Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Humphrey Bogart

Humphrey Bogart - właśc. Humphrey DeForest Bogart (ur. 25 grudnia 1899 w Nowym Jorku, zm. 14 stycznia 1957) - aktor amerykański. Amerykański Instytut Filmowy umieścił go na pierwszym miejscu na liście "Największych aktorów wszech czasów".

Biografia

Ojciec Humphreya Bogarta był znanym chirurgiem, a matka Maud była cenioną ilustratorką i rysowniczką. Mimo kariery i zamożności, Bogartowie nie stanowili szczęśliwej rodziny. Przez pewien czas oboje rodzice byli uzależnieni od alkoholu i morfiny, a w domu często zdarzały się kłótnie. Bogart miał jeszcze dwoje rodzeństwa - dwie siostry, których życie było tragiczne. Kay ("Catty") zmarła w wieku 34 lat z powodu zapalenia otrzewnej, a jej śmierć przyśpieszył alkoholizm. Frances "Pat" Bogart Rose była niezrównoważona psychicznie i wymagała stałej opieki i leczenia psychiatrycznego.

Chociaż Bogart uczęszczał do renomowanych szkół, nie zagrzał w nich długo miejsca. Uczył się słabo, a wejście w konflikt z nauczycielami i dyrekcją spowodowało jego relegowanie z jednej ze szkół. Później Bogart zajmował się zajęciami dla niewykwalifikowanych pracowników, a po pewnym czasie zaczął się zajmować aktorstwem. Pierwszą rolę teatralną zagrał w brooklyńskim teatrze w roku 1921.

W latach 1921-1935 Bogart grywał drobne role w 21 produkcjach broadwayowskich. Na początku swej kariery aktorskiej Bogart spotkał swoją pierwszą żonę, Helen Menken. Pobrali się w roku 1926, a wzięli rozwód już w 1927, pozostając jednak na przyjacielskiej stopie. W roku 1928 Bogart poślubił swoją drugą żonę - Mary Philips. Rozwiódł się z nią w 1936 r. W 1938 r. po raz trzeci się ożenił niezbyt szczęśliwie z Mayo Methot.

Tylko czwarte małżeństwo Bogarta z Lauren Bacall, było szczęśliwe. Spotkali się na planie filmu Mieć i nie mieć (To Have and Have Not) (1944). Ślub wzięli 21 maja 1945 roku i do końca łączyła ich wielka miłość. Razem zagrali jeszcze w kilku filmach. Najsłynniejsze ich duety aktorskie w obrazach noir Wielki sen (The Big Sleep), reż. Howard Hawks (1946) i Mroczne przejście (Dark Passage) reż. Delmer Daves (1947).

Aktorem, którego Bogart lubił i podziwiał był Spencer Tracy. Zostali wkrótce przyjaciółmi i to Tracy nazwał Bogarta "Bogie". W roku 1930, ten pseudonim przylgnął do niego na stałe.

Przez długi czas grywał trzeciorzędne role, o których sam wyrażał się kpiąco. Jak twierdził, zanim zagrał w swoim pierwszym porządnym filmie (Sokół maltański - 1941), poznał kilkadziesiąt sposobów umierania w świetle reflektorów. Porządni faceci, którym się nie poszczęściło, dostawali kulkę w serce i ginęli od razu. Typy spod ciemnej gwiazdy dostawały w brzuch i ginęły w cierpieniach. Tych ostatnich na początku grywał najczęściej, zazwyczaj kończąc żywot w pierwszych sekwencjach filmu.

Po Sokole maltańskim przyszły inne dobre filmy, w tym chyba najlepszy z nich Casablanca, zaliczany po dziś dzień do kanonu filmu światowego. Bogart przeszedł do historii jako odtwórca ról silnych mężczyzn, w czym nie przeszkodził mu nawet jego niewysoki wzrost, który jednak był przeszkodą w scenach pocałunków z wyższymi od niego aktorkami. Był największą gwiazdą filmu noir - czarnego filmu detektywistycznego, grając role zarówno detektywów jak i gangsterów.

14 stycznia 1957 r. aktor zmarł. Dużo palił i rozwinął się u niego rak krtani.


Inne hasła zawierające informacje o "Humphrey Bogart":

Partia Demokratyczna (USA) ...

Lata 50. XX wieku Gurion Hirohito Douglas MacArthur Joseph McCarthy Fidel Castro Władysław Gomułka Bolesław Bierut Imre Nagy Film i muzyka Akira Kurosawa Federico Fellini Ingmar Bergman Humphrey Bogart Marlon Brando Ray Charles Robinson James Dean Ritchie Valens Alfred Hitchcock Marilyn Monroe Elvis Presley Abbott and Costello Paul ...

1945 oblotu amerykańskiego morskiego samolotu rozpoznawczego i patrolowego Lockheed P-2 Neptune . 21 maja – Humphrey Bogart ożenił się z Lauren Bacall . 23 maja – Brytyjczycy aresztowali we ...

Richard Nixon ...

Święty Szczepan ...

Ptaki ...

1899 listopada - Feliks Stroiński , polska ofiara represji stalinowskich (zm. 1948 ) 25 grudnia - Humphrey Bogart , aktor amerykański (zm. 1957 ) 28 grudnia - Eugeniusz Bodo , polski aktor (zm. ...

Zatrucie pokarmowe ...

1957 – Elżbieta Witek , polska polityk Witold Jabłoński , polski pisarz fantasy Zmarli 14 stycznia – Humphrey Bogart , amerykański aktor filmowy (ur. 1899 ) 16 stycznia – Arturo Toscanini , włoski dyrygent ...

Kategoria:Artykuły wymagające uzupełnienia źródeł od 2010-04 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Humphrey Bogart":

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 6) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie