Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Intifada (Palestyna)

Intifada (Palestyna)

Konflikty zbrojne izraelsko-arabskie

Wojna domowa (1947-1948) – Wojna o Niepodległość (1948-1949) – Kryzys sueski (1956) – Wojna sześciodniowa (1967) – Wojna na wyczerpanie (1967-1970) – Wojna Jom Kippur (1973) – Wojna libańska (1982-1985) – Pierwsza Intifada (1987-1991) – Intifada Al-Aksa (2000-2004) – II wojna libańska (2006) – Operacja Płynny Ołów (2008-2009)

Izrael
Godło Izraela

To jest artykuł z cyklu
Historia Izraela

Inne artykuły z cyklu
Historia Izraela:

Intifada ( hebr. אינתיפאדה, arab. انتفاضة ) była masowym powstaniem Palestyńczyków przeciwko izraelskiej okupacji Palestyny [1], ale obejmowało także konflikty wewnątrz ruchu palestyńskiego między fundamentalistycznymi ugrupowaniami muzułmańskimi ( Hamas ) a zwolennikami ruchu narodowego kierowanego przez Jasira Arafata .

Arabskie słowo Intifada jest powszechnie tłumaczone jako bunt , powstanie [2].

Palestyńskie działania obejmowały kilka form nieposłuszeństwa obywatelskiego , takich jak: strajki , bojkot izraelskich towarów, malowanie graffiti oraz demonstracje, podczas których dochodziło do starć z izraelską armią . Prasowe zdjęcia ukazujące palestyńskich młodzieńców rzucających kamieniami w ciężko uzbrojonych izraelskich żołnierzy przyniosły Intifadzie międzynarodową popularność[3].

Spis treści

Wprowadzenie

W wyniku wojny sześciodniowej 1967 Izrael zajął Zachodni Brzeg Jordanu i Strefę Gazy . W Strefie Gazy żyło 381 tys., a na Zachodnim Brzegu Jordanu około 586 tys. Arabów, którzy od tego momentu zostali poddani wojskowej administracji Izraela. Palestyńczycy uważali, że znajdują się pod izraelską okupacją i o wszystkie niepowodzenia oskarżali Izrael. Niewątpliwie korzenie tego sięgały okresu pierwszej wojny izraelsko-arabskiej 1948 i licznych masakr Arabów dokonanych przez żydowskie oddziały. Zniszczono wówczas około 500 arabskich wiosek, a 750 tys. Palestyńczyków uciekło z kraju[4].

Od 1964 przeciwko Izraelowi rozpoczęła walkę Organizacja Wyzwolenia Palestyny , która uważała siebie za oficjalnego przedstawiciela interesów narodu palestyńskiego. W następstwie wojny libańskiej w 1982 siły OWP musiały opuścić Liban . Od tego momentu główna kwatera Jasera Arafata znajdowała się w Libii . Stamtąd kierowano licznymi zamachami w Izraelu i większością ataków na cele izraelskie na świecie . Pomimo to Palestyńczycy odczuwali, że poparcie dla ich walki z Izraelem nieustannie słabnie. Rodziło to poczucie rosnącego niezadowolenia i pogłębiającą się frustrację Palestyńczyków.

Palestyńczycy i ich zwolennicy twierdzą, że Intifada była odpowiedzią na "brutalny ucisk" ze strony Izraela, który rzekomo obejmował zabójstwa, masowe aresztowania, rozbiórki domów, deportacje itp.[5], jednak w rzeczywistości przed wybuchem palestyńskiego powstania rzadko dochodziło do podobnych wydarzeń. Do tego momentu Izraelczycy uważali rozbiórkę domów za niewyobrażalną karę i nie stosowano takich represji (od czasu Wojny o Niepodległość 1948 ). Po wybuchu Intifady, gdy OWP zaczęła wypłacać odszkodowania pokrzywdzonym palestyńskim rodzinom, rozbiórki domów "zostały uznane jako kolejny bodziec pobudzający opór"[6].

Palestyńczycy czuli się opuszczeni przez swoich arabskich sojuszników. Wielu Palestyńczyków było zgorzkniałych i nie chciało pogodzić się z perspektywą życia jako obywatele drugiej klasy, pozbawieni większości politycznych praw. Czynnik społecznego niezadowolenia był tak duży, że wystarczyła niewielka iskra do wybuchu powstania. Oddalenie przywódców OWP z łatwością mogli wykorzystać duchowi muzułmańscy przywódcy, którzy coraz aktywniej działali w Strefie Gazy. W 1987 członkowie radykalnej islamskiej organizacji Hamas założyli w Gazie Centrum Islamskie. Stało się ono siedzibą młodych Muzułmanów, którzy byli gotowi poświęcić swoje życie za wiarę. Kierujący przebiegiem wydarzeń Hamas, w odróżnieniu od świeckiego OWP, kategorycznie odrzucał możliwość jakichkolwiek rozmów pokojowych z Izraelem, uznając zbrojną walkę za sposób realizacji głównego celu, jakim było wyzwolenie całej Palestyny z okupacji izraelskiej.

Katalizator

Wzrost niezadowolenia społecznego wykorzystali muzułmańscy duchowni ulemowie , którzy zaczęli w grudniu 1987 w meczetach Strefy Gazy wzywać do rozpoczęcia powstania antyizraelskiego. Nawoływanie duchownych w meczetach wywołało gniew i drobne starcia uliczne z izraelskimi żołnierzami, jednak do wybuchu powstania potrzebnych było jeszcze więcej katalizatorów.

8 grudnia 1987 doszło do nieszczęśliwego wypadku samochodowego w obozie uchodźców palestyńskich Jabalaya w Strefie Gazy. Kierowca wojskowej ciężarówki stracił kontrolę nad samochodem i w wypadku zginęło 4 Palestyńczyków. Stało się to pretekstem do wybuchu gwałtownych zamieszek w obozie uchodźców i przy przejściu granicznym Eretz. Podczas zamieszek izraelscy żołnierze dodatkowo zastrzelili 18-letniego Palestyńczyka. Wywołało to wybuch gniewu w Strefie Gazy, który szybko rozprzestrzenił się na cały Zachodni Brzeg Jordanu i Wschodnią Jerozolimę.

Pierwsza Intifada

Pierwsza Intifada (wojna kamieni) wybuchła 9 grudnia 1987 w Strefie Gazy. W następnych dniach zamieszki objęły swoim zasięgiem całą Strefę Gazy oraz Zachodni Brzeg Jordanu. Rozpoczęło się palestyńskie powstanie Intifada, której celem było wywalczenie prawa do proklamowania niepodległego państwa Palestyna . Działaniami starali się kierować muzułmańscy przywódcy duchowni z Centrum Islamskiego przy Uniwersytecie w Gazie . Jako zbrojne ramię wystąpił wówczas po raz pierwszy Hamas . Wsparcie zapewniali dysydenci OWP i radykalne organizacje islamskie działające poza granicami kraju.

Przełomowym wydarzeniem dla Intifady okazała się inwazja wojsk irackich na Kuwejt ( 2 sierpnia 1990 ). Stworzyło to realne zagrożenie dla sąsiedniej Arabii Saudyjskiej i doprowadziło do utworzenia wielkiej międzynarodowej koalicji, która zgromadziła swoje wojska w Zatoce Perskiej przygotowując się do wojny z Irakiem. Tymczasem 5 sierpnia 1990 przewodniczący OWP Jaser Arafat przyleciał do Iraku, okazując publicznie swoje poparcie dla inwazji na Kuwejt. Arafat gorąco obcałował się z irackim prezydentem Saddamem Husajnem , który udzielał miesięcznie 4 mln USD pomocy finansowej OWP.

17 stycznia 1991 wojska sprzymierzonych rozpoczęły Operację "Pustynna Burza" , w trakcie której do 28 lutego zniszczona większość wojsk irackich. Uwikłanie się Jasera Arafata po przegranej stronie Iraku bardzo osłabiło pozycję OWP. Przegrana iracka spowodowała osłabnięcie siły Intifady i zmusiła Palestyńczyków do wyrażenia zgody na rozpoczęcie negocjacji pokojowych z Izraelem. W 1991 odbyła się konferencja pokojowa w Madrycie .

Ogółem podczas Pierwszej Intifady zginęło 1 162 Palestyńczyków (w tym 241 dzieci) i 160 Izraelczyków (w tym 5 dzieci)[7]. Dodatkowo około 1 tys. Palestyńczyków zostało zabitych przez Palestyńczyków, za domniemaną współpracę z izraelskimi władzami. Jednak w rzeczywistości zaledwie 40-45 % z zabitych współpracowało z Izraelem[8].

Lata 1991-2000

Druga Intifada (Al-Aksa)

Zobacz też

Przypisy

  1. MSC Encarta: Intifada ( ang. ). [dostęp 7 lutego 2008].
  2. Robin Shulman: A Word Starts a Fire. Washington Post, 2007. 
  3. BBC News: Palestinian intifada ( ang. ). [dostęp 7 lutego 2008].
  4. Raport ONZ ( ang. ). [dostęp 29 stycznia 2008].
  5. A. Duvall P. Ackerman: A Force More Powerful: A Century of Nonviolent Conflict.. Martin's Press, 2000, s. 403. 
  6. Aryeh Shalev: The Intifada: Causes and Effects.. Jerozolima: Jerusalem Post & Westview Press, 1991, ss. 111-114. ISBN 081338303. 
  7. B'Tselem: Statistics:First Intifada ( ang. ). [dostęp 8 lutego 2008].
  8. The Palestinian Human Rights Monitoring Group: Collaborators, One Year Al-Aqsa Intifada ( ang. ). [dostęp 8 lutego 2008].


Inne hasła zawierające informacje o "Intifada (Palestyna)":

Brescia ...

Adwentyzm ...

Wyprawy krzyżowe ...

Tablica rejestracyjna ...

Aneksja ...

1929 ...

Hieronim ze Strydonu ...

1975 ...

1987 ...

Ziemia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Intifada (Palestyna)":

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 13) ...

Ludność Polski (plansza 12) ...

007. Palestyna (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie