 1943 roku, co związane było z niemieckimi niepowodzeniami na froncie wschodnim.

Po kapitulacji Cytadeli 23 lutego 1945 roku w Zamku powstał obóz przejściowy dla jeńców niemieckich, a następnie w kompleksie mieściły się koszary Ludowego Wojska Polskiego.

W okresie powojennym rozważano zburzenie budowli kojarzącej się z okresem zaborów i hitlerowskiej okupacji. Ostatecznie jednak (głównie ze względu na szczupłość środków finansowych) ograniczono się do usunięcia większości symboli nazistowskich i rozebrania uszkodzonej najwyższej kondygnacji wieży zegarowej. W 1962 roku Zamek przemianowany został na Nowy Ratusz i stał się siedzibą Miejskiej Rady Narodowej, a następnie – Pałacu Kultury. W dniu 6 czerwca 1979 Zamek Cesarski został wpisany do rejestru zabytków jako dobro kultury. Obecnym gospodarzem i administratorem budowli jest Centrum Kultury "Zamek". W sali tronowej mieści się kino pałacowe, w niektórych apartamentach funkcjonują galerie sztuki, Teatr Animacji, w piwnicach i podziemiach znajdują się puby, kluby muzyczne i restauracje. Na dziedzińcu wewnętrznym w sezonie letnim często odbywają się koncerty i projekcje filmowe. Drugie piętro do dziś pozostaje niezagospodarowane. Rozważana jest odbudowa zniszczonej części wieży.

Od 2002 Zamek jest głównym miejscem prezentacji sztuki w ramach Międzynarodowego Triennale Rzeźby . Na 2010 planowane są uroczyste obchody 100-lecia budowli.

Parametry techniczne

W momencie zakończenia budowy zamek opisywały następujące liczby:

  • 585 pomieszczeń
  • wieża o wysokości 75 m
  • powierzchnia gmachu głównego – 25.127,10 m²
  • powierzchnia użytkowa – 13.501,31 m²
  • waga tronu cesarskiego (podwójnego) – 3,5 tony.

Ciekawostka

Fragmenty ostrzelanych w 1945 elementów wieży Zamku, jak również części uszkodzonych ornamentów, oglądać można w Lapidarium UAM w Poznaniu .

Zobacz też

Ważne budowle w okolicy:

Bibliografia

  1. Włodzimierz Łęcki , Piotr Maluśkiewicz, Poznań od A do Z, wyd. KAW, Poznań, 1986 , s.100-101,
  2. Praca zbiorowa, Atlas architektury Poznania, Wydawnictwo Miejskie, Poznań, 2008, s.184-185,
  3. Marcin Libicki , Poznań – przewodnik, wyd. Gazeta Handlowa, Poznań, 1997 , s.319-322,
  4. Praca zbiorowa, Poznań – spis zabytków architektury, Wydawnictwo Miejskie, Poznań, 2004 , s.17,
  5. Elżbieta Podolska, Odbudowa wieży pozostaje marzeniem, w: Głos Wielkopolski , nr 300/2009, s.7, ISSN 1898-3154


Inne hasła zawierające informacje o "Zamek Cesarski w Poznaniu":

Brescia ...

Mieszko II Lambert ...

Adwentyzm ...

Odense ...

Linz ...

Brno ...

Sejm grodzieński (1793) ...

Wittenberga ...

Zamek w Kownie ...

1884 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zamek Cesarski w Poznaniu":

065. Bonn (plansza 21) ...

230a Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 14) ...

Geneza Syzyfowych prac (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie