Irak
Irak, Republika Iraku - (arab. العراق, Al-Irak; الجمهورية العراقية, Al-Dżumhurijjat ul-Irakijja) – państwo arabskie na Bliskim Wschodzie, leżące nad Zatoką Perską.
Informacje ogólne
- Irak graniczy (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) z Turcją, Iranem, Kuwejtem, Arabią Saudyjską, Jordanią i Syrią.
- Stolicą i największym miastem Iraku jest Bagdad.
- Struktura ludności: Arabowie – około 75-80%, Kurdowie około 15-20%, Asyryjczycy 3-4% (6,5% według AINA – międzynarodowej organizacji asyryjskiej), Turkmeni Iraccy (Turkomenowie) 1,5%, Azerowie, Persowie.
- Struktura religijna: islam, przy czym szyitów jest 56-61%, a sunnitów – 35-41%. Oprócz muzułmanów spotyka się także chrześcijan (443 tys., w tym 200 tys. katolików obrządków chaldejskiego, łacińskiego, syryjskiego i ormiańskiego), na południu – mandaici, a na północy, wśród Kurdów, jezydów i Ahl-e hakk.
- Używane języki: arabski oraz na północy kurdyjski.
Irak ma trzecie po Arabii Saudyjskiej i Iranie złoża ropy. Gospodarka jest poważnie zniszczona z powodu wojny w Zatoce Perskiej, późniejszych sankcji ONZ, amerykańskiej interwencji w 2003 roku i niestabilności w okresie powojennym.
Geografia
Terytorium Iraku dzieli jest na cztery główne strefy geograficzno-klimatyczne. Środkową i południową część kraju zajmuje płaska i rozległa Nizina Mezopotamska. Jest to najżyźniejszy i najbardziej zaludniony obszar Iraku. Na północnym zachodzie przechodzi ona w półpustynną i płaską wyżynę Al-Dżazira, urozmaicona pasmami wzniesień. Na zachodzie i południowym zachodzie od Niziny Mezopotamskiej rozciąga się wyżynny i pustynny obszar, który łączy się na zachodzie z Pustynią Syryjską, a na południowym wschodzie z pustynią An-Nafud. Północną i północno-wschodnią część Iraku stanowi górzysta kraina (Kurdystan) z najwyższym w kraju szczytem Buz-dogh (3674 m).
Terytorium kraju przecinają dwie wielkie rzeki zachodniej Azji: Eufrat i Tygrys, które na południu łączą się w rzekę Szatt al-Arab i uchodzą do Zatoki Perskiej. Obie rzeki mogą być przyczyną znacznych powodzi, zwłaszcza od marca do maja, kiedy poziom wód przekracza nawet 40-krotnie najniższe wartości z września-października.
Na obszarach pustynnych występują liczne zbiorniki wodne. Na południu od Niziny Mezopotamskiej występują płytkie jeziora i rozlewiska oraz liczne bagna. W miejscu, gdzie Eufrat łączy się z Tygrysem, do lat 90. istniało ok. 20 tys. km² jezior, stawów, trzcinowisk i bagien, z których w wyniku celowego osuszania zniknęło ok. 95%.
Inne hasła zawierające informacje o "Irak":
1972
...
Dezercja
...
XXI wiek
...
Tablica rejestracyjna
(RG)Gwinea Bissau (GNB)Gwinea Równikowa (GQ) HHaiti (HT)Hiszpania (E)Holandia (NL)Honduras (HN) IIndie (IND)Indonezja (RI)Irak (IRQ)Iran (IR)
Irlandia (IRL)
Islandia (IS)Izrael (IL) JJamajka (JA)Japonia (J)Jemen (Y)Jordan (HKJ) K
Kambodża ...
1932
...
Aneksja
...
Lata 90. XX wieku
...
1933
...
1979
...
1958
...
Inne lekcje zawierające informacje o "Irak":
003 a Rewolucja neolityczna (plansza 13)
...
49. Stosunki Polski z wybranymi państwami (plansza 14)
koalicji antyterrorystycznej. W 2003 roku polskie jednostki wzięły udział w ataku na Irak, a po obaleniu reżimu Saddama Husajna Polska otrzymała swoją strefę stabilizacyjną ...
058. Rodzajnik określony i rodzajnik nieokreślony (plansza 24)
Teil sehr gebirgig.
Krym jest bardzo górzysty w swojej południowej części.
Heute ist der Irak in ethnische Zonen geteilt.
Dziś Irak jest podzielony na strefy etniczne.
Das Gebiet ...
|