Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Irygacja (rolnictwo)

Irygacja (rolnictwo)

Widoczne na zdjęciu satelitarnym koliste pola, w Kansas w USA, są efektem nawadniania przy pomocy desczowni (rur zraszających) zamontowanych na kołowym podwoziu - obrotowych. Woda dostarczana jest do osi instalacji (ang. center pivot irrigation[1]). Koliste pola mają tu średnicę od 800 do 1 600 m. Ciemnozielone pola to kukurydza , jasnozielone - sorgo , żółto-złociste - pszenica a brązowe to zaorane pola.

Irygacja (nawadnianie) - uzupełnianie zasobów wody w glebie w celu zapewnienia odpowiednich warunków wegetacji roślin uprawnych. Stosowana od starożytności w Egipcie , Mezopotamii , Persji , Indiach , Sri Lance , Chinach , Peru .

W zależności od odległości i sezonowości źródeł wody jest ona dostarczana kanałami na pole, bądź przechowywana w zbiornikach. Wyróżniamy m.in. irygację zalewową, deszczowniami, podsiąkową.

Wielowiekowy rozwój rolnictwa nawadnianego doprowadził do wykształcenia się odmiennych systemów nawadniania. Różnią się one od siebie czynnościami nie znanymi innym systemom rolnictwa: sposobami poboru wód i ich doprowadzenia na miejsce przeznaczenia (na pole uprawne), sposobami rozprowadzania wód po polu, sposobami podnoszenia wód (gdy ich poziom jest niższy niż poziom pola, wyrównywaniem lub niwelacją poziomu pól, jeśli są one nierówne oraz ewentualnie sposobem odprowadzenia nadmiaru wód).

Zobacz też

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Irygacja (rolnictwo)":

Włosi ...

Maine ...

Dożynki ...

Ekosystem ...

Austro-Węgry ...

1933 ...

Wietnam ...

Anarchizm ...

Towar ...

Ugór ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Irygacja (rolnictwo)":

012. Islam (plansza 11) ...

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 10) ...

002. Podział nauk geograficznych i informacje o przestrzeni geograficznej (plansza 24) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie