Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Jonathan Swift

Jonathan Swift - (ur. 30 listopada 1667 w Dublinie, zm. 19 października 1745 w Dublinie) – irlandzki pisarz, autor licznych utworów satyrycznych, m.in. Bitwy Książek oraz politycznych, m.in. Listów Kupca Bławatnego, jednak najbardziej jest znany jako twórca Podróży Guliwera, najważniejszej książki angielskiego oświecenia , która zyskała sobie ogromną popularność.

Biografia

Gdy Jonathan Swift urodził się, jego ojciec nie żył już od siedmiu miesięcy. Matka była Angielką, a wykształcił go jego wujek Godwin. Po niezbyt udanej edukacji w Trinity College w Dublinie, zdecydował się pozostać z matką Abigail Erick, w Leicester.

W roku 1689 Swift zamieszkał w Moor Park. Spotkał tam ośmioletnią małą dziewczynkę. Była ona córką kupca, Edwarda Johnsona. Swift wskazywał, że Esthera Johnson urodziła się 18 marca, 1681 roku. Esthera była później znana jako Stella i miała duży wpływ na życie Swifta. Zmarła 28 stycznia 1728 roku. Swift nie był przy tym obecny. Nie było go również na pogrzebie, gdyż był bardzo chory. W ten dzień gdy umarła, zaczął pisać Character of Mrs. Johnson. Mimo to loczek jej włosów został znaleziony w jego biurku. Był zawinięty w papier na którym napisano, "To tylko kobiece włosy".

Na 3 lata przed śmiercią postradał zmysły, rzadko się odzywał. Swoje życie komentował natomiast słowami, iż mógłby osiągnąć więcej, gdyby pohamował satyrystyczne treści w swojej twórczości.

Gdy umarł, został pochowany obok Stelli, zgodnie ze swoim życzeniem. Jego wszelki majątek został przekazany na ufundowanie szpitala dla ludzi upośledzonych i obłąkanych.

Swift napisał dla siebie epitafium, które William Butler Yeats przetłumaczył na angielski z łaciny.

Podróże Guliwera

Podróże Guliwera to najważniejsza książka angielskiego oświecenia. Jest to jedna z tych książek, które znane są szerokiemu kręgowi odbiorców nie z oryginału, a najczęściej z wersji napisanych dla dzieci, łagodzących oryginalny tekst, skróconych i uproszczonych, które wydobywają z tej wielowątkowej powieści tylko wątek fantastyczny. Jednak Podróże do wielu odległych narodów świata, przez Lemuela Guliwera, początkowo lekarza okrętowego, a następnie kapitana licznych okrętów to zarówno niezwykła powieść fantastyczna, jak i satyra na społeczeństwo angielskie XVII/XVIII w.


Inne hasła zawierające informacje o "Jonathan Swift":

Jonathan Edwards ...

Taylor Swift ...

1986 ...

Mszaki ...

1983 ...

1667 Sobieskiego , jeden z kandydatów podczas elekcji w 1697 (zm. 1737 ) 30 listopada - Jonathan Swift , pisarz angielski, autor „ Podróży Guliwera ” (zm. 1745 ) Zmarli 31 stycznia - ...

1979 ...

1745 – Simon Frazer, szkot skazany za spisek przeciw Królowi Anglii. 19 października – Jonathan Swift , pisarz angielski pochodzenia irlandzkiego, autor Podróży Guliwera (ur. 1667 ) 16 listopada ...

1980 ...

1976 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jonathan Swift":

121 Oświecenie w Europie (plansza 17) ...

137 Nowe nurty chrześcijaństwa na przełomie wieków XIX i XX (plansza 7) ...

Czasownik z bezokolicznikiem (plansza 19) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie