Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Piotr Rostworowski

Piotr Rostworowski

Piotr Rostworowski, ur. Wojciech Jan Rostworowski (ur. 12 września 1910 , zm. 30 kwietnia 1999 w Albano ) - polski duchowny, początkowo benedyktyn , następnie kameduła , tłumacz Pieśni nad pieśniami w Biblii Tysiąclecia .

Syn Elżbiety i Wojciecha Rostworowskich - senatora RP . Maturę zdał w 1928 r. w Gimnazjum Męskim im. Św. Stanisława Kostki w Warszawie, po czym przeszedł wojskowe szkolenie kawaleryjskie. Otrzymał stopień plutonowego i odbył praktykę wojskową w pułku kawalerii w Wilnie . W 1929 r. wyjechał na studia świeckie do Paryża, jednak w 1930 r. podjął decyzję o wstąpieniu do zakonu benedyktynów, a dokładnie do opactwa św. Andrzeja w Zevenkerken w Belgii . 25 stycznia 1932 r. złożył tam swoją pierwszą profesję benedyktyńską, a święcenia kapłańskie przyjął 18 lipca 1937 r.

Po częściowym odbyciu studiów teologicznych w Rzymie, w 1938 r. decyzją swojego opata został wysłany do Polski , m.in. w celu odbudowania i rozwinięcia klasztoru benedyktyńskiego w Tyńcu . Wskutek jego działalności, tuż przed wybuchem II wojny światowej , 29 lipca 1939 r., do Tyńca przyjeżdżają z Belgii inni mnisi benedyktyńscy i tam zamieszkują. Wojnę spędza w klasztorze w Tyńcu. Pełni tam funkcję mistrza nowicjatu oraz utrzymuje stałe kontakty z Radą Główną Opiekuńczą . W latach 1951 - 1959 zostaje pierwszym po wojnie polskim przeorem tynieckiego klasztoru, zastępując ojca przeora Karola van Oosta OSB. 19 marca 1966 r. aresztowany przez SB w związku z organizowaniem przerzutu do USA dwóch Czeszek (wpadła cała trójka). Został skazany na 4 lata więzienia i grzywnę. 11 grudnia 1967 r. zwolniony warunkowo.

W 1968 r., na prośbę braci z zakonu kamedulskiego, którym doskwierały braki personalne, objął funkcję przeora ich klasztoru na krakowskich Bielanach . 4 kwietnia 1972 r. złożył profesję kamedulską. Następnie obejmował funkcje przeora eremów w Noli we Włoszech ( 1983 - 1986 ), Envigado w Kolumbii (1986- 1992 ) oraz we włoskim Pascelupo (1992) i kolumbijskim Santa Rosa ( 1993 ). Ponadto został mianowany w 1984 r. przez papieża Jana Pawła II konsultorem Świętej Kongregacji do Spraw Zakonnych.

Wiele obowiązków związanych z rozwojem zgromadzeń zakonnych, m.in. w pierwszej fazie benedyktyńskich, w drugiej kamedulskich, sprawiło, że nie zaznał w swoim życiu spokoju i ciszy właściwej mnichowi ze wspólnoty kontemplacyjnej. Dopiero w 1994 r. przystąpił do rekluzji, tzn. życia w całkowitym odosobnieniu. Stan zdrowia nie pozwolił mu jej kontynuować i przerwał ją w 1995 r. W 1998 r. wskutek wylewu doznał częściowego paraliżu ciała, jednak po rehabilitacji wrócił do eremu. 15 kwietnia 1999 r. odprawił swoją ostatnią Mszę Świętą . Wskutek nieszczęśliwego upadku oraz ogólnie złego stanu zdrowia 30 kwietnia 1999 r. umarł w szpitalu w Albano we Włoszech. Jest pochowany we Frascati.

Publikacje

  • Świadectwo Boga. Rozważania nad problemem wiary
  • Medytacje nad psalmami
  • W szkole modlitwy
  • Wiara, nadzieja i miłość
  • Kierownictwo duchowe
  • Wierność łasce
  • Myśli, powiedzenia, anegdoty

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Piotr Rostworowski":

I wiek ...

Kościół jezuitów pw. św. Franciszka Ksawerego w Kownie ...

1972 ...

Jonas Basanavičius ...

Diakon ...

1362 ...

1361 ...

Bereza (Białoruś) ...

1679 ...

Paź ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Piotr Rostworowski":

025 Państwo Franków (plansza 15) ...

018. Średniowieczny spór o uniwersalia (plansza 15) ...

131 Powstanie kościuszkowskie i III rozbiór Polski (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie