Kalwaria Zebrzydowska
Kalwaria Zebrzydowska - miasto w woj. małopolskim (powiat wadowicki), siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kalwaria Zebrzydowska. W latach 1975-1998 miasto należało do województwa bielskiego.
Miasto położone jest na pograniczu Beskidu Makowskiego i Pogórza Wielickiego u podnóży góry Żar. Miasto przecina międzynarodowa trasa Cieszyn-Kraków. Posiada ono dwie stacje kolejowe na linii Zakopane-Kraków i Bielsko-Biała- Kraków. Kalwaria Zebrzydowska posiada silnie rozwinięty przemysł meblarski i skórzano-obuwniczy (około 1130 zarejestrowanych zakładów na ogólną liczbę 2650) z tradycjami sięgającymi XVII wieku. Corocznie organizowane są Targi Meblowe, na których rzemieślnicy wystawiają własne wyroby.
Walory turystyczne- kultura
Kalwaria Zebrzydowska jest również ośrodkiem ruchu pielgrzymkowego do sanktuarium pasyjno-maryjnego oo. bernardynów, położonego na szlaku papieskim, w skład którego oprócz bazyliki Matki Boskiej Anielskiej, wchodzi zespół 42 kapliczek i kościółków położonych między górami Żar i Lanckorona. Zespół ten został w 1999 wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Corocznie odbywają się uroczyste obrzędy religijne, w których uczestniczą licznie pielgrzymi (ok. 1 mln.). Największe nasilenie występuje w czasie Wielkiego Tygodnia - Misterium Męki Pańskiej oraz uroczystości Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia). Obecnie przy klasztorze prowadzone jest wyższe seminarium duchowne.
Do innych zabytków należą:
- kamieniczki mieszczańskie z kramami odpustowymi,
- Pustelnia Pięciu Braci Polaków z kaplicą św. Marii Magdaleny, Pustelnia Św. Rozalii,
- Kościół Parafialny pw. św. Józefa (ponad 100-letni), w którym początkowo posługiwali o.o Bernardyni. Jednak dekretem Kardynała Sapiechy z 1942 roku zostaje erygowana parafia,
- zabudowa miejska rynku - kamieniczki i domy drewniane z I połowy XIX wieku,
- cmentarze parafialne i cmentarz wojenny.
Przez swoje położenie na północnym skraju Beskidu Makowskiego miasto jest punktem wyjścia na szlaki turystyczne prowadzące m.in. do Makowa, na Koskową Górę, do Myślenic lub przez Babicę i Sularzówkę na Laskowiec.
Okolice miasta stanowią atrakcyjny fragment Beskidu Niskiego o silnie sfalowanych wzniesieniach i łagodnych dolinach. Przeważa krajobraz rolniczy z dużymi kompleksami leśnymi, z górującymi nad okolicą dwoma masywami - Lanckoroną z ruinami średniowiecznego zamku i górą Żar.
Inne hasła zawierające informacje o "Kalwaria Zebrzydowska":
Góry Krucze
...
Brama Lubawska
...
Wejherowo
...
Biblia Tysiąclecia
Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2003, s. 29. . ↑ Marek Skwarnicki: Psałterz (wstęp). Kalwaria Zebrzydowska: 1990, s. 3. . ↑ 62,0 62,1 Waldemar Chrostowski: Biblistyka katolicka ...
Adolf Dymsza
...
Województwo lwowskie
...
Golgota
...
Wisła
...
Leśno (powiat chojnicki)
...
Bielsko-Biała
Katowice – Skalité Serafínov
nr 190 Bielsko-Biała – Czeski Cieszyn
nr 117 Bielsko-Biała – Kalwaria Zebrzydowska
Na terenie miasta znajduje się dwanaście
stacji
i
przystanków kolejowych
, jednak ...
Inne lekcje zawierające informacje o "Kalwaria Zebrzydowska":
117. Barokowa i sarmacka Rzeczpospolita (plansza 6)
...
220. Rozmieszczenie ludności i struktura osadnicza Polski (plansza 8)
...
Turystyka w Polsce (plansza 13)
turystycznymi są: Kraków, Wieliczka, Łańcut, Krasiczyn i Tarnów a także Wadowice i Kalwaria Zebrzydowska – miejsce kultu religijnego.
...
|