Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Karolina Sayn-Wittgenstein

Karolina Sayn-Wittgenstein

Księżna Karolina Sayn-Wittgenstein, urodzona Karolina Elżbieta Iwanowska ( 8 lutego 1819 , Woronińce na Podolu , ob. Ukraina - 9 marca 1887 , Rzym ) - polska szlachcianka , ponadczterdziestoletnia przyjaciółka i partnerka Ferenca Liszta .

Córka Piotra Iwanowskiego; urodziła się w Woronińcach, jednej z wielu posiadłości jej rodziców w południowo-wschodniej Polsce, wówczas części Imperium Rosyjskiego . 26 kwietnia 1836 roku wyszła za mąż za oficera w służbie rosyjskiej, księcia Mikołaja zu Sayn-Wittgenstein-Ludwigsburg (1812-1864). Młodzi mieli tylko córkę, Marię Paulinę Antoninę (1837-1920), która później poślubiła księcia Konstantego zu Hohenlohe-Waldenburg-Schillingsfürst. Małżeństwo nie było udane i po dziesięciu latach nastąpiła faktyczna separacja.

Księżna Karolina Sayn-Wittgenstein w 1847

Księżna Karolina poznała Liszta w 1847 roku w Kijowie , gdzie słynny pianista wówczas koncertował, odbywając tournee po miastach ówczesnej Rosji. Na jej zaproszenie Liszt gościł parokrotnie w Woronińcach, pozostawiając jako wspomnienie muzyczne utwór pt. "Żniwa w Woronińcach" (Glanes de Woronince). W 1848 Liszt i Karolina zamieszkali wspólnie w Weimarze. Ich ślub był jednak niemożliwy, gdyż Karolina była tak praktykującą katoliczką, jak i mężatką, zaś jej mąż jeszcze żył. Rozpoczęły się wieloletnie starania o uzyskanie rozwodu , w co zamieszane były najwyższe władze świeckie i duchowe - car oraz papież . W roku 1860 , wydawało się, nastąpił sukces, gdyż Stolica Apostolska uznała ślub Wittgensteinów za "nieważny". Zaplanowano wówczas ślub na 22 października 1861 roku, na pięćdziesięciolecie Liszta. Jednak małżonek, Mikołaj zu Sayn-Wittgenstein, jak się wydaje, namówił cara Rosji na interwencję dyplomatyczną w Watykanie, w związku z czym wydane już pozwolenie na ślub zostało cofnięte. Dodatkowo, rząd carski skonfiskował Karolinie większość jej posiadłości i chłopów, co miało uniemożliwić późniejsze wyjście za mąż. Uważa się, że rosnąca awantura mogła skutecznie zaszkodzić planom małżeńskim Marii Pauliny, córki Karoliny, co ostatecznie skłoniło ją do rezygnacje o dalsze starania o ślub z Lisztem.

Sytuacja ta bez wątpienia przyczyniła się do tego, iż Liszt w roku 1865 uzyskał święcenia kapłańskie i został opatem . Pozostał jednak w platonicznym związku z Karoliną, która, uprawiając amatorsko pisarstwo, okazywała Lisztowi wielką pomoc, zwłaszcza w pracy nad jego książką "Życie Chopina".

Hector Berlioz zadedykował Karolinie Wittgenstein swoją operę Trojanie (1863).

Śmierć ukochanego, Ferenca Liszta, wyniszczyła Karolinę zupełnie - ona przeżyła go zaledwie siedem miesięcy.


Inne hasła zawierające informacje o "Karolina Sayn-Wittgenstein":

Sztuka ...

Aurora ...

1986 ...

Karol I Habsburg ...

1983 ...

1410 ...

1445 ...

1961 ...

Życie wieczne ...

Imieniny ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Karolina Sayn-Wittgenstein":

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

Kresy Adama Mickiewicza (plansza 18) ...

Sprawdźmy czy znamy się na zdaniu (plansza 9) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie