Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Katedra Łacińska we Lwowie

Katedra Łacińska we Lwowie

Katedra Łacińska we Lwowie

Katedra Łacińska – widok z wieży ratuszowej
Państwo   Ukraina
Miejscowość Lwów
Typ budynku Kościół
Styl architektoniczny gotyk
Rozpoczęcie budowy XIV / XV wiek

Na mapach: 49°50'26″N 24°01'50″E / 49.84056, 24.03056 Bazylika Archikatedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zwana Katedrą Łacińską ( ukr. Архікафедральна базиліка Успіння Пресвятої Діви Марії, Латинська катедра) – jeden z najstarszych kościołów Lwowa , znajdujący się przy południowo-wschodnim narożniku lwowskiego rynku . Trójnawowy gmach w stylu gotyckim o długości 67 m i szerokości 23 m zbudowany na przełomie XIV i XV w. według planów architekta miejskiego Piotra Stechera. Siedziba lwowskich arcybiskupów obrządku łacińskiego .

Spis treści

Historia

Katedra w 1898 .

Budowę świątyni rozpoczęto za czasów króla Kazimierza Wielkiego w 1370 . Prezbiterium zasklepiono w 1404 , nawę w 1474 . Kościół został poświęcony w 1405 przez biskupa przemyskiego Macieja Janinę - początkowo nie miał rangi katedry, stał się nią dopiero w 1412 , kiedy Lwów stał się siedzibą biskupią . Po wielkim pożarze Lwowa w 1527 runęło sklepienie katedry. 1 kwietnia 1656 w tej katedrze, przed cudownym obrazem Matki Boskiej Łaskawej złożył śluby lwowskie król Jan Kazimierz . W latach 1765 - 1772 za rządów arcybiskupa Wacława Sierakowskiego dokonano gruntownej restauracji katedry, usuwając wiele starych gotyckich i renesansowych grobowców, epitafiów i ołtarzy, otynkowano ściany i filary gotyckie, nadając świątyni charakter późnobarokowy z domieszką rokoka . Z lat 1771 - 1775 pochodzą obrazy o tematyce maryjnej pokrywające ściany i sklepienia naw (pędzla Stanisława Stroińskiego). W 1777 jedna z dwóch wież (o wys. 65 m) otrzymała rokokowy hełm. W końcu XIX w. dokonano odnowienia prezbiterium w stylu gotyckim według projektów Juljana Zacharjewicza . U schyłku XIX w. wykonano witraże (w części wg projektu Józefa Mehoffera ). Z 1899 roku pochodzą organy wykonane przez Jana Śliwińskiego (trzy lata wcześniej organmistrz ten wykonał też małe organy w prezbiterium).W 1910 katedra otrzymała od papieża Piusa X tytuł Bazyliki mniejszej . W 1917 miedziany dach katedry wykonany z blachy miedzianej zarekwirowali Austriacy, pozostawiając go jedynie na wieży. Po drugiej wojnie światowej z katedry zostali usunięci arcybiskupi lwowscy - powrócili tutaj dopiero w 1991 .

W latach 1999 - 2000 z okazji wizyty papieża Jana Pawła II wnętrze katedry zostało poddane gruntownej restauracji przez polskich i ukraińskich konserwatorów zabytków. Przeprowadzono wówczas renowację prezbiterium , wielkiego ołtarza, zakrystii oraz kaplicy św. Józefa .

Wielki ołtarz

Wielki ołtarz

Wielki ołtarz w stylu barokowym został wzniesiony w roku 1766 . Zdobią go marmurowe kolumny oraz cztery rokokowe posągi dłuta Macieja Polejowskiego przedstawiające świętych Augustyna , Grzegorza Ambrożego, Hieronima . W ołtarzu znajduje się kopia niewielkiego, słynącego cudami obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem, zwanej Łaskawą lub Domagaliczowską. Po stronie lewej znajduje się neogotycka loża zwana "królewską".

Obraz Matki Boskiej Łaskawej

Obraz Matki Bożej Łaskawej w katedrze we Lwowie

W 1765 roku w głównym ołtarzu umieszczono obraz Matki Boskiej Łaskawej - "Ślicznej Gwiazdy miasta Lwowa", zwanej Domagaliczowską. Namalowany w 1598 roku temperą na deseczkach sosnowych o grubości 1 cm , o wymiarach 61,2x43,7 cm przez mieszczanina lwowskiego Józefa Szolc-Wolfowicza jako epitafium dla zmarłej wnuczki Katarzyny Domagaliczówny, został zawieszony na ścianie prezbiterium od strony cmentarza katedralnego. Nazwany był też obrazem Matki Bożej "Murkowej". W roku 1776 obraz został oficjalnie uznany przez Kościół za cudowny. Po II wojnie światowej , podczas expatriacji lwowskiej kurii metropolitalnej ze Lwowa do Lubaczowa w kwietniu 1946, obraz został przewieziony do powojennych granic Polski. Obecnie przechowywany jest w skarbcu katedry wawelskiej .

Kaplice

Dookoła katedry biegnie szereg kaplic zbudowanych w XVI , XVII i XVIII w. :

  • Kaplica Kampianów , pod względem artystycznym najbogatsza w katedrze, zbudowana w XVI w. przez dr Pawła Kampiana, ukończona w początku XVII w. przez jego syna Marcina. Jest to najcenniejszy zabytek późnego renesansu we Lwowie. Ściany kaplicy są pokryte rzeźbami z czarnego i szarego marmuru. Rzeźby są prawdopodobnie autorstwa Jana Pfistera i Henryka Horsta. Od zewnątrz kaplica ta ma ciekawą architekturę i ornamentykę. Trzy kamienne płaskorzeźby przedstawiają: Złożenie do grobu, Chrystusa i Marię Magdalenę oraz Zmartwychwstanie . Fasada ta jest prawdopodobnie autorstwa Pawła Rzymianina.

Witraże

Witraż: NMP, Królowa Korony Polskiej

Wszystkie witraże wykonano w końcu XIX w. według konkursowych projektów znanych artystów.

  • Po lewej (północnej) stronie znajduję się trzy okna z witrażami:
    • Wyświęcenie Grzegorza z Sanoka na arcybiskupa lwowskiego Tadeusza Popiela
    • Śluby Jana Kazimierza Józefa Mehoffera
    • Kazimierz Wielki fundatorem katedry Edwarda Lepszego
  • W oknie środkowym, nad głównym ołtarzem jest witraż Najświętsza Maryja Panna Królowa Korony Polskiej wykonany w 1902 według projektu E. Lepszego.
  • Po prawej, południowej stronie jest pięć okien z witrażami:
    • Obrona Lwowa przez św. Jana z Dukli Stanisława Kaczor Batowskiego
    • Święci Patronowie Polski Jana Matejki i Tomasza Lisiewicza
    • Święta Rodzina Ferdynanda Lauferberga
    • Matka Boska Podkamieniecka Tadeusza Kruszewskiego
    • Święty Konstantyn i św. Helena Juliana Makarewicza

Tablice i pamiątki

Na absydzie katedry wiszą na łańcuchach dwie kule kamienne z czasów oblężenia Lwowa w 1672 . Jest tu też portret Wojciecha Domagalicza, fundatora kaplicy, jaka stała w tym miejscu do połowy XVII w. Na tej samej przyporze czerwony, nieotynkowany mur wskazuje miejsce, które 5 marca 1919 wyrwał pocisk ukraiński podczas walk o Lwów. Na zewnętrznej ścianie katedry wmurowane są dwie tablice pamiątkowe: jedna poświęcona Tadeuszowi Kościuszce w 100-lecie jego śmierci, zaś druga – papieżowi Janowi Pawłowi II , który odwiedził Lwów w 2001 . Ta druga tablica znajduje się w miejscu, gdzie hitlerowcy usunęli podczas okupacji niemieckiej Lwowa tablicę poświęconą Viktorii Grunwaldzkiej zawieszonej w 500 rocznicę bitwy, w 1910 .

Wewnątrz katedry znajduje się szereg pamiątkowych tablic i epitafiów związanych z wybitnymi postaciami polskiej i lwowskiej historii, w tym tablica Profesorów Lwowskich zamordowanych w lipcu 1941 , tablica poświęcona Włodzimierzowi Dzieduszyckiemu – założycielowi Muzeum Przyrodniczego a także tablica poświęcona twórcom polskiego harcerstwa Oldze i Andrzejowi Małkowskim , którzy w 1911 we Lwowie założyli pierwszą na ziemiach polskich drużynę harcerską, z szeregów której wywodziło się wiele Orląt Lwowskich .

Do prezbiterium przytykają dwie zakrystie , niegdyś gotyckie. Obok katedry, od strony ulicy Halickiej wznosi się jedyna z pozostawionych kaplic grobowych dawnego cmentarza, manierystyczna Kaplica Boimów , zbudowana w 1609 przez pochodzącego z Węgier bogatego kupca lwowskiego Jerzego Boima. Cała fasada, kopuła i ściany wnętrza tej kaplicy są pokryte rzeźbami figuralnymi i ornamentowymi z piaskowca.

W katedrze znajdują się relikwie świętych: arcybiskupa Józefa Bilczewskiego i księdza Zygmunta Gorazdowskiego , których beatyfikował Jan Paweł II dnia 26 czerwca 2001 roku we Lwowie, a kanonizował Benedykt XVI 23 października 2005 roku w Rzymie . W krypcie kaplicy Pana Jezusa Ukrzyżowanego spoczywają doczesne szczątki ojca Rafała Władysława Kiernickiego .

Dnia 25 czerwca 2001 roku w czasie swojej pielgrzymki na Ukrainę do Kijowa i Lwowa, wizytę w katedrze złożył papież Jan Paweł II . Jest to upamiętnione tablicą znajdującą się przed wejściem katedry.

Galeria

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Katedra Łacińska we Lwowie":

Brescia ...

Odense ...

Linz ...

Tampere ...

Brno ...

Uniwersytet Witolda Wielkiego ...

Wojciech Bogusławski ...

Hector Berlioz ...

Vincenzo Bellini ...

Mantua ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Katedra Łacińska we Lwowie":

Średniowiecze (plansza 13) ...

Chrom i jego związki (plansza 2) ...

Tęsknota za ojczyzną - ˝Moja piosnka (II)˝ Cypriana Kamila Norwida (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie