Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

University of Wisconsin-Madison

University of Wisconsin-Madison

Na mapach: 43°04'30″N 89°25'02″W / 43.075, -89.41722

University of Wisconsin-Madison
Data założenia1848
Lokalizacja   Stany Zjednoczone , Madison
Liczba studentów~42 000
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych

University of Wisconsin-Madison
Strona internetowa uczelni
Widok na Wisconsin State Capitol z Bascom Hill. Po prawej stronie widoczny State Historical Society po lewej Memorial Library.

Uniwersytet Wisconsin–Madison (University of Wisconsin-Madison, UW–Madison, Madison, Wisconsin, Uniwersytet Wisconsin, lub UW) – amerykański publiczny uniwersytet naukowy znajdujący się w Madison w Wisconsin . Został założony w 1848 i jest największym uniwersytetem w stanie. Uczęszcza do niego ogółem 41 000 studentów, z czego około 29 000 są to tzw. undergraduates (studenci studiów licencjackich).

Od 1848 do 1956 uniwersytet był częścią wyższego systemu edukacji w Wisconsin, w którego skład wchodziło aktualne miasteczko uniwersyteckie Madison, dziesięć wydziałów dla pierwszo i drugoklasistów University of Wisconsin Colleges oraz University of Wisconsin-Extension. W latach 1956–1971, uczelnia była częścią Uniwersytetu Wisconsin. W 1971 uczelnia stała się niezależną częścią systemu Uniwersytetu Wisconsin.

UW-Madison oferuje szeroki zakres studiów nauk liberalnych , profesjonalne programy i działalności studencką. Szkoła często jest nazywana "publiczny Ivy" i w 2007 czasopismo US News and World Report sklasyfikowało ją na siódmym miejscu wśród najlepszych uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych. Uczelnia ma kilka specyficznych programów, które są sklasyfikowane wśród najlepszych programów w USA, np. socjologia, edukacja.

Zespoły sportowe Uniwersytetu Wisconsin występują w NCAA Division I i tradycyjnie nazywane są Badgers (Borsuki). Wszystkie drużyny uniwersyteckie występują w Lidze Wielkiej Dziesiątki (ang.: Big Ten Conference) za wyjątkiem drużyny hokejowej, która rywalizuje w Western Collegiate Hockey Association. Drużyna futbolu amerykańskiego uniwersytetu w latach 1994, 1999 i 2000 wygrała prestiżowy mecz turniejowy Rose Bowl. Zespół koszykarzy zdobył mistrzowski tytuł w NCAA National Championship w roku 1941 a w 2000 osiągnął szczebel półfinału w rozgrywkach mistrzowskich kraju, tzw. Final Four.

Drużyny męskie i żeńskie w hokeja na lodzie w 2006 zdobyły mistrzowski tytuł w krajowych rozgrywkach Western Collegiate Hockey Association.

Spis treści

Historia

Historia Uniwersytetu się okresu kiedy to stan Wisconsin został oficjalnie wcielony do Unii w 1848. W artykule X, sekcja B Konstytucji Wisconsin znajduje sie zapis utworzenia stanowego uniwersytetu. W roku 1848, 26 lipca, Nelson Dewey, pierwszy gubernator Wisconsin, podpisał akt, w którym formalnie zatwierdza założenie Uniwersytetu Wisconsin. Na spotkaniu stanowej Rady Regentów, które odbyło sie 7 października w pokoju bibliotecznym na Kapitolu, zatrudniono pierwszego profesora (matematyki) uczelni John W. Sterlinga, który za rok nauczania miał otrzymać 500 dolarów.

Pierwsza klasa złożona z 17 studentów powstała w Madison Female Academy 5 lutego 1849. Wkrótce regenci ustalili miejsce, gdzie miało powstać miasteczko uniwersyteckie. Obszar ten położony był na 50 akrach pomiędzy jeziorem Fourth od północy, ulicą King Street (obecnie State Street) od strony wschodniej, Mineral Point Road (University Avenue) od strony południowej i drogą prowadzącą do jeziora, od strony zachodniej. Główny budynek został zaprojektowany na wzór kapitolu , z trzema piętrami zwieńczonymi kopułą, w której znajdowało się obserwatorium astronomiczne. Budynek oraz University Hall, znany teraz jako Bascom Hall w 1859 został rozbudowany. Późniejszy pożar budynku zniszczył kopułę, która nigdy nie została odbudowana. Budynek North Hall, wzniesiony w 1851, był pierwszym budynkiem miasteczka uniwersyteckiego. Pod koniec 1854 Levi Booth i Charles T. Wakeley zostali pierwszymi absolwentami uniwersytetu.

Dzięki rozwojowi programu nauczania w uczelni, w roku 1892, mury uniwersytetu opuścił pierwszy student z tytułem doktora Ph. D., Charles R. Van Hise, późniejszy prezydent uczelni.

W skład systemu University of Wisconsin Colleges wchodzą instytucje:

 • University of Wisconsin-Baraboo/Sauk County
 • University of Wisconsin-Barron County
 • University of Wisconsin-Fond du Lac
 • University of Wisconsin-Fox Valley
 • University of Wisconsin-Manitowoc
 • University of Wisconsin-Marathon County
 • University of Wisconsin-Marinette
 • University of Wisconsin-Marshfield/Wood County
 • University of Wisconsin-Richland
 • University of Wisconsin-Rock County
 • University of Wisconsin-Sheboygan
 • University of Wisconsin-Washington County
 • University of Wisconsin-Waukesha

Pomysł Wisconsin

Studenci, wydziały i kadra pedagogiczna kieruje się ideą zwaną Pomysłem Wisconsin, powstałą w 1904 i sformułowaną przez ówczesnego prezydenta uniwersytetu Charles Van Hise. Jego idea głosiła, iż uczelnia ma mieć wpływ na życie w całym stanie, a badania przeprowadzane na uniwersytecie powinny służyć w rozwiązywaniu problemów codziennych, poprawie warunków zdrowotnych, środowiska i rolnictwa, wszystkim mieszkańcom Wisconsin. Dewiza ta pomaga uniwersytetowi w kontaktach pomiędzy wydziałami i studentami a przemysłem i rządem stanowym.

Aktywność studencka

W latach 1966-1970 uniwersytetem wstrząsnęły fale protestów studentów przeciwko wojnie w Wietnamie oraz użyto siły do stłumienia niepokojów. Pierwsza główna demonstracja protestowała przeciw obecności w miasteczku uniwersyteckim przedsiębiorstwa chemicznego Dow Chemical Company, które produkowało w swoich zakładach napalm , wykorzystywany w wojnie w Wietnamie .

Władze użyły wówczas siły, by stłumić manifestacje. Walka studentów została udokumentowana w filmie dokumentalnym PBS Two Days in October oraz w książce They Marched Into Sunlight. Między rannymi studentami znalazł się późniejszy burmistrz Madison Paul Soglin.

Innym celem protestów był Army Mathematics Research Center (AMRC), ulokowany w miasteczku uniwersyteckim w budynku fizyki Sterling Hall. Dyrektor Barkley Rosser publicznie próbował pomniejszyć znaczenie centrum, twierdząc, iż ich obecność spowodowana jest badaniami matematycznymi. Jednakże studencka gazeta The Daily Cardinal uzyskała kwartalne sprawozdanie które stwierdzało że AMRC jest podporządkowane armii USA. Cardinal opublikowała serię artykułów dochodzeniowych odkrywając, że AMRC prowadzi badania na zlecenie Amerykańskiego Departamentu Obrony (US Department of Defense) i są one związane z przeciwpartyzanckimi operacjami w Wietnamie. AMRC stał się magnesem dla demonstracji, w których demonstranci skandowali hasła "U.S. out of Vietnam! Smash Army Math!"

24 sierpnia 1970, około godziny 3:40 w nocy, wybuchła obok Sterling Hall, furgonetka napełniona azotanem amonu i mieszaniną oleju opałowego. Pomimo późnej godziny w laboratorium przebywał doktor fizyki Robert Fassnacht, który w wyniku eksplozji zginął. Bomba skonstruowana w wydziale fizyki miała zniszczyć laboratoria AMRC. Śmierć była przypadkowa. Odpowiedzialni za ten czyn Karleton Armstrong, Dwight Armstrong, David Fine, zostali aresztowani i skazani. Czwarty oskarżony Leo Burt, zbiegł i nigdy nie został odnaleziony.

Inne ważne wydarzenia w historii uczelni

 • 4 kwietnia 1892 wyszedł pierwszy numer studenckiej gazety The Daily Cardinal.
 • W 1894 stanowa Rada Regentów Regents odrzuciła wniosek profesora Richard T. Ely dotyczącego wsparcia strajku drukarzy, wydającego manifest w obronie wolności akademików opisana później jako Magna Carta Wiscons.
 • W1898 odwiedził UW instruktor muzyki Henry Dyke Sleeper, autor Varsity, hymnu uniwersyteckiego.
 • W 1904-1905 - został otworzony Graduate School UW(szkoła zajmująca się nauczaniem na wyższym poziomie), idea Pomysł Wisconsin został wprowadzony w czyn.
 • W 1907 został założony studencki Związek Wisconsin Wisconsin Union jako drugi po Uniwersytecie Harvarda .
 • W 1909 William Purdy i Paul Beck napisali On, Wisconsin bojowa piosenkę wszystkich drużyn sportowych uczelni.
 • W 1925 została założona Wisconsin Alumni Research Foundation, która sprawowała nadzór nad patentami, opatentowaniu i czerpanie korzyści z wynalazków uczelni.
 • W 1988 została założona satyryczna gazeta The Onion przez dwóch młodszych studentów UW Tima Keck i Christophera Johnsona.
 • 10 grudnia 1993 do serwerów komputerów uniwersyteckich została wgrana jedna z najpopularniejszych gier komputerowych z gatunku FPS , Doom . Popularność gry sprawiła zatkanie się serwerów z powodu liczby równoczesnych pobierań.

Akademiki

Music Hall

Uniwersytet Wisconsin–Madison, główne miasteczko uniwersyteckie Systemu Uniwersytetu Wisconsin, jest podzielone na dwadzieścia zrzeszonych college'ów i szkół. Dodatkowo podzielony jest na undergraduate (odpowiednik studiów licencjackich) oraz na graduate (odpowiednik studiów magisterskich oraz doktoranckich) oferując naukę w wydziałach biznesu, inżynierii, edukacji, rolnictwa, nauk klasycznych. Uniwersytet prowadzi również szkoły prawnicze, medyczne, studia ochrony środowiska, urbanistyki i planowania , dziennikarstwa oraz farmaceutyki.

Największy uniwersytecki college, College of Letters and Science, zrzesza około połowę wszystkich zarejestrowanych studentów i składa się z trzydziestu dziewięć wydziałów i pięć profesjonalnych szkół wyższych prowadzących zajęcia i badania w dziedzinach biologii, astronomii, historii, geografii, językoznawstwie i ekonomii.

Ranking uczelni

Uniwersytet Wisconsin jest czołowym publicznym uniwersytetem w Zjednoczonych Stanach i sklasyfikowany jako jeden z największych uniwersytetów badawczych na świecie.[1]

Według National Research Council ponad siedemdziesiąt programów badawczych UW jest sklasyfikowanych w pierwszej 10 krajowych uczelni. W rankingu The Academic Ranking of World Universities opublikowanym przez

W Naukowym Zaszeregować Uniwersytetów Świata, opublikowanych przez Institute of Higher Education w Szanghaju na uniwersytecie Jiao Tong, Uniwersytet Wisconsin-Madison znalazł się na 16 miejscu najlepszych uniwersytetów na świecie. W raporcie Gourman, program studencki Uniwersytet Wisconsin - Madison został sklasyfikowany na trzecim miejscu po Uniwersytecie Kalifornijskim i Uniwersytecie Barkeley i Uniwersytecie Michigan

UW-Madison zajmuje drugie miejsce po Harvardzie pod względem ilości absolwentów otrzymujących doktoraty. Uniwersytet jest jednym z 60 wybranych członków Amerykańskiego Stowarzyszenie Uniwersytetów (Association of American Universities).

Badania

W 2003-2004 szkoła przeznaczyła 721 milion dolarów na badania w miasteczku uniwersyteckim. Oznacz to iż UW-Madison jest czwartą uczelnią pod względem prowadzonych badań uniwersyteckich w USA zaraz za Uniwersytetem Johns Hopkinsa , Uniwersytetem Kalifornijskim w Los Angeles i Uniwersytetem Michigan-Ann Arbor.[2]

Uniwersytet koncentruje się głównie w centrum akademickim dla badań nad komórkami embrionalnymi. Uniwersytecki profesor James Thomson był pierwszym naukowcem który oddzielił ludzkie embrionalne komórki macierzyste . Te i inne badania są po części finansowane przez Wisconsin Alumni Research Foundation.

Miasteczko uniwersyteckie

Uniwersytet znajduje się w Madison; jest usytuowany w przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami Mendota i Manona. Główne miasteczko uniwersyteckie zajmuje 933 akrów (3.77 km²) ziemi, a cały kampus włącznie z stacjami badawczymi zajmuje 10 600 akrów (42.9 km²). W miasteczku uniwersyteckim znajduje się wiele budynków zaprojektowanych przez architektów J. T. W. Jennings i Arthura Peabody. Centrum życia studenckiego jest Memorial Union. Kampus posiada własna policję, zaopatrzenie żywnościowe, szpital, budynki rekreacyjne oraz wiele innych udogodnień. Miasteczko posiada również własny ogród, UW Arboretum, w którym hodowane są różne gatunki roślin.

Miasteczko uniwersyteckie Uniwersytetu Wisconsin–Madison zostało zaprezentowane w filmie Back to School (Powrót do szkoły) z 1986, gdzie główną rolę grał Rodney Dangerfield W filmie szkoła nazwana jest "Uniwersytet Wielkich Jezior" (Great Lakes University) Część kampusu (Bascom Hill, the Union Terrace) została też zaprezentowana w kilku scenach w filmie z 2006roku pt. The Last Kiss z Zach Braffem .

Bascom Hall

Bascom Hall

Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w miasteczku uniwersyteckim i często nazywany jest sercem kampusu. Został zbudowany w 1857. W budynku kwateruje biuro uniwersyteckie, kanclerz uczelni i wicekanclerze. Bascom Hall znajduje się w Krajowym Rejestrze Miejsc Historycznych (National Register of Historic Places).

Music Hall

Jest to budynek zbudowany w 1878 w stylu gotyku wiktoriańskiego. Pierwotnie nosił nazwę Assembly Hall i był zaprojektowany dla audytorium na 800 miejsc, bibliotekę i zegar na wieży. Otwarcie budynku nastąpiło 2 marca 1880. W budynku odbywały sie uroczystości i ceremonie nadawania stopni naukowych a jego najważniejszym przeznaczeniem była biblioteka. Gdy zbiory ksiąg zostały przeniesione do innych pomieszczeń, jej miejsce w 1900, zajęła Szkoła Muzyczna . Wówczas budynek został nazwany Music Hall. Obecnie budynek jest również siedzibą Wydziału Urbanistyki i Planowania Regionalnego.

Związek Wisconsin

Memorial Union

Uniwersytet Wisconsin-Madison jest, w przeciwieństwie do wielu szkół, siedzibą dwóch związków studentów.

Pierwszy z nich Memorial Union, powstał w 1928. Związek znany jest jako Union lub Terrace i zyskał sobie opinię jako najpiękniejszy i a najbardziej awanturniczy związek studencki w studenckich kampusach. Siedziba Związku jest miejsce nad brzegiem Jeziora Mendotai, miejsce popularne również przez wszystkich studentów i chętnie odwiedzane przez społeczność miasta jako miejsce rozrywki i wypoczynku.

Związek znany jest również jako Rathskeller, nazwa pochodząca od niemieckiego pabu znajdującego się pomiędzy dwoma jeziorami. Memorial Union jest budynkiem w których wnętrzach znajdują się galerie sztuki, kino, teatr Wisconsin Union Theater i Craftshop. Memorial Union jest również siedzibą studentów posiadających własny biznes na terytorium kampusu, ASM StudentPrint.

Studenci i członkowie społeczności Madison zbierają się w Memorial Union, podczas spotkań z weteranami wojen amerykańskich, projekcji filmów i koncertów.

Union South jest drugim związkiem studenckim w miasteczku uniwersyteckim, swoja siedzibę posiadającą w południowym końcu kampusu. Zostało założone w 1960 by odciążyć ilość chętnych członków wstępujących do Memorial Union. Union South służy głównie studentom wydziałom, personelowi i innym osobom korzystającym z budynków UW-Madison's. Związek jest również siedziba wielu grup studenckich zjmujacych się muzyką, filmem oraz kilku lig kręgielni.

Elektrownia Charter Street

9.8 MW elektrownia mieści się w dwóch budynkach w południowej części miasteczka akademickiego i zapewnia dopływ prądu dla całego obszaru Uniwersytetu. Elektronie otworzono w 1950 i dostarcza 50 milion kilowatogodzin rocznie. 3 maja 2007, Sierra Klub, oskarżył uniwersytet o naruszenie federalnego prawa ochrony środowiska, (ang.: Federal Clean Air Act), zarzucając elektrowni zanieczyszczanie środowiska poprzez brak zastosowania odpowiednich nowoczesnych urządzeń, w tym katalizatorów redukcyjnych eliminujących emisje gazów ze spalania węgla. Klub wystąpił o zamkniecie elektrowni.

Biblioteki

Stanowa Biblioteka Historii Wisconsin

Uniwersytet Wisconsin, wg Association of Research Libraries, zajmuje 10 miejsce pod względem wielkości zbiorów bibliotecznych w północnych Stanach Zjednoczonych.

Memorial Library jest największą biblioteką w Wisconsin i ma ponad 40 różnych wyspecjalizowanych wydziałów służących miasteczku uniwersyteckiemu. W 2004 zbiory biblioteki zawierały ponad 7,3 milionów tomów z każdej dziedzinie wiedzy. Ponadto biblioteka posiada 55 000 seryjnych tytułów i 6,2 milionów mikrofilmów i setkami tysięcy dokumentów rządowych, mapy, list muzycznych i materiałów audiowizualnych Prawie 1 milion tomów jest wypożyczane każdego roku. Memorial Library służy głównie wydziałom nauk humanistycznych i socjologii. Zbiory o tej tematyce oceniane są na 3,5 milionów tomów. Biblioteka posiada również dużą sekcje zbiorów krajowych i zagranicznych gazet, archiwum uniwersyteckie, bibliotekę muzyki, muzeum tekstu drukowanego oraz UW Digital Collections Center

Drugą biblioteką, z której korzystają studenci, jest College Library. Biblioteka zawiera zbiory dotyczące informacji na temat collegu, materiały statystyczne na temat mniejszości narodowych, przezrocza artystyczne, kasety z muzyką i literaturą. Biblioteka college'u jest gospodarzem Centrum Medialnego z 200 stanowiskami komputerowymi

Trzecią biblioteką jest Kurt F. Wendt Library i służy College'owi Inżynierii, wydziału informatyki, statystyki, nauk oceanograficznych i meteorologicznych.

Kolejną biblioteką jest Designated a Patent and Trademark Depository Library, w murach której przechowywane są wszystkie dokumenty związane z patentami i wynalazkami będącymi własnością Uniwersytetu Wisconsin – Madison.

Wendt Library przechowuje wszystkie projekty patentów w różnych formach Dodatkowo, Wendt Library przechowuje książki, dzienniki, normy i 1,5 milionów technicznych sprawozdań w postaci druku i mikrofilmów.

Uniwersytet posiada również bibliotekę internetową MadCat.

MadCat zawiera bibliograficzne zapisy dla książek, periodyków, audiowizualnych materiałów, map, statystyk muzycznych, mikroform i aktualne bazy danych w wszystkich 30 bibliotek miasteczka uniwersyteckiego.

Muzea

Na terenie Uniwersytet Wisconsin–Madison mieszczą się dwa muzea

 • Muzeum Geologii - znajduje się wraz z Departamentem Geologii i Geofizyki w Weeks Hall na rogu Charter i Dayton Streets w południowo-zachodniej części miasteczka uniwersyteckiego.
  Muzeum zostało założone w XIX wieku i mieściło się w Science Hall, budynku znajdującym się blisko Jeziora Mendota, w wschodniej części kampusu. Po wybudowaniu Weeks Hall w 1970 muzeum przeniesiono w jego mury w 1981.
  Muzeum posiada zbiory skał, minerałów i skamieniałości z całego świata. Najważniejszym pomieszczeniem jest blacklight, trasa jaskiniowa i fragment meteorytu Barringer . Wśród skamieniałości jest szkielet dinozaura złożonego w Wisconsin { Edmontosaurus ), rekin {Squalicorax), kolonia liliowców morskich pochodzenia z okresu Kredy z Kansas i Mastodonty znalezione w gospodarstwie rolnym w południowo-zachodnim Wisconsin w 1897.
 • Muzeum Chazen Museum of Art, dawniej zwane do 2005, Elvehjem Museum of Art Muzeum.

Sport

Drużyny sportowe występujące w barwach Uniwersytetu Wisconsin–Madison nazywane są Wisconsin Badgers (Borsuki z Wisconsin). Drużyny występują w NCAA's Division I-A i Big Ten Conference . Męska i żeńska reprezentacja w hokeju występuje w Western Collegiate Hockey Association. W 2006 obydwie drużyny hokejowe wystąpiły w finale ligi i jako druga szkoła (po University of Connecticut Huskies w koszykówce w 2004) w historii zdobyła oba tytuły mistrzowskie w jednym roku w tej samem dyscyplinie. Wysokie miejsca rankingowe zajmują drużyny wioślarzy (Wisconsin Badgers Crew) rywalizujących w Eastern Association of Rowing Colleges. Liga ta stanowi przeciwieństwo do Ligi Bluszczowej (ang.: Ivy League).

Szkolnym hymnem zespołów jest pieśń On, Wisconsin

Lata 2005-2006 przyniosły szkole cztery tytuły mistrzowskie drużyn uniwersyteckich w różnych dyscyplinach w jednym roku akademickim.

Futbol amerykański

Najpopularniejsza dyscypliną sportu na Uniwersytecie jest Futbol amerykański . Mecze drużyny odbywają się na 80 000 stadionie Camp Randall Stadium. Po każdym spotkaniu gra maszerujący uniwersytecki zespół dęty, University of Wisconsin Marching Band.

W latach 1994, 1999 i 2000 drużyna Borsuków pod wodzą trenera Barry Alvarez sięgnęły po tytuły mistrzowskie Ligi Wielkiej Dziesiątki.

Koszykówka męska

Drużynę Borsuki Wisconsin założono w grudniu 1898. Jej pierwszym trenerem był Dr. James C. Elsom. Swój pierwszy mecz rozegrali 21 stycznia 1899 roku z Milwaukee Normal Alumni przegrywając go wynikiem 15 do 25. W 1905 Christian Steinmet został pierwszym koszykarzem Wisconsin, którego wyróżniono wyborem do honorowego statusu All-American. W sezonie 1906/07, wygrał pierwszy turniej mistrzostwa Ligi Wielkiej Dziesiątki. W następnym roku powtórzyli swój sukces.

Drużyna koszykówki swoje pierwsze laury w krajowych rozgrywkach, zdobyła w 1941 roku. Ostatnimi laty zdobywa regularnie powołania do wieńczącego sezon sportowy turnieju pucharowego NCAA Tournament jako jedna z najlepszych drużyn Ligi Wielkiej Dziesiątki. w ramach tych rozgrywek w 2000 dotarli do prestiżowej fazy półfinału, tzw. Final Four.

Hokej na lodzie

Stadion hokejowy

Pierwsza zgode na stworzenie druzyny hokejowej wydano w 1922. Drużyna Badger Ice Hockey istniała przez do sezonu 1934-1935. Reaktywacja drużyny nastąpiła w sezonie 1963-1964. Pierwszym trenerem po przerwie był Bob Johnson od którego przylgnęła nazwa hokeistów "Borsuki Boba" Od 1998 siedzibą zespołów hokejowych jest największa nowoczesna hala uniwersytetu, Kohl Center, o pojemności 15 237 widzów. W sezonie 1999- 2000 w rozgrywkach hokejowych wystartowała żeńska reprezentacja. Męski zespół hokejowy sześciokrotnie zdobywał tytuł mistrza krajowych rozgrywek NCAA w latach 1973, 1977, 1981, 1983, 1990 i 2006.

Maskotka

Maskotką drużyn sportowych jest borsuk zwany Bucky. Został wymyślony w 1890, i był on żywym, kapryśnym i niezdyscyplinowanym borsukiem. Pomysł ten szybko został zarzucony. Nazwa Badgers przylgnęła jednakże do zespołów uniwersytetu, a w 1940 artysta Evans uwiecznił karykaturę Borsuka i w 1949 została ona zatwiedzona przez radę uczelni. Po nierozstrzygnięciu konkursu na imię borsuka, postanowiono nazwać go Buckingham U. Badger, krótko: Bucky.

Etymologia przezwiska Borsuk pochodzi jeszcze z czasów kolonialnych gdy w 1820 wielu górników żyło w kopalniach w miejscu swojej pracy aż wybudowano domy na powierzchni dla ich rodzin.

Życie studenckie

Media

Gazeta studencka

UW-Madison jest jedynym amerykańskim uniwersytetem, który posiada dwie rywalizujące ze soba gazety codzienne. The Daily Cardinal został założony w 1892 a The Badger Herald w 1969. Obie są finansowo i redakcyjnie niezależnymi gazetami uniwersyteckimi. Dodatkowo wychodzi dwutygodnik liberalny Madison Observer, założony w 2003 i konserwatywny Mendota Beacon założony w 2005. W 1988 zostało załozone czasopismo satyryczne The Onion przez studentów pierwszego roku, jednakże w 2001 jego siedziba została przeniesiona do Nowego Jorku .

Radio

W miasteczku uniwersyteckim Uniwersytetu Wisconsin–Madison działa stacja radiowa WSUM 91.7 FM. Powstała w 1997 i nadawała jedynie w systemie webcast. Dopiero w 2002, po zbudowaniu wieży nadawczej w Montrose w Wisconsin, zaczęła nadawać na częstotliwości 91.7 MHz. Stacja ma obecnie ok. 150 ochotniczych DJ-ów i zatrudnia 8 kierowników. Wszyscy ochotnicy są szkoleni podczas roku szkolnego i na zakończenie muszą zaprezentować własny program.

Radio posiada niezależność informacyjną od władz uczelni. Samo może dobierać muzykę, programy informacyjne i rozrywkowe. Radio to jest jedną z najnowocześniejszych studenckich stacji nadawczych w Wisconsin. Stacja uzyskała od radio/telewizyjnego dziennikarskiego stowarzyszenia stanowego Wisconsin Broadcasters Association kilka nagród za poziom informacji i ich wartość społeczną.

Imprezy studenckie

Uniwersytet Wisconsin otrzymał wyróżnienie i zajął pierwsze miejsce wśród wszystkich uniwersytetów w kraju jako notoryczny ośrodek imprezowy i "moczymordny": jako tzw. "party school". Wyróżnienie to przyznało w 2005 czasopismo Princeton Review, jak i majowe wydanie czasopisma Playboy [3] W 2006 roku według Princeton Review Uniwersytet stracił nieco na "radosnej pijatyce", a co za tym idzie, pozycję lidera, ale jednak utrzymał koronę za samą ilość wypitego piwa. Uniwersytet tradycyjnie utrzymuje reputację libacyj w akademikach, aktywności politycznej, zasadniczo dużego spożywania alkoholu przez społeczność, oraz słynie z nadobnych, festywnych studentek.

Do najbardziej znanych i głósnych imprez studenckich należy coroczna Mifflin Street Block Party, którego historia sięga 1960 i była wówczas kontrkulturą a obecnie odbywa się w czasie wiosennych egzaminów kończących semestr. Druga imprezą jest State Street Halloween Party Obie te imprezy poprzedzone są dziesiątkami mniejszymi partami na których obecni są również mieszkańcy spoza miasteczka uniwersyteckiego. W 1996 roku miasto zakazało organizacji Mifflin Street Block Party, co skończyło się demonstracją i buntem studentów. Od tego czasu miasto zezwala na organizacje imprezy.

State Street Halloween Party

State Street Halloween Party jest imprezą na której zbiera się kilka tysięcy przebranych studentów college'u i innych szkół. W ostatnich latach imprezy te wzbudziły wiele kontrowersji i protestów mieszkańców miasta.

W 2004, 450 imprezowiczów zostało aresztowanych po rozpaleniu ognisk na ulicach i zniszczeniu mienia prywatnego w trakcie celebrowania święta. Mniej niż jedna czwarta aresztantów była mieszkańcami Wisconsin i mniej niż 5% byli to studenci UW-Madison. Uszkodzenie własności nastąpiło w przypadku zniszczenia baru Tomboy Girl. Z powodu tego wydarzenia, Division of University Housing powzięła środki kontroli nad liczbą gości wchodzących do domów studenckich, ograniczając tę liczbę.

Przyjęcie to we wcieleniu z 2006 zostało odebrane jako sukces miasta przez urzędników uniwersytetu. Wprowadzono wtedy opłaty wstępu na główną ulicę miasta, gdzie odbywały się imprezy, co jednak spowodowało bojkot większości studentów.

Znani absolwenci Uniwersytetu Wisconsin–Madison

Nobliści

Frank lloyd

Artyści

Politycy

Inni

Laurel Clark

Prezydenci Uniwersytetu Wisconsin–Madison

UW PrezydenciOdDo
John Hiram Lathrop18491858
Henry Barnard18591861
John W. Sterling18611867
Paul Chadbourne18671870
John H. Twombly18711874
John Bascom18741887
Thomas Chrowder Chamberlin18871892
Charles Kendall Adams18921901
Edward Ashael Birge19011903
Charles R. Van Hise19031918
Edward Ashael Birge19181925
Glenn Frank19251937
George Sellery19371937
Clarence Addison Dykstra19371945
Edwin Broun Fred19451958
Conrad Elvehjem19581962
Fred Harvey Harrington19621970
Robert Clodius19701970
John Carrier Weaver19711971
UW-Madison ChancellorsFromTo
Robert Clodius 1963 1964
Robben Wright Fleming 1964 1967
William H. Sewell 1967 1968
Bryant Kearl 1968 1968
Hugh Edwin Young 1968 1977
Glenn Simpson Pound 1977 1977
Irving Shain 1977 1986
Bernard Cecil Cohen 1987 1987
Donna Shalala 1988 1993
David Ward 1993 2000
John D. Wiley 2001 obecnie
...do uzupełnienia...

Linki zewnętrzne

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "University of Wisconsin-Madison":

Oddychanie komórkowe ...

Wiktor Sukiennicki ...

Albumina ...

Pogrom w Kownie ...

Wittenberga ...

Aurora ...

Maine ...

Samuel Pepys ...

Związek organiczny ...

David Garrick ...


Inne lekcje zawierające informacje o "University of Wisconsin-Madison":

040. G.E. Moore i filozofia analityczna (plansza 12) ...

Past Continuous (plansza 8) ...

Drugi okres warunkowy - the second conditional (plansza 9) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie