Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Jagiellonowie

Jagiellonowie

Jagiellonowie
Herb Jagiellonowie
KrajPolska, Litwa
Tytuły Królowie Polski
Wielcy Książęta Litwy
Założyciel Władysław II Jagiełło
Ostatni władca Anna Jagiellonka
Rok założeniaok. 1350
Pochodzenie etniczne litewskie
Gałęziepolska
czesko-węgierska
Państwa we władaniu dynastii Jagiellonów ok. 1500 r.

Jagiellonowie lit . Jogailaičiai – gałąź dynastii Giedyminowiczów , wywodząca się od Władysława II Jagiełły , wielkiego księcia litewskiego i króla Polski . Jej przedstawiciele panowali w Polsce w latach 1386 - 1572 [1], na Litwie w latach 1377 - 1401 i 1440 - 1572 , w Czechach w latach 1471 - 1526 oraz na Węgrzech w latach 1440 - 1444 i 1490 - 1526 .

W szczytowym okresie skupiali pod swoim panowaniem obszar ponad 2 000 000 km², co czyniło ją jedną z najpotężniejszych dynastii w Europie . Przez cały czas swojego panowania rywalizowała o wpływy z monarchią Habsburgów . Za kontynuatorów Jagiellonów można uznać polską linię dynastii Wazów za sprawą Zygmunta III Wazy , syna króla Szwecji Jana III Wazy i Katarzyny Jagiellonki , córki Zygmunta I Starego .

Ich panowanie w Polsce zostało zapoczątkowane przez ustalone na podstawie unii w Krewie małżeństwo Jagiełły z dziedziczką tronu polskiego Jadwigą Andegaweńską , koronowaną na króla Polski po śmierci Ludwika Węgierskiego , siostrzeńca Kazimierza III Wielkiego , który nie pozostawił męskich potomków. Panowanie Jagiellonów to czas wielkich sukcesów militarnych państwa polsko-litewskiego na zachodzie (wygrane wojny z zakonem krzyżackim ) i jednoczesnej presji na ziemie litewskie zaborczego Wielkiego Księstwa Moskiewskiego . W tym czasie nastąpił rozkwit kulturalny i gospodarczy kraju.

Władysław II Jagiellończyk , syn Kazimierza IV Jagiellończyka obejmując trony Czech (1471 r.) i Węgier (1490 r.), daje początek czesko-węgierskiej gałęzi dynastii Jagiellonów, która wymarła w 1526 roku ( Ludwik II Jagiellończyk ).

Zygmunt I Stary jest kontynuatorem polskiej gałęzi dynastii Jagiellonów, która wymarła w linii męskiej w 1572 r. ( Zygmunt II August ), a w linii żeńskiej w 1596 r. ( Anna Jagiellonka ).

Spis treści

Przedstawiciele dynastii Jagiellonów

Pierwsze pokolenie

Drugie pokolenie

Dzieci Władysława II Jagiełły:

Trzecie pokolenie

Dzieci Kazimierza IV Jagiellończyka

Czwarte pokolenie

Dzieci Władysława II Jagiellończyka

Dzieci Zygmunta I Starego

Przypisy

  1. Ostatnia z przedstawicieli tej dynastii Anna Jagiellonka w 1575 roku została wybrana "królem Polski", jednak w 1576 roku królem został jej mąż Stefan Batory , a po jego śmierci - siostrzeniec Zygmunt III Waza . Anna nie figuruje w zestawieniach królów polskich.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Bibliografia


Poprzednik
Andegawenowie
Rody panujące w Polsce
1386 - 1572
Następca
Wazowie


Inne hasła zawierające informacje o "Jagiellonowie":

Zygmunt III Waza ...

Elżbieta Granowska z rodziny królewskiej. Zobacz też Melsztyńscy (ród matki królowej Elżbiety Granowskiej)Przypisy↑ M. Duczmal, Jagiellonowie, Kraków 1996, s. 230. BibliografiaSperka J., Elżbieta z Pilicy Granowska i ...

Jan Konarski ...

Zbigniew Oleśnicki (kardynał) ...

Fryderyk Jagiellończyk ...

Święty Kazimierz ...

Unia lubelska ...

Zygmunt II August ...

Historia Ukrainy ...

Wawel ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jagiellonowie":

114 a Europa Środkowowschodnia w XVI w. (plansza 8) ...

111. Polska i Litwa za panowania Jagiellonów (plansza 3) ...

045 Unie Polski w XIV i XV w. (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie