Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kartuzi

Kartuzi

Kartuzi
Herb
Pełna nazwaZakon Kartuzów
Nazwa łacińskaOrdo Carthusiensis
Skrót zakonnyOCart.
Kościół Kościół katolicki
DewizaStat crux dum volvitur orbis (Krzyż trwa, podczas gdy świat się zmienia)
Założyciel Święty Brunon
Data założenia1084
Rok zatwierdzenia1176
witryna instytutu
La Grande Chartreuse
Kartuzi w refektarzu (obraz Francisca de Zurbarána , ok. 1655)

Kartuzikatolicki zakon męski i żeński o surowej regule , założony w 1084 roku przez św. Brunona z Kolonii . Reguła zakonna, zwana "Consuetudines Cartusiae", została spisana już po śmierci założyciela. Nazwa pochodzi od zlatynizowanej nazwy pierwszej siedziby Kartuzów – La Grande Chartreuse pod Grenoble we Francji ( łac. Carthusia).

Spis treści

Charakterystyka

W zakonie obowiązują zasady zachowywania milczenia (z małymi wyjątkami), postu, pracy i przebywania w samotności (eremy – osobne domki z ogródkiem). Klasztor kartuzów otoczony murem nazywany jest kartuzją . Najbardziej czczonymi świętymi zakonu są św. Brunon , św. Hugo, św. Anzelm , św. Stefan. Maksymą kartuzów jest zdanie Stat crux dum volvitur orbis!

Habit kartuza składa się z tuniki przepasanej pasem z białej skóry oraz z długiego szkaplerza z kapturem (szkaplerz jest nazywany przez kartuzów kukullą). Przód i tył kukulli są połączone z sobą po bokach za pomocą dwóch pasów materiału, które stanowią znak ślubów zakonnych.

Obecnie na świecie są 24 kartuzje (pięć należy do zakonu żeńskiego), w których łącznie przebywa 370 mnichów i 66 mniszek. Większość kartuzji znajduje się w Europie, poza nią istnieją w Ameryce Południowej (Argentyna i Brazylia), a także (jedna) w USA (w stanie Vermont). Powstaje również nowa fundacja w Korei Południowej.

W XX w. powstała nowa wspólnota monastyczna od Betlejem, od Wniebowzięcia Najświętszej Dziewicy Maryi i od świętego Brunona, która mimo nazwy jest zupełnie oddzielną organizacją z innym, choć też pustelniczym, charyzmatem.

Kartuzi w Polsce

W Polsce kartuzi byli obecni od XIII wieku:

Przypisy

  1. Kartuzi na ziemiach polskich
  2. Legnica. Zarys monografii miasta, Legnica-Wrocław 1998, Wydawnictwo DKTS Silesia

Ciekawostki

Kartuzi znani są z produkcji likieru o specyficznej recepturze, którego nazwa pochodzi od ich siedziby La Chartreuse.

W 2006 roku wszedł na ekrany kin (w Polsce 2 lutego 2007) film Philippa Groninga Wielka cisza , opowiadający o życiu kartuzów w Wielkiej Kartuzji La Grande Chartreuse ; w filmie praktycznie nie występują dźwięki – oprócz śpiewów, krótkich rozmów oraz dźwięków otoczenia.

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Kartuzi":

Bereza (Białoruś) ...

Butelka lejdejska ...

1101 ...

Chorał gregoriański ...

1260 ...

Wino ...

Urban II ...

Kartuzi KartuziHerbPełna nazwaZakon KartuzówNazwa łacińskaOrdo CarthusiensisSkrót zakonnyOCart.Kościół Kościół katolicki DewizaStat crux dum volvitur orbis (Krzyż ...

Eremita ...

Kalendarium historii Legnicy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kartuzi":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie