Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Untermensch

Untermensch (z niem. podczłowiek, mn. Untermenschen) – rasistowskie określenie używane w propagandzie nazistowskiej w stosunku do Żydów, Cyganów, Polaków, Rosjan i innych narodów słowiańskich oraz do przedstawicieli innych grup etnicznych uznawanych przez nazistów jako „nie-aryjskie” (nie-germańskie).

Odebranie ziemi podludziom miało według nazistów pozwolić nadludziom (Übermensch), czyli Niemcom na uzyskanie Lebensraumu (niem. przestrzeni życiowej). W nowym „aryjskim” społeczeństwie podludzie mieli wykonywać uciążliwe prace jako niewolnicy służący „rasie panów”. Zgodnie z propagandą „nadludzi” w stosunku do „podludzi” nie obowiązywały zasady etyczne.

Za podludzi uznawano również Niemców, którzy nie pasowali do idealnego obrazu społeczeństwa tworzonego przez nazistów. Za Untermenschen pozbawionych wszystkich praw uznawano niepełnosprawnych fizycznie bądź umysłowo, gejów i lesbijki, bezdomnych, liberałów, przeciwnych nazizmowi opozycjonistów, świadków Jehowy lub inne osoby „zdegenerowane moralnie”.

Nadczłowiek

Pierwszy raz w niemieckiej literaturze określenie "Untermensch" pojawiło się w powieści Jean Paula z roku 1795 w odniesieniu do orangutana. Filozof Fryderyk Nietzsche ukuł w niemieckiej kulturze określenie nadczłowiek, które miało się odnosić do wybitnych jednostek, a nie do przedstawicieli różnych grup etnicznych czy rasowych.

Bolszewicy

Określenie podczłowiek pierwszy raz w kontekście etnicznym pojawiło się w książce Lothropa Stoddarda z roku 1922 pod tytułem Bunt przeciw cywilizacji: Zagrożenie ze strony podczłowieka. W publikacji nie ma wyraźnego odniesienia terminu podczłowiek jako przeciwieństwa nadczłowieka opisywanego przez Nietzschego. Z drugiej strony w książce pojawiają się na stronie 262 krytyczne nawiązania do dzieł filozofa.

Książka Staddarda odnosiła się do rewolucji bolszewickiej w Rosji. Według autora bolszewicy byli najbardziej zdegenerowaną grupą, która zdobyła władzę. Według niego rewolucjoniści łączyli w sobie gorsze cechy rasowe charakterystyczne dla wszystkich Słowian z ideologią żerującą na najniższych instynktach, jak zazdrość wobec osób bardziej utalentowanych i zamożnych. Według Staddarda znaczą część aparatu partii komunistycznej stanowili kryminaliści. Określenie podczłowiek amerykański rasista ukuł, aby podkreślić wszystkie negatywnego cechy skupione jego zdaniem w elicie bolszewickiej rewolucji. Według Staddarda wojna domowa w Rosji była początkiem zderzenia cywilizowanych narodów z "masami ze wschodu". Aby biała rasa mogła wygrać tę konfrontację jego zdaniem powinna porzucić liberalne idee i zastosować zasady eugeniki.

Książka Stoddarda w roku 1925 została wydana pod niemieckim tytułem Der Kulturumsturz: Die Drohung des Untermenschen. Przedstawiciele rodzącego się ruchu nazistowskiego znali publikację Stoddarda.


Inne hasła zawierające informacje o "Untermensch":

Adolf Hitler ...

Łapanka ...

Untermensch align=justify> Untermensch (z niem. podczłowiek, mn. Untermenschen) – rasistowskie określenie używane w propagandzie ...

rasa panów których naziści oczekiwali od statusu religii. W nazistowskich Niemczech istniały pojęcia "Aryjczyk" oraz "Untermensch" (podczłowiek). Był to skrajny przejaw rasistowskiej polityki, w której Niemcy (określani ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Untermensch":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie