Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Quetzalcoatl

Quetzalcoatl

Quetzalcoatl - rysunek z Codex Borbonicus , XVI wiek.

Quetzalcoatl ( nah. Quetzalcōātl) – jeden z najważniejszych bogów plemion Mezoameryki ; Pierzasty Wąż, wąż o piórach ptaka kwezala ( nah. ketsal lub quetzal).

Spis treści

Mitologia

Uważany był za współtwórcę świata oraz Słońce Wiatru (Nahui Ehecatl) w drugiej epoce świata. Według wierzeń Indian był bogiem wiatru, nieba (symbolizują to pióra) i ziemi (czego oznaką jest wąż). Uznawany był także za bóstwo wody i płodności, opiekuna 2. dnia miesiąca ( Ehecatl ) w kalendarzu azteckim . Urodzony przez boginię-dziewicę Coatlicue , jego bratem-bliźniakiem był Xolotl . Pierwowzorem Pierzastego Węża był toltecki bóg przyrody, który z czasem stał się bogiem wiatru, powietrza, dziennego nieba i dobrobytu. Był opiekunem człowieka, zwłaszcza rzemieślników. Nauczał ludzi, przekazał wiedzę o kalendarzu, niebie i świecie podziemnym. Był wyobrażany jako bóg o białej skórze i jasnych oczach, dlatego też uważano go za uosobienie światłości i boga białej magii . Przybył z krainy na wschodzie.

Walczył z bogiem Tezcatlipocą (Dymiącym Zwierciadłem) i jego zwolennikami, gdyż sprzeciwił się praktykom składania ofiar z ludzi i był zwolennikiem samodoskonalenia moralnego. Zmuszony do opuszczenia Tuli , udał się wraz ze swoimi zwolennikami do Choluli , gdzie nauczał przez dwadzieścia lat. Opuścił to miasto w towarzystwie czterech najbardziej oddanych uczniów, którym następnie nakazał wrócić do miasta, rządzić i głosić jego naukę, dopóki nie powróci. On zaś udał się na tratwie czy też łodzi do swojej dalekiej ojczyzny za morzem. Inna wersja legendy głosi, że na wybrzeżu Morza Wschodniego ofiarował swoje życie za ludzi spalając się na stosie ofiarnym, a jego dusza uniosła się do nieba, zamieniając się w Gwiazdę Wieczorną (czyli planetę Wenus ), sam zaś Quetzalcoatl przeniósł się do Mictlanu . Od tego czasu ludzie oczekiwali jego cudownego powrotu. Wiara w ponowne nadejście Pierzastego Węża była tak silna, iż przybywającego na Jukatan hiszpańskiego konkwistadora Hernána Cortésa miejscowa ludność początkowo wzięła za powracającego boga Quetzalcoatla.

W wierzeniach Majów nosił imię Kukulkan lub Gucumatz, na południu Meksyku, zwłaszcza wśród Mixteków , nazywano go Yucano (Jasne Słońce, Jasne Światło). Nosił wiele przydomków. Najbardziej znane są: Ehecatl (Eecatl) - bóg wiatru, Huemac - O Mocnych Rękach, twórca cywilizacji. Inne przydomki tego boga to Syn Białej Chmury oraz Gwiazda Zaranna - Tlahuizcalpantecuhtli.

Z czasem pierwotne założenia tego kultu uległy wypaczeniu i chociaż Quetzalcoatl w swych naukach sprzeciwiał się ofiarom z ludzi, to właśnie takie ofiary składano na jego ołtarzach , a on sam zasilił panteony bóstw u ludów, które nastąpiły po Toltekach.

Jego znakiem był kwinkunks .

Quetzalcoatl jest też imieniem najwyższego kapłana i władcy Tolteków, Ce Acatl Topiltzin (947-999 n.e. ), sprawującego rządy w Tule (Tollan) w okresie jej świetności. Tytuł ten nosili także najwyżsi kapłani azteccy .

Źródła oryginalne

Późniejsze dzieje podania

 • W XVI w. hiszpański konkwistador Hernán Cortés doprowadził do upadku imperium Azteków wykorzystując początkowe traktowanie go przez ten lud jako Quetzalcoatla.
 • Szesnastowieczny dominikanin hiszpański Diego Durán uważał, że pierwowzorem Quetzalcoatla był Św. Tomasz .
 • José López Portillo napisał literacką wersję legendy o Quetzalcoatlu podkreślając przede wszystkim ludzkie cechy tej mitycznej postaci.

Zobacz też

Bibliografia

 • Bero B., Bojanowski E. – Aztekowie, naród wybrany przez słońce., Warszawa 1967.
 • Bierhorst J. – Czerwony łabędź: mity i opowiadania Indian amerykańskich., Warszawa 1984.
 • Caso A. – Naród słońca., Kraków 1975.
 • Cottereu Arthur - Słownik mitów świata. Wyd. „Książnica”, 1996.
 • Frankowska M. – Mitologia Azteków., seria: „Mitologie Świata”, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1987.
 • Hallam Elizabeth – Bogowie i boginie., Wyd. Diogenes, Warszawa 1998.
 • Kuczyński M. – Czciciele węża: biochemiczne niebo dawnych Meksykanów., Warszawa 1990.
 • Zarys Dziejów Religii, prof. dr Józef Keller, praca zbiorowa, Iskry, Warszawa 1968


Inne hasła zawierające informacje o "Quetzalcoatl":

Cywilizacja Majów ...

Wierzenia Inków ...

Wierzenia Azteków ...

Kecalkoatl ...

Teotihuacán ...

Ospa prawdziwa ...

Mictlantecuhtli ...

Kalendarz aztecki ...

Totonakowie ...

Sztuka Majów ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Quetzalcoatl":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie