Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Jacques Le Goff

Jacques Le Goff

Jacques Le Goff (ur. 1 stycznia 1924 w Tulonie ) - historyk francuski .

"Spadkobierca" historycznej szkoły "Annales" . Współtwórca "nowej historii", która interesuje się życiem codziennym ludzi i ich mentalnością, zwolennik długofalowych badań. Jeden z pionierów antropologii historycznej i historii mentalności. Twórca oryginalnej historii kultury.

Specjalista w zakresie historii średniowiecza ( mediewista ). Swoimi pracami zrehabilitował średniowiecze, uważane przez jego poprzedników za mroczny i posępny epizod Historii. Ukazał jego "inny" obraz. Wskazał, że średniowiecze tętniło życiem - był to okres, w którym kształtowało się nowoczesne społeczeństwo. Le Goff dowodzi, że średniowiecze uformowało swoją własną cywilizację , różną zarówno od starożytności Greko-Romańskiej jak i świata nowożytnego . Le Goff zakwestionował trafność samej nazwy okresu średniowiecza i jego chronologię wskazując na osiągnięcia i zmienność w jego obrębie. W szczególności zwrócił uwagę na tak zwane Odrodzenie XII wieku. Jako agnostyk Le Goff zajmuje stanowisko pośrednie pomiędzy krytykami i apologami wieków średnich.

Spis treści

Kariera akademicka

Po ukończeniu nauki w paryskim liceum Louis-le-Grand, studiował w Ecole Normale Superieure , a następnie w Lincoln College w Oxfordzie i Ecole Française w Rzymie . Pracę zawodową rozpoczął jako asystent prof. Michela Mollata w Lille . Wkrótce wrócił jednak do Paryża, pracował w Ecole Pratique des Hautes Etudes (następnie EHESS), gdzie w latach 1972-77 kierował przejętą po Fernandzie Braudelu Sekcją VI (Nauki Społeczne) - w roku 1977 stanowisko to objął François Furet ; członek komitetu redakcyjnego Annales i jeden z najważniejszych twórców tej szkoły, członek Komitetu Prac Historycznych (1972) i prezydent EHESS (1975-77), jeden z dyrektorów przeglądu Annales économies sociétés civilisations.

Jacques Le Goff przez kilkadziesiąt lat zajmował się również dydaktyką uniwersytecką, kształtowaniem programów nauczania historii i geografii we Francji, wreszcie popularyzacją historii (m.in. w Radiu France-Culture).

Od początku pracy zawodowej szczególne związki łączyły Le Goffa z Europą Środkową. Pobyt w Czechosłowacji na stażu naukowym w 1948 roku sprawił, iż prawa człowieka, w tych krajach stały mu się bardzo bliskie. Ożenił się z Polką. Przyjaźnił się z polskimi historykami - między innymi z Witoldem Kulą i z Bronisławem Geremkiem - wspierał Polskę w okresie stanu wojennego. Członek zagraniczny Polskiej Akademii Nauk .

W 1998 nadano mu tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Karola w Pradze [1].

Tłumaczenia prac na j. polski

Książki:

Teksty w antologiach:

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Jacques Le Goff":

XVI wiek ...

1972 ...

Janusz Józefowicz ...

1986 ...

Adam Naruszewicz ...

Bastylia ...

1977 ...

Ludwik XVIII ...

1852 ...

Archeologia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jacques Le Goff":

005. Heraklit z Efezu i Wariabilizm (plansza 3) ...

11. Geneza i istota demokracji (plansza 8) ...

121 Oświecenie w Europie (plansza 20) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie