Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

imperium karolińskie

imperium karolińskie - (także Imperium Frankijskie) - określenie nadane w 800 r. przez papieża Leona III terytorium zajmowanym przez Franków od V wieku podczas koronacji Karola I Wielkiego na Świętego Cesarza Rzymskiego. Wśród historyków trwają spory, od kiedy można mówić o Imperium Karolińskim. Dynastia Karolingów dominowała w Europie już od czasów Karola Młota, a koronacja Karola Wielkiego w praktyce niewiele zmieniała.

Na mocy traktatu w Verdun państwo rozpadło się na część centralną, wschodnią i zachodnią, odpowiadające kolejno późniejszym Włochom, Niemcom i Francji. Podział imperium przyczynił się do powstania pierwszych postrzymskich narodów europejskich

Przed koronacją Karola Wielkiego

Powstanie potęgi frankijskiej nie byłoby możliwe, gdyby nie najwybitniejszy władca europejski przełomu VII i VIII wieku, Karol Młot. Nie tylko niepodzielnie władał on praktycznie całą zachodnią częścią kontynentu (nie licząc Wysp Brytyjskich i Półwyspu Iberyjskiego, ale wdał się w łaski papiestwa dzięki swej zdecydowanej polityce przeciwko muzułmanom z południowego zachodu. To właśnie zwycięskiej bitwie pod Poitiers zawdzięczał swój przydomek. Nigdy jednak nie przyjął tytułu królewskiego.

Syn Karola, Pepin III zwany Krótkim, który objął władzę już jako król w 751, zacieśnił więzi z papieżem tworząc w Italii Państwo Kościelne. Po jego śmieci w 768 zastąpił go syn, Karol Wielki, który został pierwszym cesarzem rzymskim 25 grudnia 800 roku. Był to też jedyny przypadek, gdy papież ukląkł przed cesarzem.


Inne hasła zawierające informacje o "imperium karolińskie":

II wiek ...

Biskup ...

I wiek ...

Iwan IV Groźny ...

Benedykt Dybowski ...

Insurekcja kościuszkowska ...

Aleksandr Suworow ...

Habsburgowie ...

1908 ...

Armia Czerwona ...


Inne lekcje zawierające informacje o "imperium karolińskie":

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 12) ...

009. Imperium Macedońskie (plansza 3) ...

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie