Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Jabłonna (powiat legionowski)

Jabłonna (powiat legionowski)

Jabłonna – duża wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim , w powiecie legionowskim , w gminie Jabłonna w Kotlinie Warszawskiej , nad Wisłą , na północny zachód od Warszawy .

W czasie II wojny światowej , w latach 1941 - 1943 , w pobliskim Bukowie (dziś w granicach Warszawy) i Poniatowie znajdowały się obozy dla jeńców radzieckich. Jabłonna została wyzwolona 28 października 1944 przez jednostki 1 Armii WP po pięciodniowych walkach w rejonie miejscowości.

Miejscowość w latach 60., 70. i 80. XX wieku zasłynęła z produkcji warzyw, owoców i kwiatów w obiektach szklarniowych, najliczniejszych w tym czasie w Polsce. Miejscowość uważana w tamtym czasie za najbogatszą w Polsce, ze względu na prywatny charakter produkcji i wykluczający ten rodzaj działalności ustrój komunistyczny.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa warszawskiego .

Spis treści

Kościół

Na terenie Jabłonny znajduje się Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Polski.

Zabytki

Barokowo-klasycystyczny pałac prymasa Michała Poniatowskiego , brata króla Stanisława Augusta Poniatowskiego . Wzniesiony przez Dominika Merliniego w latach 1775 - 1779 , przebudowany przez Henryka Marconiego w 1837 . Pałac jest otoczony parkiem, założonym w XVIII w., z romantycznymi budowlami: Domkiem Chińskim, oranżerią czy Grotą pustelnika. Grota wybudowana z cegły w 1778 roku, projektu architekta Szymona Bogumiła Zuga . Według legendy w grocie zaczynał się podziemny tunel , który przechodził pod Wisłą i prowadził do Bielan [1]. Wnętrza pałacu są bogato zdobione, m.in. malowidłami Szymona Mańkowskiego i Antoniego Tavellego i sztukateriami Włocha Anotono Bianchi. W dniach 5 - 7 września 1939 w pałacu mieściła się Kwatera Główna Armii "Modlin" . Pałac został spalony w 1944 r., a po wojnie odbudowany. Obecnie ośrodek PAN .

Fortyfikacje niemieckie, zbudowane w okresie II w. św. na zakolu Wisły , około 1 km na północny zachód od parku – trzy betonowe stanowiska na karabin maszynowy, jedno na działo (na koronie wału przeciwpowodziowego), umocnienia ziemne. Ich zadaniem była osłona przeprawy przez Wisłę. We wrześniu 1944 r. zostały obsadzone przez żołnierzy 6 Pułku Grenadierów Pancernych SS "Theodor Eicke" 3. Dywizji Pancernej SS "Totenkopf" . 28 października rejon ten został zdobyty przez 2. Pułk Piechoty 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki . Do dziś zachowały się wszystkie stanowiska (najbliższe Wisły w ruinie) oraz czytelne ślady okopów.

Pomniki

Obelisk poświęcony pamięci Jana Pawła II i 25-lecia Solidarności znajduje się tuż przy ulicy Modlińskiej, na wysokości Domu Ogrodnika w Jabłonnie. Odsłonięty został w 2006 roku przez biskupa warszawsko-praskiego Sławoja Leszka Głódzia . Obelisk wykonano z bloku granitu , kształtem nawiązującym do gór .

Pomnik Wincentego Witosa , który znajduje się przy Domu Ogrodnika w Jabłonnie. Pomnik ten postawiono dla uczczenia 40-letniej rocznicy śmierci byłego premiera .

Pomnik poległych w latach 1939 - 1945 . Umieszczony na skwerze nazywanym pseudonimami Żołnierzy AK : Mieczysława Stępnowskiego „Alfy” i Stanisława Felickiego „Skiby”, poległych 17 czerwca 1943 r, podczas eskorty transportu broni. Po lewej stronie pomnika umieszczona jest płyta pamiątkowa. Pomnik został zbudowany w latach 1981 - 1982 według projektu S. Kulona i M. Borysa. Pomnik znajduje się przy ulicy Modlińskiej 100, między Domem Ogrodnika a Urzędem Gminy[2].

Pomnik Armii Krajowej usytuowany tuż przy budynku Urzędu Gminy Jabłonna. Upamiętniający walkę Żołnierzy AK VII-Obwodu, I Rejonu, II Batalionu, VII-Kompanii AK „Obroża” na terenie Jabłonny i Legionowa . Monument wzniesiony w 1991 r., a w 1999 r. doposażony w stylizowany krzyż Virtuti Militari umieszczony na kracie ze stalowych prętów, zaś bryła pomnika przebudowana w formie barykady powstańczej[2].

Obelisk upamiętniający ofiary zbrodni Katyńskiej i katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem został odsłonięty 18 kwietnia 2010 roku i poświęcony przez proboszcza parafii ks. Tadeusza Wasiluka.

Przypisy

  1. Jacek Szczepański „Powiat Legionowski na dawnej pocztówce” str. 25, Towarzystwo Przyjaciół Legionowa, 2002
  2. 2,0 2,1 www.jablonna.pl

Bibliografia

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Jabłonna (powiat legionowski)":

Pęcice ...

Brno ...

Uznam ...

Wittenberga ...

1362 ...

Strzebielino ...

Benedykt Dybowski ...

Michałowice (powiat jeleniogórski) ...

Pec pod Sněžkou ...

Vrchlabí ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jabłonna (powiat legionowski)":

01 Znaki drogowe - znaki uzupełniające (plansza 3) ...

218. Struktura narodowościowa i etniczna Polski (plansza 8) ...

134 Polska wobec polityki Napoleona Bonaparte. Księstwo Warszawskie (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie