Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną. Kalifornia
Kalifornia - (ang. California) - najludniejszy, najbogatszy oraz trzeci co wielkości (po Alasce i Teksasie) stan USA. Położony na zachodnim wybrzeżu USA, nad Oceanem Spokojnym. Na północy graniczy ze stanem Oregon, na wschodzie ze stanem Nevada, na południowym wschodzie z Arizoną, a na południu z Meksykańskim stanem Baja California. Cztery największe miasta stanu to: Los Angeles, San Francisco, San Diego i San José. W Kalifornii znajduje się aż osiem z pięćdziesięciu największych miast USA. Stan znany jest ze zróżnicowanego środowiska przyrodniczego i klimatu, a także z powodu wielorasowego i wielokulturowego społeczeństwa.
Terytorium stanu rozciąga się między wybrzeżem Pacyfiku a górami Sierra Nevada na wschodzie, pustynią Mojave na południowym wschodzie i lasów (z przewagą sekwoi i jedlicy) na północnym wschodzie. Centrum stanu zajmuje Dolina Kalifornijska, jeden z najbardziej wydajnych rolniczo obszarów na świecie. Leżąca na terenie stanu Dolina Śmierci (86 m p.p.m.) jest najniższym punktem w USA.
W okresie pierwszych kontaktów z Europejczykami Kalifornię zamieszkiwały ludy: Pomo, Kostanoan, Jokuc, Czumasz, Mohave (nie mylić z Mohawkami) i Serrano, mówiące językami: na-dene, tano, penutian i hokan-siu. W końcówce XVIII w. Kalifornia została skolonizowana przez Hiszpańskich osadników i stała się częścią wicekrólestwa Nowej Hiszpanii. W 1821 wraz z innymi terytoriami wchodzącymi w skład wicekrólestwa uzyskała niepodległość i stała się częścią Meksyku. Przez powstanie osadników amerykańskich i wojnę meksykańsko- amerykańską w latach 1846 - 1848 Kalifornia stała się częścią USA. W 1850 Kalifornia została przyjęta do Unii jako 31 stan.W XIX wieku, na wieść o odkryciu złóż złota w okolicach San Francisco, wybuchła tzw. Złota Gorączka. Było to przełomowe wydarzenie w dziejach całej Kalifornii. Dzięki masowemu napływowi osadników i poszukiwaczy złota stan zaczął się rozwijać. Wpływ gorączki złota na ten obszar doskonale obrazuje przykład San Francisco- z nic nie znaczącej osady, stało się nagle ludnym i prężnym miastem.
Na początku XX wieku Los Angeles stało się centrum amerykańskiego show biznesu, który do dziś jest wizytówką miasta. Innymi ważnymi dla stanu dziedzinami gospodarki są turystyka, rolnictwo (głównie w Dolinie Kalifornijskiej), przemysł kosmiczny, informatyka i przemysł naftowy. Jest to najbogatszy stan USA, aby uzmysłowić sobie stopień jego zamożności i możliwości gospodarczych wystarczy spojrzeć na statystyki- gdyby Kalifornia była oddzielnym państwem, wówczas znajdowała by się w pierwszej dziesiątce gospodarek światowych z produktem krajowym brutto na poziomie Włoch.
Demografia
W 2006 roku Kalifornia liczyła 36 457 549 mieszkańców co daje jej 1. miejsce wśród wszystkich stanów będących w federacji. Wśród miast będących w Kalifornii jest 8, które zajmują miejsce wśród 50 największych miast USA, a są to Los Angeles - 2 miejsce, San Diego - 8, San José - 10, San Francisco -, Long Beach - 34, Fresno - 37, Sacramento - 38 oraz Oakland, które zajęło miejsce 44.
Inne hasła zawierające informacje o "Kalifornia":
Linköping
...
Wiktor Sukiennicki
w czołowym amerykańskim ośrodku badań
sowietologicznych
–
Instytucie Hoovera
przy
Uniwersytecie Stanforda
(Kalifornia). Współpracował w
Instytutem Literackim
w
Paryżu
i
Jerzym Giedroyciem
). Pod koniec ...
Pstrąg tęczowy
...
Uniwersytet
...
Torfowisko
...
Buzz Aldrin
...
Paul Grice
...
1933
...
1964
...
1938
...
Inne lekcje zawierające informacje o "Kalifornia":
138 Dziewiętnastowieczne Stany Zjednoczone (plansza 7)
...
Ameryka Północna - zagadnienia społeczno-gospodarcze (plansza 23)
części Doliny Santa Clara, która znajduje się w północnej części amerykańskiego stanu Kalifornia.
Firmy należące do gigantów przemysłowych, które mają swoje siedziby w Krzemowej ...
119. Przemysł i budownictwo (plansza 12)
...
|