Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Jawa

Jawa - wyspa w Azji Południowo-Wschodniej, jedna z Wielkich Wysp Sundajskich. Należy do Indonezji, a największe miasto wyspy, Dżakarta, jest stolicą tego kraju. Wyspę zamieszkuje 130 mln osób, co oznacza, że jest ona najgęściej zaludnioną wyspą na świecie. Na obszarach nizinnych Jawy Centralnej na jeden km² przypada 2000 osób. Powierzchnia Jawy to 126,7 tys. km², co daje jej trzynaste miejsce na świecie i piąte w Indonezji.

Dominującym językiem na wyspie jest jawajski, jednakże większość mieszkańców wyspy jest dwujęzyczna i porozumiewa się także po indonezyjsku. Religią dominującą na wyspie jest islam.

Mieszkańcy Jawy trudnią się przede wszystkim rolnictwem. Warunki klimatyczne panujące na wyspie sprzyjają dużym zbiorom w ciągu roku. Uprawy ryżu, manioku, kukurydzy, orzeszków ziemnych, herbaty, trzciny cukrowej, palmy kokosowej, kakaowca, kauczukowca.

Występują tu gleby powstałe na skałach magmowych – głównie powulkaniczne.

Geografia

Jawa leży na wschód od Sumatry oraz na zachód od Bali. Na północy znajduje się Borneo, natomiast na południu Wyspa Bożego Narodzenia. Jawa jest wyspą głównie wulkanicznego pochodzenia. Znajduje się na niej pasmo górskie, tworzące grzbiet rozciągający się ze wschodu na zachód. Pasmo to tworzą stożki wulkaniczne, które dawniej były aktywne. Najwyższym wulkanem jest góra Semeru (3676 m n.p.m.). Najaktywniejszym wulkanem na Jawie, a także w całej Indonezji, jest Merapi (2968 m n.p.m.).

Obszar Jawy zajmuje ok. 139 000 km². Najdłuższa rzeka wsypy to Solo o długości 540 km. Rzeka ma swoje źródła w wulkanie Lawu i ujście w Morzu Jawajskim.

Administracyjnie wyspa jest podzielona na cztery prowincje (Banten, Jawa Zachodnia, Jawa Wschodnia i Jawa Środkowa), jeden region specjalny (Yogyakarta) oraz jeden okręg specjalny (Dżakarta).

Demografia

Jawa jest najbardziej zaludnioną wyspą Indonezji, zamieszkuje tu ok. 62% całej populacji kraju. Liczba ludności równa około 130 milionom oznacza, że średnio na jeden km² przypada 1026 osób – jest to jeden z najgęściej zaludnionych zakątków świata. Gdyby Jawa była odrębnym państwem, zajęłaby 2. miejsce pod względem zaludnienia wśród większych krajów, zaraz po Bangladeszu. Od lat 70. prowadzony jest program rządowy przesiedlania ludzi do mniej zagęszczonych obszarów Indonezji. Takie działania budzą mieszane reakcje ze strony mieszkańców. Zdarza się, że przesiedleńcy nie są mile widziani w nowych miejscach.


Inne hasła zawierające informacje o "Jawa":

Historia Australii ...

Salwinia pływająca ...

1944 ...

Archipelag Malajski ...

Eduard Douwes Dekker ...

Homo erectus ...

II wojna światowa ...

Julius Robert von Mayer ...

Cieśnina Sundajska ...

Motocykl SOKÓŁ, MR16T Junak – M07, M07R, M07C, M10, M13, B20, B21Zagraniczne marki Aprilia Benelli Bimota Boss Hoss BMW BuellBultacoCagiva Derbi Dodge Ducati Gas Gas Gilera Harley-Davidson Honda Husaberg Husqvarna Indian Jawa Kawasaki KTM LaverdaMalaguti MBK Moto Guzzi Moto MoriniMoto TM MTT Münch MV Agusta MZ Norton Pannonia Praga Peugeot Sachs Suzuki Triumph Yamaha Simson PoczątkiDwaj niemieccy wynalazcy Gottlieb Daimler i Wilhelm ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jawa":

215a Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 2) ...

005. Heraklit z Efezu i Wariabilizm (plansza 13) w starość. Tak więc dzień i noc, młodość i starość, sen i Jawa, życie i śmierć, dobro i zło są jednym i tym samym. ...

101. Elementy antropologii (plansza 8) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie