Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Jan Krukowiecki

Jan Krukowiecki

Jan Krukowiecki
Jan Krukowiecki
Pomian

Pomian
Data urodzenia 15 grudnia 1772
Miejsce urodzenia Lwów
Data śmierci 17 kwietnia 1850
Miejsce śmierci Popień
Rodzina Krukowieccy
MałżeństwoHelena Wolska
DzieciKonstanty Krukowiecki, Aleksander Krukowiecki , Władysław Adam Krukowiecki, Helena Krukowiecka

Jan Stefan Krukowiecki herbu Pomian (ur. 15 grudnia 1772 we Lwowie , zm. 17 kwietnia 1850 w Popieniu ) – polski generał , uczestnik wojen napoleońskich i powstania listopadowego , hrabia .

Jego ojciec Piotr Krukowiecki otrzymał od cesarzowej Marii Teresy tytuł hrabiowski . Jan Krukowiecki ukończył wiedeńskie Theresianum . W wojsku od 1786 roku, początkowo służył w armii austriackiej , potem w wojsku francuskim i armii Księstwa Warszawskiego , był ciężko ranny w 1812 roku w czasie walk o Smoleńsk . Generał brygady od 1813 roku, w 1815 roku już w Wojsku Polskim Królestwa Kongresowego . Awansowany na generała dywizji (w 1829 ). Dowodził najpierw brygadami w 2 Dywizji Piechoty i 1 Dywizji Piechoty , a od 1829 1 Dywizją Piechoty .

Po wybuchu powstania listopadowego dowodził 1 Dywizją Piechoty . Sprawował dowództwo w zwycięskiej bitwie pod Białołęką . Brał udział w bitwie pod Olszynką Grochowską , w której odmówił wykonania rozkazu przeciwnatarcia gen. Chłopickiego . W marcu 1831 mianowany generałem piechoty, objął stanowisko gubernatora Warszawy . W sierpniu i wrześniu 1831 roku prezes Rządu Narodowego oraz faktyczny wódz w końcowym okresie walk. Oficer o poglądach skrajnie konserwatywnych , zdelegalizował Towarzystwo Patriotyczne . W gruncie rzeczy przeciwny kontynuowaniu powstania, prowadził rokowania z marszałkiem Iwanem Paskiewiczem o warunki kapitulacji, obciążany był winą za niedostateczne przygotowanie stolicy do obrony i oskarżany o potajemne kontakty z przeciwnikiem. Po kapitulacji Warszawy pozostał w stolicy. Po upadku powstania decyzją cara zesłany początkowo do Jarosławia, w którym przebywał od listopada 1831 roku do maja 1832 roku. Następnie rozkazem carskim przeniesiony do Wołogdy ; w której przebywał do 1834 roku.

Podczas pobytu w Jarosławiu i Wołogdzie pisał dziennik dla żony. Opisał w nim również losy generałów, którzy wraz z nim odbywali karę zesłania w Jarosławiu i Wołogdzie; byli to min: Michał Radziwiłł , Izydor Krasiński , Ignacy Prądzyński , Walenty Zawadzki , Edward Żółtowski , Franciszek Ksawery Niesiołowski , Ksawery Morawski, Józef Czyżewski , Kazimierz Dziekoński , Jan Tomicki .

Po zakończeniu zesłania wrócił do Królestwa i osiadł w Popieniu, majątku należącym do żony – Heleny z Wolskich Krukowieckiej. Zmarł tam 17 kwietnia 1850 , pochowany w Jeżowie w rodzinnym grobowcu.

Był kawalerem Krzyża Orderu Virtuti Militarii , Orderu Obojga Sycylii, Orderu Świętego Włodzimierza 3. klasy, Komandorem Legii Honorowej [1]. Odznaczony Orderem Świętego Stanisława II klasy z nadania Aleksandra I Romanowa . [2]

W 1820 roku ożenił się z Heleną Wolską. Z tego związku urodzili się synowie: Konstanty, Aleksander, Władysław Adam oraz córka Helena. Córka Helena pozostała w stanie panieńskim i mieszkała w majątku Krukowieckiego w Osse. Syn Aleksander Krukowiecki zasłużył się jako jeden z najzdolniejszych partyzantów w powstaniu styczniowym .

Zobacz też

Przypisy

  1. Rocznik Woyskowy Królestwa Polskiego. Na rok 1830, s. 7
  2. Zbigniew Dunin-Wilczyński, Order Św. Stanisława, Warszawa 2006 s. 221.


Poprzednik
Ks. Adam Jerzy Czartoryski
Prezes Rządu Narodowego
1831 r.
Następca
Bonawentura Niemojowski


Inne hasła zawierające informacje o "Jan Krukowiecki":

Podróżnik ...

II wiek ...

Oddychanie komórkowe ...

Odense ...

Sztuka ...

Brno ...

1484 ...

Huldrych Zwingli ...

Ratusz w Kownie ...

Romas Kalanta ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jan Krukowiecki":

Rozwinięcia dziesiętne (plansza 1) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

233 Życie religijne w XX wieku (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie