Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kaliforn

Kaliforn

Kaliforn (Cf, łac. californium) - sztucznie wytworzony pierwiastek chemiczny z grupy aktynowców w układzie okresowym . Nazwa pochodzi od Kalifornii , nazwy jednego ze stanów USA . Otrzymali go Stanley Thompson, Kenneth Street Jr., Albert Ghiorso i Glenn T. Seaborg w 1950 r. w Berkeley w tymże stanie bombardując 242Cm cząstkami α o energii 35 MeV . [1]

Widmo neutronów emitowanych przez Cf-252

Kaliforn jest silnym emiterem neutronów . 251Cf z masą krytyczną 3-krotnie mniejszą od plutonu (<2 kg) jest materiałem rozszczepialnym, który potencjalnie mógłby być użyty do budowy "kieszonkowej" bomby atomowej , jednak wyprodukowanie takiej jego ilości jest obecnie zbyt kosztowne i technicznie niemożliwe.

Kaliforn jest najdroższym znanym pierwiastkiem. W 1998 izotop Cf-249 sprzedawano w cenie 180 USD [2] za mikro gram , tj. 180 milionów USD za jeden gram. Izotop Cf-252 wyceniano zaś na 56 USD/μg.

Zastosowanie

Pierwiastek używany jest w medycynie do napromieniowania guzów złośliwych . Stosuje się go również do prześwietlania części samolotów i reaktorów w celu wykrycia ich usterek, także do szukania przemycanych narkotyków[3].

Przypisy

  1. S. G. Thompson, K. Street jr., A. Ghiorso, G. T. Seaborg. The New Element Californium (Atomic Number 98) . „Physical Review”. 80. 5. Ss. 790-796. 
  2. Carey Sublette: Nuclear Weapons Frequently Asked Questions ( ang. ). [dostęp 19 grudnia 2008].
  3. Irena Cieślińska: 14 rzeczy, których nie wiesz o... tablicy Mendelejewa . Przekrój (tygodnik) , 3 lipca 2009. [dostęp 5 lipca 2009].


Inne hasła zawierające informacje o "Kaliforn":

Lantan ...

Cez ...

Ruten ...

Technet ...

Niob ...

Cyrkon (pierwiastek) ...

Itr ...

Tytan (pierwiastek) ...

Skand ...

Neon (pierwiastek) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kaliforn":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie