Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kang Sheng

Kang Sheng

Kang Sheng

Kang Sheng ( chiń . 康生, pinyin Kāng Shēng; ur. 1899 , zm. 16 grudnia 1975 ) – działacz KPCh , szef wywiadu Chińskiej Republiki Ludowej podczas sprawowania władzy przez Mao Zedonga .

Spis treści

Początki kariery w wywiadzie

Urodził się w 1899 roku. Był potomkiem rodziny wielkich właścicieli ziemskich z prowincji Szantung .

Jako student uniwersytetu szanghajskiego wstąpił w 1925 roku do KPCh . Początkowo był zaangażowany w działalność związkową. Następnie rozpoczął szkolenia w zakresie działalności wywiadowczej: dwukrotnie (w 1928 i przez pewien czas w latach trzydziestych) odbywał szkolenie w zakresie działania wywiadu i służb bezpieczeństwa.

Był szkolony przez NKWD , choć według większości relacji nie ufał Sowietom . W latach trzydziestych napisał książkę Rewolucyjne Chiny dzisiaj.

Kang Sheng jako szef wywiadu

W okresie japońskiej okupacji oraz podczas chińskiej wojny domowej , Kang Sheng pełnił w latach 1939 - 1946 funkcję szefa Centralnego Wydziału Spraw Społecznych ( chiń . 中央社会部 Zhōngyāng shèhuìbù), będącego główną służbą bezpieczeństwa chińskich komunistów. Był odpowiedzialny za czystki wśród działaczy partii komunistycznej, przeprowadzone w Yan'anie w latach 1942 - 1945 . Prowadził działania wywiadu przeciwko siłom Kuomintangu . Później odpowiadał za wywiad wewnętrzny i działalność szpiegowską w państwach zachodnich (zwłaszcza szpiegostwem związanym z bronią jądrową ).

Od 1949 jako członek Rady Państwa i Biura Politycznego KPCh znalazł się w gronie ścisłej elity Chińskiej Republiki Ludowej.

Rewolucja kulturalna

Po rozpoczęciu rewolucji kulturalnej , Kang został 16 maja 1966 roku jednym z członków Grupy do spraw Rewolucji Kulturalnej, zostając jej doradcą. Był głównym inicjatorem masowych represji, zyskując sobie miano "chińskiego Berii "[1].

Zmarł w wyniku nowotworu 16 grudnia 1975 roku. Po dojściu do władzy Deng Xiaopinga potępiony. W 1980 roku został pośmiertnie wyrzucony z partii, a jego trumnę usunięto z cmentarza dla zasłużonych.

Zobacz też

Przypisy

  1. Ludwik Mysak: Chiński proces stulecia. Warszawa: Wydawnictwo Alfa, 1990. . 

Źródła

  • Jakub Polit: Chiny. Warszawa: Wydawnictwo Trio, 2004. . 
  • Norman Polmar, Thomas B. Allan: Księga szpiegów. Encyklopedia. Warszawa: Wydawnictwo Magnum, 2000. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Kang Sheng":

1986 ...

Komunistyczna Partia Kambodży ...

1992 ...

1993 ...

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina ...

1967 ...

Konfucjanizm ...

Szantung ...

Przekwitanie ...

John Rambo (film) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kang Sheng":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie