Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Jerzy II Hanowerski

Jerzy II Hanowerski

Jerzy II Hanowerski
Z bożej łaski Wielkiej Brytanii, Francji i Irlandii król, Obrońca Wiary, książę-elektor Hanoweru, książę brunszwicki na Lüneburgu
Król Wielkiej Brytanii
Okres panowaniaod 11 czerwca 1727
do 25 października 1760
Poprzednik Jerzy I Hanowerski
Następca Jerzy III Hanowerski
Dane biograficzne
Dynastia Welfowie
Urodzony 10 listopada 1683
Hanower
Zmarł 25 października 1760
Pałac Kensington
Ojciec Jerzy I Hanowerski
Matka Zofia Dorota z Celle
Żona

Karolina z Ansbachu

Dzieci

Fryderyk Ludwik Hanowerski
Anna Hanowerska
Wilhelm August Hanowerski, książę Cumberland
Ludwika Hanowerska
Maria Hanowerska
Karolina Elżbieta Hanowerska

Jerzy II (urodzony jako Jerzy August, ur. 10 listopada 1683 w Hanowerze , zm. 25 października 1760 w Londynie ) - od 11 czerwca 1727 król Wielkiej Brytanii z dynastii hanowerskiej . Był również elektorem Hanoweru i księciem Brunszwiku-Lüneburga .

Spis treści

Wczesne lata życia

Urodził się w pałacu Herrenhausen i był ostatnim królem brytyjskim, którzy ożenił się poza terytorium Wielkiej Brytanii. Act of Settlement z 1701 r. wyznaczał elektorów hanowerskich na następców brytyjskiego tronu po bezdzietnych Wilhelmie III i Annie Stuart . W 1702 r. książę Jerzy August został naturalizowany w Anglii. W 1706 r. został kawalerem Orderu Podwiązki . 9 listopada tego samego roku królowa mianowała go księciem Cambridge, hrabią Milford Heaven, wicehrabią Northallerton i baronem Tewkesbury.

W 1705 r. poślubił Karolinę z Ansbachu . Małżonkowie zachowywali się dość prowokacyjnie, a Brytyjczyków drażniła lubieżność Jerzego i Karoliny. Często bez żenady rozmawiali oni o sprawach seksu, czym krępowali powściągliwszych polityków brytyjskich. W przeciwieństwie do ojca Jerzy nauczył się języka angielskiego , ale mówił nim z potwornym niemieckim akcentem, co stawało się powodem kpin Brytyjczyków.

Królowa Anna zmarła w 1714 r. i ojciec Jerzego został królem Wielkiej Brytanii jako Jerzy I. Młodszy Jerzy natychmiast stał się księciem Kornwalii, księciem Rothesay i hrabią Carrick. 27 września 1714 r. ojciec nadał mu tytuły księcia Wali i hrabiego Chester. Podczas nieobecności ojca w Wielkiej Brytanii, Jerzy zastępował go jako regent.

Spór z ojcem

Stosunki między ojcem i synem były kiepskie, a konflikt między nimi narastał. W 1717 r. księżna Walii urodziła syna (Jerzy Wilhelm Hanowerski). Jego chrzest stał się widownią rodzinnej kłótni. Książę Jerzy chciał, aby ojcem chrzestnym dziecka był Thomas Pelham-Holles, 1. książę Newcastle . Sprzeciwił się temu jednak król Jerzy I, który na ojca chrzestnego wyznaczył swojego młodszego brata, księcia Yorku i Albany. Kłótnia jaka się wtedy rozpętała zakończyła się aresztowaniem księcia Walii i wydaleniem go z St. James's Palace. Zabroniono mu również uczestniczenia w oficjalnych ceremoniach.

Książę zaangażował się wówczas z całej siły w działalność opozycyjną. Do swojej londyńskiej rezydencji, Leicester House, zapraszał najbardziej wpływowych polityków opozycji, takich jak Robert Walpole (który stał się później przyjacielem i powiernikiem księżnej Karoliny) oraz Charles Townshend, 2. wicehrabia Townshend . W 1720 r. Robert Walpole doprowadził do pogodzenia króla Jerzego i księcia Walii oraz, po 3-letniej przerwie, powrócił na stanowiska ministerialne. Rok później, po krachu na giełdzie wywołanym spekulacjami Kompanii Mórz Południowych (tzw. South Sea Bubble ), Walpole zwiększył znaczenie gabinetu w życiu politycznym Wielkiej Brytanii, praktycznie uniezależniając go od króla.

Początek rządów

Jerzy II został królem po śmierci swojego ojca 11 czerwca 1727 r. Wkrótce popadł w konflikt ze swoim najstarszym synem, Fryderykiem Ludwikiem , księciem Walii, który zaczął zapraszać do swojej rezydencji polityków opozycji. Król Jerzy rozważał nawet zesłanie syna do kolonii, ale ostatecznie tego nie uczynił. 11 października został koronowany w Opactwie Westminsterskim . Nadworny kompozytor, Georg Friedrich Händel , skomponował z tej okazji cztery nowe hymny, z których jeden, Zadok the Priest, jest od tamtej pory grany podczas każdej koronacji.

Od początku swojego panowania, Jerzy próbował usunąć z rządu Walpole'a, któremu nie mógł wybaczyć, że przyłączył się do jego ojca. Swoją mowę tronową polecił spisać Spencerowi Comptonowi , ale ten poprosił o pomoc Walpole'a. Walpole i popierająca go królowa Karolina wykorzystali to do przedstawienia Comptona jako nieudacznika. Ostatecznie Jerzy pogodził się z Walpolem (pod wpływem żony), a premier powoli zjednywał sobie łaskę królewską, ustanawiając m.in. roczne uposażenie monarchy w wysokości 800 000 funtów. Walpole przekonał również niektórych polityków torysowskich do zaakceptowania sukcesji tronu ustalonej w Act of Settlement (wielu torysów wciąż przepijało toasty na cześć "króla za morzem", jakobickiego pretendenta Jakuba III Stuarta ). W podzięce król Jerzy mianował wielu parów ze stronnictwa Walpole'a, dając wigom przewagę w Izbie Lordów . Dopóki żyła królowa Karolina pozycja Walpole'a pozostawała niezagrożona. Premier sprawował pełną kontrolę nad polityką wewnętrzną, na politykę zagraniczną pewien wpływ miał sam król. W 1729 r. Walpole nakłonił króla do podpisania pokoju z Hiszpanią .

W latach 30. doszło do kolejnego konfliktu króla z księciem Walii. Konflikt nasilił się po małżeństwie następcy tronu i doprowadził w 1737 r. do wydalenia z dworu księcia i jego rodziny. W tym samym roku zmarła królowa Karolina. Kiedy na łożu śmierci poprosiła męża aby się ponownie ożenił, ten odpowiedział: Non, j'aurai des maitresses! ("Nie, wezmę sobie kochankę!"). Jerzy miał już jednego nieślubnego syna (Johanna Ludwiga, hrabiego von Wallmoden-Gimborn). Najsłynniejszą kochanką króla była Lady of Bedchamber jego żony, Henrietta Howard, hrabina Suffolk.

Wojny i rebelie

Po śmierci żony Jerzy przestał słuchać rad Walpole'a. W 1739 r., wbrew radom premiera, przystąpił do wojny przeciwko Hiszpanii (tzw. wojna o ucho Jenkinsa ). W 1740 r. wojna angielsko-hiszpańska przekształciła się w konflikt ogólnoeuropejski na tle sukcesji austriackiej ( wojna o sukcesję austriacką ). Jerzy II stanął wówczas po stronie Marii Teresy w obronie sankcji pragmatycznej jej ojca z 1713 r. Przeciwko sobie miał koalicję złożoną m.in. z Hiszpanii, Francji i Prus .

W tym czasie dokonał się upadek Walpole'a, który był zbyt słaby aby przeszkodzić Jerzemu w zaangażowaniu Wielkiej Brytanii w wojnę. Musiał również stawić czoło przeciwnikom we własnej partii, na czele których stał lord Carteret . Oskarżany o oszustwa wyborcze, Walpole w 1742 r. ustąpił ze stanowiska po 20 latach sprawowania władzy. Został zastąpiony przez lorda Wilmingtona . Wilmington był jednak tylko figurantem, a realna władza znalazła się w rękach Cartereta. Kiedy premier zmarł w 1743 r. jego funkcję objął Henry Pelham .

Pół korony z czasów Jerzego II

Król Jerzy II i lord Carteret popierali zaangażowanie się Wielkiej Brytanii w wojnę, ale z zupełnie innych powodów. Carteret uważał, że jeśli Maria Teresa nie obejmie austriackiego tronu, potęga Francji w Europie niebezpiecznie wzrośnie. Z kolei Jerzemu II chodziło przede wszystkim o zabezpieczenie Hanoweru od działań wojennych, przy użyciu wojsk brytyjskich. Zarówno król, jak i minister, entuzjastycznie wysyłali brytyjskie oddziały na kontynent, nie bacząc na to, że Brytyjczycy byli kompletnie do tej wojny nie przygotowani. Ostatni raz Brytyjczycy brali udział w walkach na kontynencie 30 lat temu, podczas wojny o sukcesję hiszpańską . Przez ten czas rząd przywiązywał małą wagę do należytego wyszkolenia i wyekwipowania żołnierzy.

Jerzy osobiście pojawił się na teatrze działań wojennych. 27 czerwca 1743 r. poprowadził swoje wojska podczas bitwy pod Dettingen , pokonując wojska francuskie dowodzone przez księcia de Noailles . Jerzy był tym samym ostatnim brytyjskim monarchą, który brał udział w bitwie. Później dowodzenie nad armią brytyjską przejął młodszy syn króla, książę Cumberland . Wojna nie cieszyła się poparciem brytyjskiego społeczeństwa oraz niektórych polityków, którzy, tak jak William Pitt , uważali, że interesy Wielkiej Brytanii są poświęcane na ołtarzu interesów Hanoweru. Uwag Pitta król nigdy nie zapomniał i zawsze był mu nieprzychylny.

Za panowania Jerzego II ostatni raz głowę podnieśli jakobici . Syn obalonego w 1688 r. Jakuba II , Jakub Franciszek Edward Stuart , zwany też Jakubem III albo Starszym Pretendentem, dwukrotnie za czasów Jerzego I próbował odzyskać tron (w 1715 i 1719 r.), dwukrotnie bezskutecznie. W 1745 r. jego najstarszy syn, książę Karol Edward Stuart , zwany Młodszym Pretendentem lub "Pięknym księciem Karolkiem" (Bonnie Prince Charlie), wywołał w Szkocji największe i najgroźniejsze z jakobickich powstań, znane jako Drugia Wielka Rebelia lub Powstanie 45. roku.

2 sierpnia 1745 r. książę Karol wylądował w Szkocji. Jego entuzjazm, poszanowanie dla szkockich tradycji i rządy znienawidzonej dynastii hanowerskiej sprawiły, że do jego szeregów masowo napływali górale oraz jakobici z Nizin i Anglii. Powstańcy rychło zdobyli Edynburg i pokonali wojska angielskie pod Prestonpans . Następnie ruszyli na Newcastle . W Londynie zapanowała panika. Jednak niesnaski w sztabie rebeliantów i nasilające się dezercje zmusiły jakobitów do odwrotu. Przeciwko nim wyruszył sprowadzony z Europy książę Cumberland. 16 kwietnia 1746 r. doszło do decydującej bitwy na wrzosowiskach Culloden Moor . Armia jakobicka została rozbita, a Bonnie Prince Charlie uciekł do Francji. Była to już ostatnia jakobicka rebelia. Większość jakobitów uciekła za granicę, albo padła ofiarą represji jakie wprowadził w Szkocji książę Cumberland (otrzymał za to przydomek "rzeźnik z Cumberlandu").

Trzy lata później, w 1748 r., dobiegła końca wojna o sukcesję austriacką, kończąc się po myśli Brytyjczyków. Trwająca równolegle angielsko-francuska wojna w koloniach (tzw. wojna króla Jerzego ) nie doprowadziła do istotnych zmian w układzie sił. Cesarzowa Maria Teresa nie okazała jednak wdzięczności Brytyjczykom i rychło zawarła sojusz z Francją. Wówczas Wielka Brytania sprzymierzyła się z dotychczas jej wrogimi Prusami (tzw. odwrócenie przymierzy ).

Ostatnie lata życia

Przez resztę panowania Jerzy nie interesował się sprawami państwa. Były to czasy rewolucji przemysłowej , gwałtownego wzrostu ludności oraz początku brytyjskiej ekspansji w Indiach , po zwycięstwie Roberta Clive'a pod Plassey w 1757 r.

W 1751 r. zmarł Fryderyk Ludwik, książę Walii. Jego najstarszy syn, książę Jerzy otrzymał natychmiast tytuł księcia Edynburga a rychło został mianowany przez dziadka księciem Walii. Stosunki Jerzego z księżną-wdową Walii pozostały jednak napięte i tych dwoje nigdy się nie pogodziło.

Pomnik króla Jerzego II na Golden Square w Londynie

W 1752 r. Wielka Brytania zmieniła swój kalendarz z juliańskiego na gregoriański . Reforma kalendarza pociągnęła za sobą ominięcie dni od 2 do 14 września . Dzień 1 stycznia został uznany za początek Nowego Roku (dotychczas Nowy Rok obchodzono 25 marca ). Jednak jeszcze przez wiele lat Anglicy tradycyjnie obchodzili Nowy Rok według dawnej tradycji. Pomimo reformy rok fiskalny Wielkiej Brytanii nie uległ skróceniu i od tej pory rok podatkowy zaczyna się w Zjednoczonym Królestwie 6 kwietnia .

Premier rządu króla Jerzego, Henry Pelham, zmarł w 1754 r. i został zastąpiony przez swojego brata, księcia Newcastle , a w 1756 r. przez księcia Devonshire . Czołową rolę w tych dwóch gabinetach odgrywał nielubiany przez Jerzego William Pitt Starszy, który był sekretarzem stanu w gabinecie Devonshire'a. W 1757 r. król wyraził swoje niezadowolenie z przemówień Pitta i odwołał go ze stanowiska. Wkrótce jednak musiał powołać go z powrotem, a urząd premiera objął ponownie Newcastle.

Jako najważniejszy człowiek w drugim gabinecie Newcastle'a, Pitt był odpowiedzialny za działania Wielkiej Brytanii podczas wojny siedmioletniej . Król Jerzy, obawiając się, że koalicja Austrii, Francji i Rosji może zagrozić jego rodzinnemu Hanowerowi, zawarł sojusz z Prusami. Za sprawą Pitta zaangażowanie Wielkiej Brytanii na kontynencie ograniczało się do finansowego wspierania sojuszników. Główny nacisk został położony na rozprawę z Francją w koloniach (tzw. wojna Francuzów i Indian ), gdzie w 1759 r. generał James Wolfe pokonał Francuzów i zdobył Quebec , co oznaczało faktyczny koniec Nowej Francji . Opanowano również szereg francuskich kolonii na Karaibach i wyparto Francuzów z Indii.

Król zmarł nagle z powodu niewydolności aorty siedząc na ubikacji 25 października 1760 r. Został pochowany w Opactwie Westminsterskim . Tron objął jego wnuk, Jerzy III.

Rodzina

22 sierpnia 1705 r. w Hanowerze, poślubił Karolinę von Brandenburg-Ansbach ( 1 marca 1683 - 20 listopada 1737 ), córkę Jana Fryderyka, margrabiego Brandenburg-Ansbach, oraz Eleonory, córki Jana Jerzego I, księcia saskiego na Eisenach. Jerzy i Karolina mieli razem trzech synów i pięć córek:

Bibliografia

  • John Van der Kiste, George II and Queen Caroline, Sutton Publishing, 1997 r.
Poprzednik
nowa kreacja
Książę Cambridge
1706 - 1727
Następca
powrót do domeny królewskiej
Poprzednik
Jakub Franciszek Edward Stuart
Książę Rothesay
1714 - 1727
Następca
Fryderyk Ludwik Hanowerski
Poprzednik
Jakub Franciszek Edward Stuart
Książę Walii
1714 - 1727
Następca
Fryderyk Ludwik Hanowerski
Poprzednik
Jerzy I Hanowerski
Król Wielkiej Brytanii
1727 - 1760
Następca
Jerzy III Hanowerski
Poprzednik
Jerzy I Ludwik
Elektor Hanoweru
1727 - 1760
Następca
Jerzy III Wilhelm Fryderyk
Poprzednik
Jerzy I Hanowerski
Król Irlandii
1727 - 1760
Następca
Jerzy III Hanowerski


Inne hasła zawierające informacje o "Jerzy II Hanowerski":

Nadciśnienie tętnicze ...

1484 ...

1499 ...

Pogrom w Kownie ...

1398 ...

1749 XV 1774 Hiszpania 1746 Ferdynand VI Burbon 1759 Landgraf Hesji-Kassel 1730 Fryderyk I Heski 1751 Stadt-holderHolandii 1747 Wilhelm IV Nassau 1751 Szach Iranu 1748 Szahruch Szah1749 Indie 1748 Ahmad Szah Bahadur 1754 Król Irlandii 1727 Jerzy II Hanowerski 1760 CesarzJaponii 1747 Momozono(桃園天皇) 1762 PatriarchaKonstan-tynopola 1748 Cyryl V 1751 KsiążęLiechten-steinu 1748 Józef Wacław 1772 Sułtan Maroka 1745 Abdullah ibn Ismail 1757 KsiążęMonako 1733 Honoriusz III 1793 Nawarra 1710 Ludwik XV 1774 Norwegia 1746 Fryderyk V 1766 Papież 1740 Benedykt XIV 1758 ElektorPalatynatu 1742 Karol ...

1884 ...

1679 ...

Stanisław Konarski ...

1986 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jerzy II Hanowerski":

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 16) ...

218a Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 16) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie