Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

James D. Watson

James D. Watson

James Dewey Watson (2007)
James D. Watson z żoną oraz prof. Wacław Szybalski podczas uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej profesorów lwowskich zamordowanych przez hitlerowców w 1941 r. w IBB PAN w Warszawie, 24 czerwca 2008

James Dewey Watson (ur. 6 kwietnia 1928 w Chicago , Illinois , USA ), genetyk i biochemik amerykański. W marcu 1953 , mając 25 lat, wraz z Francisem Crickiem i Rosalind Franklin , opracował w Laboratorium Cavendisha model budowy przestrzennej podwójnej helisy DNA , za co, wraz z Crickiem i Mauricem Wilkinsem , otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii za rok 1962 . W czerwcu 2008 odwiedził Polskę.

W latach 19581976 profesor Uniwersytetu Harvarda w Cambridge. Od 1968 dyrektor, następnie w latach 1994 - 2003 prezydent, a ostatecznie do przejścia na emeryturę w 2007 kanclerz Cold Spring Harbor Laboratory w Nowym Jorku . Członek m.in. Narodowej Akademii Nauk w Waszyngtonie .

James Watson był jednym z pomysłodawców i został pierwszym szefem programu The Human Genome Project , który miał za zadanie zsekwencjonowanie całego genomu człowieka.

31 maja 2007 roku James Watson otrzymał od firmy 454 Life Sciences Corporation (a także naukowców z Human Genome Sequencing Center i Baylor College of Medicine) pełny zapis własnego genomu. W tym samym roku, jako drugi człowiek na świecie, Watson opublikował go online, aby zamanifestować wsparcie dla rozwoju spersonalizowanej medycyny, która pozwoli skuteczniej leczyć i zapobiegać chorobom[1][2].

Autor wielu książek naukowych, w tym popularnej acz kontrowersyjnej pozycji autobiograficznej pt. Podwójna helisa (wyd. oryg. 1968).

W 1998 nadano mu tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Karola w Pradze [3].


Kontrowersje

James Watson jest znany ze swoich prowokacyjnych i kontrowersyjnych wypowiedzi. W filmie dokumentalnym zrealizowanym w 2003 roku z okazji 50 rocznicy opracowania struktury DNA znalazła się jego wypowiedź określająca głupotę jako chorobę genetyczną, którą należy leczyć[4].

14 października 2007 The Sunday Times opublikował wywiad z Watsonem, w którym wyraził on wątpliwości, co do rozwoju Afryki stwierdzając, że polityka społeczna w tej kwestii opiera się na przekonaniu, iż przedstawiciele rasy czarnej dorównują inteligencją przedstawicielom rasy białej. Tymczasem badania pokazują, że jest inaczej.[5][6]. Po tej wypowiedzi rada Cold Spring Harbor Laboratory zawiesiła go w obowiązkach dyrektora, a Science Museum w Londynie i Uniwersytet Edynburski odwołały jego wykłady, które miał wygłosić na ich zaproszenia. Watson przeprosił za swoje wypowiedzi mówiąc, że nie może sobie wyobrazić, jak mógłby coś takiego powiedzieć[7]. 25 października 2007 złożył rezygnację z funkcji dyrektora instytutu i przeszedł na emeryturę [8].

Literatura

  • James D. Watson, Biologia molekularna genu (1965, 2 wyd. pol., PWN, Warszawa 1975)
  • James D. Watson, Podwójna spirala: relacja naoczna o wykryciu struktury DNA (1968, wyd. pol., Wiedza Powszechna, Warszawa 1975).
  • James D. Watson, DNA pasją mojego życia, Amber, Warszawa 2001,
  • James D. Watson oraz Andrew Berry, DNA: tajemnica życia , Warszawa 2005,

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

  1. Beata Tarnowska: Nagrody Nobla. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2001. . 

Linki zewnętrzne



Inne hasła zawierające informacje o "James D. Watson":

Adwentyzm ...

Władysław Komar ...

Koszykówka ...

XVI wiek ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Szkoci ...

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...

1986 ...

Zawał mięśnia sercowego ...

David Garrick ...


Inne lekcje zawierające informacje o "James D. Watson":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 3) ...

Budowa i funkcja DNA (poprawiona) (plansza 3) ...

Kwasy nukleinowe (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie