Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Jean-Pierre Raffarin

Jean-Pierre Raffarin

Jean-Pierre Raffarin
Data i miejsce urodzenia 3 sierpnia 1948
Poitiers
166. Premier Republiki Francuskiej
Okres urzędowaniaod 7 maja 2002
do 31 maja 2005
Przynależność polityczna UMP
Poprzednik Lionel Jospin
Następca Dominique de Villepin
Jean-Pierre Raffarin w Senacie, 2008

Jean-Pierre Raffarin [ ʒɑ̃ˈpjɛːʀ ʀafaˈʀɛ̃ ] (ur. 3 sierpnia 1948 w Poitiers ) – francuski prawnik i polityk, premier trzech gabinetów w okresie 2002–2005, były eurodeputowany, senator.

Spis treści

Życiorys

Pochodzi z rodziny o tradycjach politycznych, jego ojciec był m.in. wiceministrem rolnicta. Jean-Pierre Raffarin studiował prawo na Uniwersytecie Paryż II (Paris II Panthéon-Assas) i ekonomię w Ecole Supérieure de Commerce de Paris. Pracę zawodową rozpoczął w branży marketingowej .

W działalność publiczną zaangażował się jako zwolennik nurtu politycznego, który wyznaczał Valéry Giscard d'Estaing . Był jednym z liderów wspierającej go organizacji młodzieżowej. Przystąpił później do centrowej Partii Republikańskiej, która współtworzyła federacyjną Unię na rzecz Demokracji Francuskiej . W 1977 po raz został radnym miejskim Poitiers , funkcję tę pełnił do 1995.

W 1986 uzyskał mandat radnego regionu Poitou-Charentes , od 1988 do 2002 kierował jego radą regionalną, później przez dwa lata był jej wiceprzewodniczącym. W samorządzie zajmował też stanowisko zastępcy mera Chasseneuil-du-Poitou (1995-2001).

W latach 1989–1995 zasiadał w Parlamencie Europejskim . Wchodził w skład frakcji Europejskiej Partii Ludowej , był m.in. wiceprzewodniczącym Komisji Budżetowej[1].

W tym 1995 po raz pierwszy wybrano go w skład Senatu . W trakcie wyborów prezydenckich w tym samym roku poparł kandydaturę Jacques'a Chiraca . Wziął w tym samym czasie udział w powołaniu Partii Ludowej na rzecz Demokracji Francuskiej , ugrupowania działającego w ramach UDF i skupiającego zwolenników nowego prezydenta. Po zwycięstwie Jacques'a Chiraca objął stanowisko ministra ds. średniej i małej przedsiębiorczości, handlu i przemysłu morskiego w rządzie Alaina Juppé . Funkcję tę pełnił do 1997, w tym samym roku powrócił do sprawowania mandatu senatora.

W 1998 opuścił PPDF, przystąpił wówczas do Demokracji Liberalnej , która odeszła z UDF i podjęła bliższą współpracę z gaullistowskim Zgromadzeniem na rzecz Republiki .

Po reelekcji Jacques'a Chiraca w wyborach w 2002 i dymisji socjalistycznego premiera, Lionela Jospina , 7 maja 2002 Jean-Pierre Raffarin stanął na czele pierwszego swojego rządu. Współtworzył Unię na rzecz Większości Prezydenckiej (przekształconej wkrótce w Unię na rzecz Ruchu Ludowego ), a po jej wygranej w wyborach parlamentarnych , 17 czerwca 2002 został po raz drugi premierem.

W 2003 zaproponował reformę niewydolnego systemu rentowo-emerytalnego, co spowodowało falę strajków społecznych na ulicach wielkich miast. W tym samym roku był także krytykowany za uznawaną za opóźnioną reakcję władz na falę niespotykanych upałów, która mogła się przyczynić do śmierci kilkunastu tysięcy osób. W 2004 UMP znacząco przegrała wybory regionalne, wkrótce też wchodząca w skład "większości prezydenckiej" Unia na rzecz Demokracji Francuskiej zapowiedziała wyjście z koalicji. 31 marca 2004 Jean-Pierre Raffarin sformował swój trzeci rząd, w którym odwołano ministrów obwinianych za poprzednie błędy.

Podał się do dymisji po odrzuceniu w referendum projektu traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy , przeprowadzonym w dniu 29 maja 2005. Po przyjęciu tej rezygnacji na stanowisku premiera zastąpił go Dominique de Villepin .

W tym samym roku Jean-Pierre Raffarin kolejny raz został wybrany w skład Senatu . W 2007 objął funkcję pierwszego wiceprzewodniczącego Unii na rzecz Ruchu Ludowego. W 2008 ubiegał się o nominację swojej partii na stanowisko przewodniczącego Senatu, jednak przegrał z Gérardem Larcherem [2].

Skład rządów Jean-Pierre'a Raffarina

Jean-Pierre Raffarin i Nicolas Sarkozy w metrze, 2004

Pierwszy gabinet (od 7 maja 2002 do 17 czerwca 2002)

  • Jean-Pierre Raffarin – premier
  • Dominique de Villepin – minister spraw zagranicznych, kooperacji i frankofonii
  • Michèle Alliot-Marie – minister obrony i weteranów
  • Nicolas Sarkozy – minister spraw wewnętrznych, bezpieczeństwa wewnętrznego i swobód lokalnych
  • Francis Mer – minister gospodarki, finansów i przemysłu
  • François Fillon – minister pracy, stosunków społecznych i solidarności
  • Dominique Perben – minister sprawiedliwości
  • Luc Ferry – minister edukacji narodowej, młodzieży, szkolnictwa wyższego i nauki
  • Jean-Jacques Aillagon – minister kultury i łączności
  • Hervé Gaymard – minister rolnictwa, gospodarki żywnościowej i obszarów wiejskich
  • Roselyne Bachelot – minister ekologii i zrównoważonego rozwoju
  • Jean-François Lamour – minister sportu
  • Brigitte Girardin – minister terytoriów zamorskich
  • Gilles de Robien – minister transportu, mieszkalnictwa, turystyki, gospodarki morskiej i zaopatrzenia
  • Jean-François Mattei – minister zdrowia, rodziny i osób niepełnosprawnych
  • Jean-Paul Delevoye – minister służb publicznych, reform i planowania regionalnego
  • wiceministrowie ("młodsi ministrowie", ministres délégués) – Alain Lambert, Patrick Devedjian , Renaud Donnedieu de Vabres , Xavier Darcos , François Loos , Jean-Louis Borloo

Drugi gabinet (od 17 czerwca 2002 do 31 marca 2004)

Skład ministrów pozostawał tożsamy z pierwszym gabinetem. Zmiany dotyczyły wyłącznie niższych stanowisk, odwołany został młodszy minister Renaud Donnedieu de Vabres. Nowymi ministres délégués zostali Nicole Fontaine , Noëlle Lenoir, Pierre-André Wiltzer, Claudie Haigneré, Christian Jacob i Nicole Ameline .

Trzeci gabinet (od 31 marca 2004 do 29 listopada 2005)

Przypisy

Źródła

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Jean-Pierre Raffarin":

Grenoble ...

XVI wiek ...

1972 ...

Wittenberga ...

1749 ...

1679 ...

1986 ...

1592 ...

Adam Naruszewicz ...

Bastylia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jean-Pierre Raffarin":

211a Rzeczpospolita na arenie międzynarodowej w dwudziestoleciu międzywojennym (plansza 10) ...

041. B. Russell – atomizm logiczny (plansza 7) ...

006. Orientacja na niebie i Ziemi oraz ruch obrotowy i obiegowy Ziemi (plansza 16) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie