Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Katarzyna ze Sieny

Katarzyna ze Sieny

Święta
Katarzyna ze Sieny ( OP )
Caterina Benincasa
doktor Kościoła
dziewica

Fresk z kościoła św. Dominika w Sienie (datowany na około 1400 r.) przedstawiający św. Katarzynę.
Data urodzenia 25 marca 1347
Siena
Data śmierci29 kwietnia 1380
Rzym
Kościół / wyznanie katolicki
Data kanonizacji 14 kwietnia 1461
przez Piusa II
Wspomnienie 29 kwietnia
Atrybuty krzyż , różaniec , lilia , tiara
Patronka Europy , pielęgniarek, strażników i strażaków
Szczególne miejsca kultuSiena, Bazylika Santa Maria sopra Minerva

Katarzyna ze Sieny, wł. Caterina Benincasa (ur. 25 marca 1347 w Sienie , zm. 29 kwietnia 1380 w Rzymie ) – włoska tercjarka dominikańska , mistyczka , katolicka święta i doktor Kościoła .

Spis treści

Życiorys

Pochodziła z mieszczańskiej rodziny Benincasa. Urodziła się jako przedostatnie dziecko, z 25 jakie urodziła matka Katarzyny – Mona Lopa, córka znanego wówczas poety Nuccio Piagentiego. W 1354 , w wieku 7 lat, ślubowała dziewictwo . Wbrew woli rodziców, w 1363 roku wstąpiła do zakonu Sióstr od Pokuty św. Dominika (tercjarek dominikańskich) i po złożeniu ślubów wieczystych prowadziła tam klasztorne życie, pomagając trędowatym . W 1370 roku, uzasadniając to wolą Chrystusa przekazaną w trakcie widzenia , rozpoczęła życie apostolskie .

Zaangażowana w sprawy Kościoła oraz w problemy polityczne ówczesnej Europy. Przypisuje się jej wpływowi liczne nawrócenia osób pochodzących z różnych warstw społecznych. 1 kwietnia 1375 miała otrzymać stygmaty w formie krwawych promieni (nie zaś otwartych ran). Zmarła w Rzymie w wieku 33 lat. Jej relikwie, bez spoczywającej w Sienie głowy, znajdują się w rzymskim kościele Santa Maria sopra Minerva .

Katarzynie ze Sieny przypisuje się autorstwo Dialogów Katarzyny z Sienny, niekiedy nazywanych Dialogami świętej dziewicy.

Według niektórych przekazów (np. List Barducciego) Katarzyna zmarła w wyniku choroby utrudniającej przyjmowanie pokarmów. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że bezpośrednią przyczyną śmierci było zagłodzenie[1] się w wyniku ścisłego postu i innych umartwień , jakie na siebie narzucała.

Kult

Św. Katarzyna kanonizowana została 14 kwietnia 1461 przez papieża Piusa II , w 1970 Paweł VI ogłosił ją doktorem Kościoła, a Jan Paweł II ogłosił ją w 1999 współpatronką Europy, obok świętych: Cyryla i Metodego .

Ikonografia

W ikonografii święta przedstawiana jest w habicie dominikanki , w dłoniach trzyma krzyż, różaniec, lilię (symbolizującą czystość) i tiarę. Reprezentowana przez krucyfiks, koronę cierniową, książkę (symbol nauki), pierścień, serce i stygmaty. Także: gołębica nad głową; pióro, koperty i zwoje (liczna korespondencja); palma (bezkrwawe męczeństwo); lub też trzy korony oznaczające potrójną chwałę w niebie (dziewictwo, męczeństwo i nauczanie).

Patronat

Jest opiekunką Włoch , Sieny, diecezji Allentown ( Pensylwania , USA ), Rzymu, Europy oraz patronką pielęgniarek, strażników i strażaków, osób cierpiących oraz kobiet, które poroniły .

Dzień obchodów

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 29 kwietnia . W latach 1628- 1969 wspomnienie obchodzono 30 kwietnia, aby nie kolidowało ze wspominaniem św. Piotra z Werony . Po reformie liturgicznej powrócono do pierwotnej daty.

W Polsce wspomnienie ma rangę święta .

Zobacz też

Przypisy

  1. Bell, ss. 22-53

Bibliografia

  • Maria Adelaide Mongini. Rozwój kultu i ikonografii św. Katarzyny ze Sieny w Polsce. Lublin. Towarzystwo Naukowe KUL. 2006
  • Rudolph M. Bell: Holy Anorexia. Chicago: The University of Chicago Press, 1985. 
  • Święta Katarzyna ze Sieny, patronka Europy – materiały na brewiarz.katolik.pl [ostatnia aktualizacja: 29.04.2009]

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Katarzyna ze Sieny":

1484 ...

1499 ...

XVI wiek ...

1972 ...

Sejm grodzieński (1793) ...

Katarzyna Klich ...

Janusz Józefowicz ...

1511 ...

Zygmunt III Waza ...

1777 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Katarzyna ze Sieny":

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

114 b Europa Środkowowschodnia w XVI w. (plansza 9) ...

Białka (plansza 19) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie