Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Zuzanna (Kochanowski)

Zuzanna (Kochanowski)

Strona tytułowa wydania Zuzanny z 1562 roku

Zuzannapoemat Jana Kochanowskiego , opublikowany w pierwszej połowie 1562 lub w 1561[1] nakładem drukarni Macieja Wirzbięty . Utwór zadedykowany został pamięci Elżbiety Szydłowieckiej , żony Mikołaja Radziwiłła Czarnego , zmarłej 20 czerwca 1562 roku. Treść utworu nawiązuje do biblijnej postaci Zuzanny z Księgi Daniela .

Do pierwszego wydania poematu Kochanowski dołączył swoją Pieśń XXV (Czego chcesz od nas, Panie, za Twe hojne dary)[2].

Spis treści

Fabuła utworu

Kochanowski w Zuzannie podjął bardzo popularny w okresie renesansu temat zaczerpnięty ze starotestamentowej Księgi Daniela, pojawiający się zarówno w malarstwie, jak i w literaturze. Zuzanna, żona Joakima, jest podglądana w kąpieli przez dwóch lubieżnych starszych mężczyzn, a następnie szantażowana: albo im się odda, albo ogłoszą, że dopuściła się cudzołóstwa z jakimś młodzieńcem. Zuzanna nie zgadza się na popełnienie grzechu, więc staje przed sądem. Bóg zsyła proroka Daniela , który ujawnia, że starcy kłamią, zadając im zręczne pytania. W malarstwie renesansowym prezentowano zazwyczaj sam moment podglądania Zuzanny w kąpieli przez mężczyzn, Kochanowski jednak w swoim utworze skupił się na przeżyciach wewnętrznych bohaterki w momencie podejmowania przez nią decyzji[3][4]. Poeta podkreślił w ten sposób wizerunek Zuzanny jako cnotliwej kobiety i żony[3].

Konstrukcja

Jest to jeden z wczesnych utworów Jana Kochanowskiego. Poemat składa się z 202 wersów pisanych czternastozgłoskowcem ze średniówką po ósmej sylabie. Do właściwego tekstu Zuzanny autor dołączył dwanaście wersów pełniących rolę dedykacji, o odmiennej od właściwego tekstu budowie: jest to trzynastozgłoskowiec ze średniówką po siódmej sylabie. W całym tekście występują rymy dokładne, półtorazgłoskowe i akcentowe[5].

Przypisy

  1. Janusz Pelc : Kochanowski. Szczyt renesansu w literaturze polskiej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2001, s. 217. . 
  2. Janusz Pelc: Kochanowski. Szczyt renesansu w literaturze polskiej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2001, s. 69. . 
  3. 3,0 3,1 Janusz Pelc: Kochanowski. Szczyt renesansu w literaturze polskiej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2001, s. 221. . 
  4. Jerzy Ziomek : Renesans. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1999, s. 260. . 
  5. Janusz Pelc: Kochanowski. Szczyt renesansu w literaturze polskiej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2001, ss. 217-218. . 

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Zuzanna (Kochanowski)":

XVI wiek ...

Elegia ...

Insurekcja kościuszkowska ...

Rada Najwyższa Narodowa ...

Uniwersytet ...

Order Orła Białego ...

Sylabizm ...

Łabędź (herb szlachecki) ...

2010 ...

Imieniny ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zuzanna (Kochanowski)":

Jak przygotować prezentację maturalną z języka polskiego (plansza 19) ...

Fraszki Kochanowskiego (plansza 3) ...

Renesansowy charakter fraszek Jana Kochanowskiego (plansza 15) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie