Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Jarosław Iwaszkiewicz

Jarosław Iwaszkiewicz pseudonim Eleuter (20 luty 1894 - 2 marzec 1980), poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, tłumacz. , prozaikiem, dramaturgiem, eseistą i tłumaczem. Rodzina Iwaszkiewicza, związana więzami pokrewieństwa i stylem życia z kresowym ziemiaństwem, pozbawiona była własnego majątku. Nad jej sytuacją zaciążyły represje za udział w powstaniu styczniowym, jakie dotknęły ojca poety. Po jego śmierci w roku 1902 rodzina wyjechała na kilka lat do Warszawy, później Iwaszkiewicz powrócił na Ukrainę.

Po maturze rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Kijowskim, których jednak nie ukończył. Pod koniec nauki w liceum i na początku studiów pracował też jako korepetytor, odbywając wtedy wiele podróży po dworach polskich i rosyjskich Ukrainy i Polski, z których wrażenia będą kanwą licznych późniejszych utworów. Szczególnie istotny dla jego twórczości był pobyt w Byszewach i znajomość z tamtejszym środowiskiem szlacheckim.

Lata dwudzieste są dla pisarza okresem gwałtownej ekspansji twórczej. Ukazują się w tym czasie m.in.: „Zenobia Palmura"(1920), „Legendy i Demeter" (1921), „Hilary, syn buchaltera" i „Ucieczka do Bagdadu" (1923), „Księżyc wschodzi" i „Kasydy" (1925), „Kochankowie z Werony" (1929). Na początku lat 30. pełnił funkcję sekretarza poselstwa polskiego w Danii, a następnie Belgii. Wiele podróżował, m.in. do Włoch i Francji. Podczas wojny mieszkał z żoną w Stawisku, gdzie prowadzili dom otwarty dla artystów.

Po wojnie prezes zarządu głównego Związku Literatów Polskich w latach 1945-1946, 1947-1949 i od 1959 do końca życia. Był przez kilka kadencji posłem na Sejm od 1952, przewodniczącym Polskiego Komitetu Obrońców Pokoju 1953-1957.


Inne hasła zawierające informacje o "Jarosław Iwaszkiewicz":

Mieszko II Lambert ...

Władysław Komar ...

1972 ...

Stanisław Szczęsny Potocki ...

XXI wiek ...

1039 ...

Zakon Kaznodziejski ...

Wielkie Księstwo Moskiewskie ...

1038 ...

Stepan Bandera ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jarosław Iwaszkiewicz":

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

18. Organy władzy Rzeczypospolitej Polskiej ? Rada Ministrów (plansza 4) ...

Historia Ikara - inspiracją do rozważań o naturze ludzkiej (plansza 9) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie