Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Johannes Cotto

Johannes Cotto

Johannes Cotto (Johannes Cotton, John Cotton, Johannes Affliemensis) – angielski teoretyk muzyki i mnich , działający ok. 1100 roku w południowych Niemczech lub Szwajcarii.

De musica

Cotto jest autorem jednego z najistotniejszych traktatów muzycznych średniowiecza – De musica, zawierającego wyjątkowo dokładne wskazówki dotyczące konstrukcji chorału i organum . Traktat ten był szeroko rozpowszechniony w Europie, a jego kopie pojawiały się jeszcze po 1400 roku.

De musica składa się z 27 rozdziałów omawiających szerokie spektrum tematów muzycznych. W przeciwieństwie do wielu innych średniowiecznych traktatów, unika spekulacji metafizycznych , skupiając się na praktycznych poradach dla praktykującego muzyka. Czerpie z źródeł takich jak Guido z Arezzo , Boecjusz , Odo z Cluny , Izydor z Sewilli czy Hermannus Contractus.

Większość przykładów organum wykorzystuje technikę nota contra notam . Podkreślone jest znaczenie ruchu przeciwnego głosów – co stanowi istotny przełom w technice organalnej, w której dotychczas dominowały paralelizmy i ruch prosty. Z XI wieku zachowało się jednak niewiele innych przykładów, dlatego można przypuszczać, że Cotto opisywał technikę już rozpowszechnioną.

Nie zachowała się żadna kompozycja, którą można by Cottonowi przypisać.

Bibliografia


Inne hasła zawierające informacje o "Johannes Cotto":

Linz ...

XVI wiek ...

Wittenberga ...

1361 ...

1468 ...

Zakon Kaznodziejski ...

Peter Vischer starszy ...

1410 ...

1975 ...

1938 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Johannes Cotto":

102. Nieorganiczne i organiczne składniki komórki cz.1 (plansza 14) ...

051. Wuppertal (plansza 11) ...

121 Oświecenie w Europie (plansza 14) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie