Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kielich mszalny

Kielich mszalny

Kielich mszalny (Calix sacrificus) - w Kościele katolickim , obok pateny , podstawowe naczynie liturgiczne używane w czasie mszy i służące do spożywania konsekrowanego wina (Krwi Pańskiej).

Kielich mszalny

Powinien być wykonany z metalu szlachetnego (nie korodującego). Jeżeli wykonany jest z innego materiału powinien mieć złocone wnętrze czary. Taka zasada stosowana jest od czasów średniowiecza i ma obecnie potwierdzenie w dokumencie "Ogólne wprowadzenia do Mszału Rzymskiego" ( OWMR ). Szacunek do tego naczynia pokazuje również tzw. Kielich Świętego Wojciecha stanowiący zabytek początków polskiej państwowości i znajdujący się w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Kielich ten nie jest wykonany ze złota, jak to było już wówczas powszechnie stosowane, a jest raczej kubkiem wykonanym ze szlachetnego kamienia. Miało to uchronić misję Św. Wojciecha przed napadami rabunkowymi Prusów przy jednoczesnym szacunku do samego naczynia. Ponieważ w późniejszym czasie kubek ten uległ rozbiciu, dla zachowania pamięci, okuto go i wyposażono w trzon oraz podstawę. W czasie liturgii kielich mszalny zaopatrzony jest w tzw. bieliznę kielichową , którą stanowią: puryfikaterz , palka , korporał i welon . Do kielicha mszalnego należy również patena płaska oraz hostia położona na patenie.

W czasie liturgii posługa przy kielichu należy do diakona . Jeżeli liturgia odbywa się bez udziału diakona wówczas posługa ta należy do celebransa .

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Kielich mszalny":

Jarząb pospolity ...

Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II na Wawelu ...

Kielich mszalny Kielich mszalny (Calix sacrificus) - w Kościele katolickim , obok pateny , podstawowe naczynie ...

Maurus ...

Nadzwyczajna forma rytu rzymskiego ...

Dębik ośmiopłatkowy ...

Pokrzyk wilcza jagoda ...

Wawel ...

Kościół Bożego Ciała i klasztor Dominikanów we Lwowie ...

Cerkiew (budynek) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kielich mszalny":

026a. Ptaki – latający krewni gadów (plansza 16) ...

Groza gór wysokich w poezji Kazimierza Przerwy - Tetmajera (plansza 12) ...

Układ wydalniczy (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie