Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Jaskinia Łokietka

Jaskinia Łokietka

Jaskinia Łokietka
Jaskinia Łokietka

Sala Rycerska w Jaskini Łokietka
Położenie   Polska , Gmina Skała
w pobliżu wsi Ojców
Właściciel Skarb Państwa
( Ojcowski Park Narodowy )
Długość320  m
Deniwelacja m
Wysokość otworów453  m   n.p.m.
Ekspozycja otworówku NW
"Łokietek pod Ojcowem", Wojciech Gerson

Jaskinia Łokietka (dawniej znana jako Jaskinia Królewska oraz niewłaściwie[] Grota Łokietka) – jaskinia krasowa , stworzona przez wodę w piaskowcu , o rozwinięciu poziomym w Dolinie Sąspowskiej w północno-zachodnim zboczu Chełmowej Góry w obrębie Ojcowskiego Parku Narodowego , udostępniona dla ruchu turystycznego.

Z jaskinią wiąże się legenda o Władysławie Łokietku , który miał się w niej schronić po ucieczce z Krakowa przed wojskami czeskiego króla Wacława II . Życie uratował mu pająk , który zasłonił otwór jaskini pajęczyną , wprowadzając w błąd pościg. Pamiątką po tym wydarzeniu są nazwy jaskini oraz poszczególnych jej komór, a także brama w kształcie pajęczej sieci, zamykająca wejście.

Do wejścia prowadzi wąska szczelina skalna o długości 20 m (pozostałość korytarza, którego strop zawalił się). Korytarz zwany Głównym prowadzi do Sali Rycerskiej o wymiarach 25 × 10 m, z którego wychodzą dwa korytarze: schodami w dół do tzw. Sypialni (sztucznie przebity) oraz tzw. Kuchni, sali znajdującej się blisko powierzchni ziemi (ze stropu zwisają korzenie drzew). Sypialnia jest największą salą jaskini o wymiarach 20 × 30 m. Szata naciekowa Jaskini Łokietka jest uboga, zachowała się tylko w niedostępnych miejscach. Łączna długość korytarzy i komór wynosi ok. 270 m, temperatura zaś 7–8 °C.

Jaskinia ta była znana od dawna. Pierwsze wzmianki pochodzą z końca XVII. Od końca XVIII w. stanowiła atrakcję turystyczną, zwiedzano ją, wraz z sąsiednią Jaskinią Ciemną , w czasie odwiedzin popularnego wówczas Ojcowa . W 1927 uznana za zabytek.

Jaskinia Łokietka przystosowana jest do obsługi masowego ruchu turystycznego. Istnieją ułatwienia w postaci drewnianych schodów, oświetlenia elektrycznego (od 1987 ). Rocznie zwiedza ją ok. 30-40 tys. osób.

Źródła

  • Christian Parma, Najpiękniejsze jaskinie, Wydawnictwo Voyager, Warszawa 1992.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Jaskinia Łokietka":

Linz ...

Maciej Słomczyński ...

Chojnik (Karkonosze) ...

Zamek Chojnik ...

Grzbiet Lasocki ...

1339 ...

Tumba ...

Kaplica Jana Olbrachta na Wawelu ...

Wawel Zaginiony ...

1938 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jaskinia Łokietka":

005 Religie i wierzenia w starożytności (plansza 4) ...

010. Jaskinia Platona (plansza 1) ...

238. Charakterystyka regionów geograficznych. Wyżyna Krakowsko-Częstochowska (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie