Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Husyci

Husyci

Husytyzm
Kielich – symbol husytyzmu
Główna religia Chrześcijaństwo
Czas założenia XV wiek
Wyznanie macierzyste Kościół rzymskokatolicki
Założyciel Jan Hus
Klasyfikacja religii
Jan Hus – duchowy ojciec husytyzmu

Husytyzm – ruch religijny i polityczny zapoczątkowany działalnością kaznodziejską praskiego teologa Jana Husa .

Husytyzm początkowo miał znaczenie jedynie religijne i był próbą zwrócenia uwagi na potrzebę reformy Kościoła rzymskokatolickiego w Europie. Po 1415 roku gdy stany czeskie wyraziły publicznie swój protest wobec spalenia na stosie Jana Husa przybrał formę ruchu politycznego, stał się powodem rewolty w Czechach, a następnie wojen husyckich , wymierzonych przeciwko władzy dynastii Luksemburgów .

W latach 1417 - 1434 husytyzm podzielił się na wiele frakcji, z których główną rolę odgrywały konkurujące ze sobą nawzajem skrzydło radykalne z ośrodkiem w Taborze i skrzydło umiarkowane z ośrodkiem w Pradze .

Ruch obejmował swoim zasięgiem głównie Czechy . Próbowano go jednak zaszczepić w innych Krajach Korony Świętego Wacława oraz w Niemczech i w Królestwie Polskim. Czescy aktywiści podejmowali akcje misyjne w ościennych krajach Europy. Teolodzy husyccy brali udział w soborach powszechnych w Konstancji i w Bazylei . Nierzadko zdarzało się, ze zagraniczni księża i biskupi przyjeżdżali do Czech, aby zasilać ograniczone brakiem osób wyświęconych, szeregi duchowieństwa husyckiego.

W 1434 roku nauki głoszone przez umiarkowanych husytów uzyskały akceptację ze strony soboru powszechnego. W wyniku podpisania kompaktów praskich na terenie Królestwa Czech został utworzony Kościół utrakwistyczny , który istniał do 1627 roku.

Współcześnie husytyzm w swojej pierwotnej postaci nie istnieje. Odwołują się do jego tradycji jednak niektóre Kościoły ewangelickie na świecie, zwłaszcza bracia morawscy i Ewangelicki Kościół Czeskobraterski . Akces do spuścizny po ruchu husytów zgłasza również powstały w XX wieku modernistyczny Czechosłowacki Kościół Husycki .

Doktryna

Doktryna husytyzmu nigdy nie była jednolita. Od chwili śmierci Jana Husa w 1415 roku w szeregach husytów istniały różne poglądy na organizację Kościoła oraz na kwestie teologiczne. Jedyną ich wspólną cechą były postulaty zawarte w czterech artykułach praskich , które wszystkie grupy husyckie starały się na swój sposób realizować.

Odłamy husytyzmu

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Husyci":

Brno ...

Wittenberga ...

1457 ...

Zamek Chojnik ...

Chrześcijaństwo ...

1420 ...

Zbigniew Oleśnicki (kardynał) ...

Bracia morawscy ...

Nikolaus von Zinzendorf zewnętrzne Strona poświęcona Zinzendorfowi w języku niemieckim Herrnhut znaczy "Straż Pańska" Herrnhuci - niemieccy pietystyczni Husyci, Racjonalista Epizod z życia hrabiego Zinzendorfa ...

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Husyci":

219. Zróżnicowanie religijne Polski (plansza 2) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie