Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

kanał La Manche

kanał La Manche (od fr. La Manche – rękaw; po angielsku jego nazwa brzmi English Channel czyli Kanał Angielski) – kanał morski oddzielający Wielką Brytanię od kontynentalnej części Europy. Po stronie kontynentalnej położona jest Francja. Poprzez Cieśninę Kaletańską łączy Morze Północne z otwartymi wodami Oceanu Atlantyckiego.

Podstawowe dane

* powierzchnia: 91,2 tys. km²
* długość: 563 km,
* najwęższe miejsce: 32 km,
* najszersze miejsce: 249 km,
* średnia szerokość: 158 km,
* średnia głębokość: 48 m
* wysokość pływów: 15 m.
* średnie zasolenie: 35‰

Kanał La Manche powstał pod koniec plejstocenu, wówczas to podniósł się znacznie poziom mórz w wyniku topnienia rozległych czap lądolodów Europy i Ameryki Północnej.

Kanał odgrywał strategiczną rolę w wielu wojnach toczących się na kontynencie europejskim. Jest on również ważnym szlakiem morskim łączącym takie znaczące porty morskie jak Rotterdam czy Hamburg z Oceanem Atlantyckim. Przy samym kanale położone są: Hawr, Cherbourg, Boulogne-sur-Mer, Calais, Dunkierka po stronie francuskiej oraz Dover, Portsmouth, Plymouth i Southampton po angielskiej. Kanał La Manche znany jest jednak z trudnych warunków żeglugi – często występują tu burze i mgły. Przez kanał realizowane są liczne połączenia promowe między Wielką Brytanią a Francją i Belgią.

Brzegi kanału łączy wiele promów morskich, a od 1994, po kilkuletniej budowie, także tunel kolejowy pod kanałem, tzw. Channel Tunnel, który skrócił znacznie czas podróży między Paryżem a Londynem. Równocześnie jednak tunel stał się dogodną drogą dla nielegalnych imigrantów, którzy chcą się przedostać z Francji na Wyspy Brytyjskie. Z tego powodu w ostatnich latach bardzo zaostrzono kontrolę pociągów i wiezionych przez nie pojazdów wjeżdżających do tunelu.

Na kanale La Manche położona jest grupa wysp – Wyspy Normandzkie – stanowiące autonomiczną część Wielkiej Brytanii.


Inne hasła zawierające informacje o "kanał La Manche":

Oddychanie komórkowe ...

Odense ...

Uznam ...

Cieśnina ...

Półwysep Antarktyczny ...

1977 ...

Rdzeń przedłużony ...

Bóbr (dopływ Odry) ...

Pozaalpejska Europa Środkowa ...

Jezioro Nidzkie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "kanał La Manche":

Budowa i rola części biernej układu ruchu (plansza 6) ...

130. Narządy zmysłów człowieka (plansza 14) ...

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie