Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kanaan

Kanaan

Nazwa Kanaan zapisana za pomocą hieroglifów jako kAnana (ze Steli Merenptaha )

Kanaan, Chanaan ( hebr. כְּנַעַן Kənáʻan lub כְּנָעַן Kənāʻan, gr . Χαναάν Chanaan, arab. کنعان Kanʻān) – starożytna kraina na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego (teren późniejszej Palestyny , Syrii i Fenicji ). Południowa część tych obszarów (Palestyna) wymieniana jest w Biblii jako ziemia obiecana Izraelitom przez Boga .

Religia Kanaanu

Około 3000 roku p.n.e. na terenie dzisiejszej Palestyny pojawiła się cywilizacja epoki wczesnego brązu . To właśnie wtedy zaczęli osiedlać się na tym terenie Semici . W tekstach biblijnych nazywano ich Kananejczykami . Osiedlając się zaczęli zajmować się rolnictwem, powstały pierwsze miasta, lecz z czasem napłynęli kolejni osadnicy. Około 2200 p.n.e. w Kanaanie pojawili się koczownicy, których Biblia nazywa Amorytami . Po nich przybyli Hebrajczycy . Częściowo odkryto dzieje tych terenów dzięki wykopaliskom w Ugaryt (Ras Szamra). Znaleziono tam bibliotekę z tekstami zawierającymi między innymi mitologię ludu semickiego zamieszkującego okolice wybrzeża Morza Śródziemnego od XV do XIII wieku p.n.e. Echa tych wierzeń można znaleźć w najstarszych częściach Biblii, w niektórych Psalmach i w opisach walk religijnych między wyznawcami Złotego cielca , Baala i Królowej Niebios a Izraelitami.

Wykopaliska archeologiczne prowadzone na terenie Kanaanu pozwoliły odkryć liczne, niewielkie świątynie . Na wprost wejścia znajdowała się nisza na posąg bóstwa, który wykonany był z kamienia, drewna lub metalu. Obok znajdowały się sale przeznaczone dla kapłanów. Niektóre świątynie mogły być piętrowe. Odkryte gliniane modele wskazują na to, że czasami miały także wieże i dziedziniec. Bóstwom składano ofiary z jagniąt, koźląt, oliwy, wina i palono wonności.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Kanaan":

1929 ...

Erich Fromm ...

Sukkot ...

Mojżesz ...

Dziesięcina ...

Strefa Gazy ...

Etymologia nazw państw ...

Kanaan Nazwa Kanaan zapisana za pomocą hieroglifów jako kAnana (ze Steli Merenptaha )Kanaan, Chanaan ( hebr. ...

Arka Przymierza ...

Starożytny Izrael ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kanaan":

007. Palestyna (plansza 2) ...

007. Palestyna (plansza 3) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie