Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Jan Paweł I

Jan Paweł I - Albino Luciani (ur. 17 października 1912 w Forno di Canale (obecnie Canale d`Agordo), zm. 28 września 1978 w Watykanie) – Sługa Boży, 263. papież w okresie 26 sierpnia – 28 września 1978.

Przed wyborem na papieża

Dzieciństwo
Urodził się w Canale d`Agordo, prowincja Belluno, w wielodzietnej, biednej rodzinie robotniczej. Ojciec, Giovanni Luciani, był socjalistą i antyklerykałem w przeciwieństwie do matki, głęboko wierzącej katoliczki, Bemoli Luciani. Matka razem z księdzem Filippo Carlim mieli największy wpływ na chłopca. Albino był pierwszym synem, wychowywali też dwie córki z pierwszego małżeństwa ojca.

Kapłaństwo
7 lipca 1935 Albino Luciani otrzymał święcenia kapłańskie w kościele św. Piotra w niedalekim Belluno, po czym został wikarym w rodzinnym Forno di Canale. W 1937 powołano go na stanowisko wicerektora seminarium w Belluno. Pracując tam, rozpoczął studia na Uniwersytecie Gregoriańskim i 23 listopada 1946 uzyskał doktorat z teologii dogmatycznej. Rok później biskup Belluno Girolamo Bortignon powołał go na wikariusza swojej diecezji. W wielu wypowiedziach wspominał, że gdyby nie został księdzem, to prawdopodobnie zostałby dziennikarzem.

Jako biskup
W grudniu 1958 papież Jan XXIII w Bazylice Świętego Piotra w Rzymie konsekrował Albino Lucianiego i powierzył mu stanowisko biskupa w Vittorio Veneto. Był człowiekiem bardzo skromnym. Nie idąc za przykładem poprzedników, którzy mieli skłonności do luksusu, zamieszkał w spartańskich warunkach zamku San Marino. Nosił zwykłą sutannę. Często bez zapowiedzi odwiedzał kalekich i chorych. Jego środkiem lokomocji nadal pozostał rower, którym zawsze lubił jeździć, lub stary samochód. W pracy z duchownymi wprowadził zasadę demokracji, bardzo rzadko spotykaną w Kościele. Jako członek Komisji Doktrynalnej Episkopatu Włoch uczestniczył w Soborze Watykańskim II. W dniu 15 grudnia 1969 Paweł VI mianował go patriarchą Wenecji. W 1972 został wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Włoch.

Jako kardynał
Rok później, 5 marca 1973, został wyniesiony do godności kardynalskiej. Zainicjował wiele akcji charytatywnych. Znany był ze swoich zdolności pisarskich. Szczególnie popularny był cykl artykułów jego autorstwa w miesięczniku "Messaggero di Sant`Antonio", pisany w formie listów do sławnych postaci z historii i literatury, np. do Pinokia, w których poruszał aktualne problemy współczesności. 6 sierpnia 1978 zmarł Paweł VI. Konklawe zaczęło się 25 sierpnia.

Konklawe i pontyfikat

26 sierpnia 1978 r. obradujący kardynałowie wybrali go na papieża. Przyjął wtedy jako pierwszy w historii papieży podwójne imię Jana Pawła I na cześć swoich dwóch poprzedników – Jana XXIII i Pawła VI. Swój pontyfikat rozpoczął uroczyście 3 września. Jako papież Jan Paweł I za cel postawił sobie zmianę niektórych form sprawowania urzędu papieskiego. Po objęciu urzędu nie życzył sobie, by noszono go w lektyce, ale Jana Pawła I do korzystania z sedia gestatoria namówił Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych (uzasadniał, że wtedy go będzie widać i tym go przekonał), nie chciał też nosić tiary, która była symbolem bogactwa i przepychu (Nawet na mszy inauguracyjnej, tak jak jego dwaj poprzednicy Jan XXIII i Paweł VI). Nie czytał też podczas przemówień i konferencji tekstów przygotowanych mu przez kurię.

5 września udzielił audiencji metropolicie Leningradu i Nowogrodu Nikodemowi. Było to pierwsze od 500 lat oficjalne spotkanie wysokiego przedstawiciela rosyjskiej Cerkwi prawosławnej ze zwierzchnikiem Kościoła katolickiego. Wizyta skończyła się tragicznie dla Nikodema, który nagle zasłabł i zmarł na rękach papieża. Jan Paweł I zmarł 28 września 1978 r. w Watykanie, 33 dni po objęciu papieskiego urzędu. Podaną oficjalnie przyczyną śmierci był atak serca. Jan Paweł I został pochowany w Bazylice św. Piotra. Po jego śmierci pojawiły się różne teorie spiskowe, ale żadna z nich (włącznie ze śmiercią spowodowaną przez włoską mafię) nie została udowodniona.


Inne hasła zawierające informacje o "Jan Paweł I":

Podróżnik ...

II wiek ...

Biskup ...

Oddychanie komórkowe ...

Odense ...

I wiek ...

Sztuka ...

Brno działał pionier genetyki, będący równocześnie miejscowym opatem Gregor Mendel . W 1987 roku Jan Paweł II nadał świątyni rangę bazyliki mniejszej . Bazylika jest najbardziej wysuniętą ...

1484 ...

Huldrych Zwingli ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jan Paweł I":

Rozwinięcia dziesiętne (plansza 1) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

233 Życie religijne w XX wieku (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie