Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Jurmała

Jurmała

Na mapach: 56°57'N 23°45'E / 56.95, 23.75

Jurmała
Jūrmala
Herb
Herb Jurmali
Państwo   Łotwa
Miasto Jurmała
Mer Romualds Ražuks
Powierzchnia 100 km²
Położenie56° 57' N
23° 45' E
Wysokość3 m n.p.m.
Ludność (2005)
•  liczba ludności
•  gęstość

55 603
556 os./km²
Miasta partnerskie Anadia , Portugalia
Eskilstuna , Szwecja
Jakobstad , Finlandia
Gävle , Szwecja
Cabourg , Francja
Połąga , Litwa
Parnawa , Estonia
Kazań , Rosja
Terracina , Włochy
Położenie na mapie Łotwy

Jurmała
Jūrmala
Strona internetowa miasta

Jurmała ( łot. Jūrmala, ros. Юрмала, niem. dawniej Rigastrand) – miasto na Łotwie , w środkowej części kraju, na granicy Liwonii i Kurlandii , ok. 10 km na północ od Rygi , nad Morzem Bałtyckim , znane uzdrowisko, położone między Zatoką Ryską i rzeką Lelupą , składające się z szeregu położonych obok siebie osiedli, głównie letniskowych, miasto wydzielone, 55.603 mieszkańców ( 2005 ).

Plaża w Jurmali
Stara zabudowa letniskowa

Spis treści

Historia

Znaczna część miasta Jurmała była dawniej częścią Rygi , jednak kilka mniejszych osiedli, jak Sloka czy Ķemeri posiadały status oddzielnych miast i osiedli o charakterze uzdrowiskowym. W okresie niemieckim Jurmała nosiła nazwę Riga-Strand. Uzdrowisko w tym miejscu powstało już w XVIII wieku , a w XIX wieku szybko się rozwinęło i było bardzo popularne, m.in. wśród oficerów rosyjskiej armii, którzy przyjeżdżali tutaj na rehabilitacje po wojnie napoleońskiej 1812 , wracając później w to miejsce ze swoimi rodzinami. W okresie sowieckim Jurmala stała się jednym z najważniejszych ośrodków letniskowych i uzdrowiskowych w kraju. W 1959 nastąpiły duże zmiany administracyjne i okoliczne osiedla uzdrowiskowe zostały połączone w jedno miasto, nazwane Jūrmala. Miasto było regularnie odwiedzane przez oficjeli, m.in. Chruszczowa i Breżniewa . Po odzyskaniu niepodległości przez Łotwę Jurmała dalej przyciąga turystów głównie z Rosji i Białorusi .

Turystyka

Jurmała nie posiada zwartej zabudowy, składa się z szeregu uzdrowiskowych osiedli, od zachodu na wschód są to: Ķemeri, Jaunķemeri, Sloka, Kauguri, Vaivari, Asari, Melluži, Pumpuri, Jaundubulti, Dubulti, Majori, Dzintari, Bulduri i Lielupe. Atutem turystycznym miasta jest czysta plaża, w Majori i Bulduri powiewa błękitna flaga oraz doskonale rozwinięta baza noclegowa, gastronomiczna i sanatoryjna. Miasto przyciąga również zabytkowym charakterem. Wiele budynków zostało zbudowanych z drewna, również w stylu secesji . W lipcu w Jurmali organizuje się festiwal muzyki europejskiej Nowa Fala, przyciągający znanych wykonawców z całej Europy . W miejscowości Ķemeri mieści się siedziba Parku Narodowego Ķemeru , na terenie którego można spotkać rzadkie okazy roślinności bagiennej i ptaków . Jurmała posiada dobre połączenia komunikacyjne z Rygą (bezpośredni szybki pociąg i liczne połączenia autobusowe), nieopodal położony jest międzynarodowy port lotniczy Ryga .

Osoby związane z Jurmałą

Linki zewnętrzne



Inne hasła zawierające informacje o "Jurmała":

Łotwa ...

Eskilstuna ...

Kazań ...

Gävle ...

Portal:Litwa, Łotwa i Estonia ...

Podział administracyjny Łotwy ...

Jurmała Na mapach: 56°57'N 23°45'E / 56.95, 23.75 JurmałaJūrmalaHerbHerb Jurmali Państwo   Łotwa Miasto Jurmała Mer Romualds Ražuks Powierzchnia 100 km² Położenie56° 57' N 23° 45' E Wysokość3 m n.p.m. Ludność (2005)•  liczba ludności •  gęstość 55 603556 os./km² Miasta ...

Miasta Łotwy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jurmała":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie