Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kenneth Thomson

Kenneth Thomson

Kenneth Thomson (ur. 1 września 1923 w North Bay ( Ontario ) – zm. 12 czerwca 2006 w Torontokanadyjski magnat prasowy, inwestor, właściciel imperium medialnego The Thomson Corporation (dzisiaj: Thomson Reuters), syn Roya Thomsona , najbogatszy obywatel Kanady.

Spis treści

Fortuna dziedziczna

Kenneth Thomson przejmując majątek po śmierci ojca miał już 53 lata i dużo doświadczenia w biznesie. Urodzony w North Bay , nauki pobierał w elitarnym Upper Canada College w Toronto , a także na angielskim Cambridge University , gdzie otrzymał dyplomy z prawa i ekonomii. Był w wieku poborowym gdy wybuchła II wojna światowa , ale w odróżnieniu od ojca poszedł na front, aby służyć w lotnictwie, gdzie zresztą redagował frontowe pisemko.

Po wojnie uzupełniał wykształcenie i pracował w kwitnącym biznesie rodzinnym. Od 1970 do końca życia pozostał w Toronto. Z biegiem czasu imperium Thomsonów, pod ówczesną nazwą Thomson Organization, wycofało sie z wydobywania ropy naftowej, a także z budowy sieci domów handlowych oraz z turystyki, skupiając wysiłki prawie wyłącznie na mediach lub informatyce .

W 1979 roku Thomsonowie przejęli jedną z najstarszych firm świata – Hudson’s Bay Company . W 1980 Kenneth wykupił prestiżowy, potężny kanadyjski dziennik The Globe And Mail (2 mln nakładu w tygodniu) i (na krótko) izraelski dziennik Jerusalem Post , odsprzedany później Conradowi Blackowi. Pieniądze uzyskane z odsprzedaży wielu nabytych wcześniej pism lokalnych inwestował w rozbudowę w Connecticut olbrzymiej firmy zajmującej się usługami w dziedzinie informacji finansowej. Dzisiaj jest to światowej skali kolos informatyczny.

W 1989 roku jego dwa wielkie koncerny Thomson Organization i Thomson Newspapers połączyły sie w holdingowego giganta o nazwie The Thomson Corporation , gdzie rodzina założyciela zatrzymała 70% udziałów. Reszta też została w większości w kanadyjskich rękach. Korporacja notowana była na nowojorskiej giełdzie pod symbolem TOC.

Pod koniec życia Kenneth Thomson przekazał większość obowiązków najstarszemu z trojga dzieci, synowi Davidowi , ale nadal kierował holdingiem Woodbridge Co. Ltd., który posiadał pakiet kontrolny familijnego megabiznesu i 40 proc. akcji Bell Globemedia (dzisiaj: CTVglobemedia).

Jego ojciec Roy , aby móc przyjąć zaszczytny tytuł angielskiego barona (z prawem zasiadania w Izbie Lordów), musiał przyjąć obywatelstwo angielskie, przez co rząd Kanady pozbawił go kanadyjskiego. Przed śmiercią wymusił na synu obietnicę, że odziedziczy tytuł barona , ale tylko wtedy, jeżeli nie przeniesie głównej kwatery firmy z Londynu. Kenneth częściowo dochował obietnicy. Wprawdzie nie utrzymał kwatery głównej firmy w Londynie (powstały dwie: w amerykańskim Stamford i w Toronto ) ale używał tytułu szlacheckiego wyłącznie na terenie Anglii. W Kanadzie tego nie mógł robić, więc używał podwójnej papeterii. Nigdy też nie zajął miejsca po ojcu w Izbie Gmin ale był kawalerem Orderu Imperium Brytyjskiego .

Podobnie jak ojciec, Kenneth był człowiekiem niezwykle skromnym, pracowitym, a pieniądze nie przewróciły mu w głowie. Garnitury nie musiały być na miarę, widywano go w zniszczonych butach, sam wyprowadzał psy na spacer. Zapisał się w pamięci potomnych wyjątkową u bogaczy uprzejmością i cierpliwościa dla każdego, nawet dla zupełnie obcych. Regularnie odwiedzał torontońskie schronisko dla zwierząt, aby pomagać w opiece nad psami.

Filantropia

Przez ostatnie lata życia Kenneth Thomson dał się poznać jako koneser i kolekcjoner dzieł sztuki, będąc przy okazji jednym z największych dobroczyńców Art Gallery of Ontario . W 2002 zapłacił rekordową cenę za dzieło Kanadyjczyka Paula Kane’a . Zakupił też na aukcji Masakrę niewiniątek Rubensa za 77 mln dolarów. Będąc już na emeryturze podarował blisko 2 tysiące dzieł sztuki (włącznie z Masakrą) na rzecz Art Gallery of Ontario, ogólnej wartości 300 mln dol. Mało kto na świecie może poszczycić się podobnymi zbiorami i podobnym gestem[1].

Z drugiej strony był wyjątkowo oszczędny, potrafił iść przecznicę dalej, aby zaoszczędzić 10 centów na zakupach[2].

Spuścizna

W 2006 najbogatszy od lat człowiek w Kanadzie zmarł na atak serca tuż po przyjściu do pracy w swoim torontońskim biurze. Miał 83 lata. Kiedy przejmował firmę po ojcu w 1976 roku, była warta około pół miliona. Po jego śmierci wyceniono ją na prawie 30 mld. Zatrudniała 39 tysięcy ludzi w 46 krajach. Był dziewiątym najbogatszym na świecie.[3] Jego życiorys to to nieustanne mnożenie kapitału, rozszerzanie zasięgu firmy i potwierdzenie starego banału, że pieniądz robi pieniądz. Jego sukces uzmysławiał, że media to jeden z najbardziej dochodowych biznesów.

Saga rodu Thomsonów to ciagle otwarta księga. Thomsonowie jako rodzina od dziesięcioleci pozostają najbogatszym rodem w Kanadzie. Dzisiaj firmą, która po fuzji z Reutersem nosi nazwę Thomson Reuters rządzi syn Kennetha – David Thomson .

Przypisy

Źródła

  • [1] The Canadian Encyclopedia

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Kenneth Thomson":

1972 ...

Maine ...

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...

1986 ...

Związek organiczny ...

1977 ...

1932 ...

Publikacja naukowa ...

1969 ...

1983 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kenneth Thomson":

231. Współczesny stan polskiego przemysłu (plansza 11) ...

Budowa atomu (plansza 6) ...

161. Gimnastyka i sport (plansza 22) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie