Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Jan Chen Xianheng

Jan Chen Xianheng

Święty
Jan Chen Xianheng
陳顯恒 若望
męczennik
Data urodzenia 1820
Chengdu , Chiny
Data śmierci 18 lutego 1862
Kaiyang, Chiny
Kościół / wyznanie rzymskokatolicki
Data beatyfikacji 2 maja 1909
przez Piusa XI
Data kanonizacji 1 października 2000
Watykan
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich )

Św. Jan Chen Xianheng ( chiń. 陳顯恒 若望) (ur. 1820 w Chengdu w Chinach , zm. 18 lutego 1862 w Kaiyang, prowincja Kuejczou ) – święty Kościoła katolickiego , katechista , męczennik .

Spis treści

Życiorys

Chen Xianheng urodził się w Chengdu , prowincja Syczuan . Jego rodzice wcześnie umarli, przez co żył w biedzie i musiał ciężko pracować na życie. Miał siostrę, która poślubiła urzędnika feudalnego, z którym miała córkę. Przeniósł on rodzinę do Guiyang , ale wkrótce zmarł pozostawiając żonę i dziecko bez środków do życia. Nie chciała ponownie wyjść za mąż. Jan Chen miał ok. 30 lat, gdy udał się do Guiyang i otworzył mały sklep, żeby zarobić na życie. Poznał tam kilku katolików, których przykład spowodował jego nawrócenie. Ojciec Simon Mei chciał żeby został pomocnikiem brata Łucji Yi Zhenmei w jego klinice. W tym czasie Jan Chen uczył się pediatrii i kopiował medyczne książki. Później został wysłany na wieś, żeby opiekować się chorymi dziećmi. Po powrocie biskup Hu wysłał go do pomocy ojcu Wen Nair ( Jan Neel ). Po rozpoczęciu prześladowań został uwięziony, nie udało się skłonić go do wyrzeczenia wiary. 18 lutego został ścięty. Kilku odważnych wierzących zabrało ich ciała, żeby je pochować w seminarium w Liuchongguan. Ich głowy zostały powieszone na bramie miasta, jako ostrzeżenie dla chętnych do wyznawania chrześcijaństwa. W nocy kilku katolików zdjęło je w tajemnicy i pochowało w starym grobowcu biskupa Pai.

Dzień wspomnienia

9 lipca w grupie 120 męczenników chińskich

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny

Razem z Janem Neel, Łucją Yi Zhenmei, Marcinem Wu Xuesheng i Janem Zhang Tianshen należy do grupy męczenników z Kuejczou . Zostali oni beatyfikowani 2 maja 1909 r. przez Piusa XI . Kanonizowani w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II .

Bibliografia

Źródła internetowe


Inne hasła zawierające informacje o "Jan Chen Xianheng":

Podróżnik ...

II wiek ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Oddychanie komórkowe ...

Odense ...

Sztuka ...

Brno ...

1484 ...

Huldrych Zwingli ...

Ratusz w Kownie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jan Chen Xianheng":

Rozwinięcia dziesiętne (plansza 1) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

233 Życie religijne w XX wieku (plansza 11) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie