Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Klemens VI

Klemens VI

Klemens VI
Clemens Sextus
Pierre Roger de Beaufort
Papież
Klemens VI
Kraj działania   Francja
Data i miejsce urodzenia 1291
na zamku Maumont w pobliżu Limoges
Data i miejsce śmierci 6 grudnia 1352
Awinion
Arcybiskup Rouen
Okres sprawowania1331 - 1338
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Pontyfikat 7 maja 1342

Klemens VI, (Pierre Roger), (ur. 1291 w Maumont we Francji, zm. 6 grudnia 1352 w Awinionie ) – trzeci papież "niewoli awiniońskiej" w okresie od 7 maja 1342 do 6 grudnia 1352 .

Zanim został papieżem był kanclerzem króla Francji Filipa VI i arcybiskupem Rouen. Wybrany został na konklawe 7 maja 1342 r. Odznaczał się wielkim poczuciem humoru. Pewnego razu przyznał publicznie, że jeśli król Anglii zechce aby jego osioł został biskupem, on chętnie zadośćuczyni jego prośbie. Nazajutrz znalazł w swoim pałacu osła z kartką, na której napisane było: "Ja też chcę być biskupem". Innym razem rozbawił go jeden z jego prezentów urodzinowych z dedykacją "Od diabła dla jego brata Klemensa".

Podczas wojny stuletniej popierał królów Francji, czym nie jednał propapieskich sympatii w Anglii. W 1346 r. zdetronizował Ludwika IV Bawarskiego i dał tytuł króla rzymskiego Karolowi IV Luksemburskiemu . Dążył do zawarcia unii z Konstantynopolem i do organizacji krucjaty , na sfinansowanie której, już od paru lat nakładane były podatki i pobierane dziesięciny . Powierzył zakonowi braci mniejszych opiekę nad Grobem Świętym i Wieczernikiem , dając w ten sposób początek Franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej .W połowie XIV wieku wydał pierwszy dokument, ogłaszający uporządkowaną naukę kościoła o odpustach oraz zezwolił na publiczne wystawianie Całunu .15 maja 1352 r. wydał bullę wzywającą Polskę, Czechy i Węgry do krucjaty przeciwko Tatarom.

Ingerował w spór polsko-krzyżacki poparł stronę zakonu krzyżackiego nie zatwierdzając pokoju kaliskiego , poparł natomiast ekspansję Kazimierza III Wielkiego na wschód, przeznaczając na ten cel papieskie dziesięciny uzyskane od duchowieństwa w Polsce.

Do kolegium kardynalskiego powołał 25 kardynałów, spośród których tylko czterech nie było Francuzami, a aż jedenastu było jego krewnymi (wśród nich późniejszy papież Grzegorz XI ).

Odmawiał powrotu do Rzymu , aczkolwiek wysłał tam z misją Colę di Rienzi . W 1348 r. za 80 000 dukatów odkupił Awinion i hrabstwo Veaissin od królowej Joanny I z Neapolu i urządził tam z przepychem papieską rezydencję. Kuria w Awinionie przypominała wówczas bardziej dwór świecki niż urząd papieski. Dla celów reprezentacyjnych sprzedał sporą część papieskich dzieł sztuki Handlował odpustami na prawo i lewo. Kiedy więc na Awinion uderzyła w 1347 r. "czarna śmierć" , powszechnie uznano ją za karę za grzechy Klemensa. Papież przeciwstawiał się pogromom Żydów, a nawet oferował im schronienie w Awinionie. Po przejściu zarazy ogłosił rok 1350 rokiem świętym i dał odpust zupełny każdemu, kto wtedy odbędzie pielgrzymkę do Rzymu.

Zmarł po krótkiej chorobie w Awinionie w 1352 r. i zgodnie z życzeniem, został pochowany w klasztorze La Chaise-Dieu. W 1562 r. jego grób został zbezczeszczony, a zwłoki spalone przez hugenotów . był najwybitniejszym papieżem "niewoli awiniońskiej", świetnym administratorem i politykiem, mecenasem sztuki i nauki, miłośnikiem piękna.

W kwestiach moralnych oceniany jest jednak zdecydowanie negatywnie: Petrarka opisywał go jako "eklezjastycznego Dionizosa, lubującego się w obscenie i lubieżnych postępkach." Florencki historyk pisał: "Gdy był arcybiskupem, nie unikał dam, lecz żył jak młodzi szlachcice, nie próbował też powściągnąć swych żądz, gdy został papieżem. Do jego komnat dostęp mieli zarówno prałaci, jak i damy szlachetnych rodów, a z jedną z nich – hrabiną Turenne – był w tak bliskich stosunkach, że przez jej ręce przechodziło wiele rozdawanych przez niego przywilejów." Nawet współczesna "Encyklopedia katolicka" pisze o Klemensie: "kochał dobrą zabawę i wystawne rauty, na które zapraszano rozliczne damy."

Linki zewnętrzne

Zobacz też


Poprzednik
Wilhelm de Durfort
Arcybiskup Rouen
1331 - 1338
Następca
Aimery Guenaud


Poprzednik
Benedykt XII
Papież
Następca
Innocenty VI


Inne hasła zawierające informacje o "Klemens VI":

Klemens VII Antypapież Klemens VII – antypapież obediencji awiniońskiej w latach 1378-1394. Klemens VII (papież) – papież ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Tomasz Zan (poeta) ...

1592 Wydarzenia na świecie 30 stycznia – wybór Hipolit Aldobrandini na papieża, przyjął imię Klemens VIII . 7 maja – wojna japońsko-koreańska : zwycięstwo floty koreańskiej w bitwie pod ...

1731 ...

1848 ...

1738 ...

Order Orła Białego ...

Łaska ...

List do Hebrajczyków ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Klemens VI":

108 Życie religijne w okresie nowożytnym (plansza 7) ...

039 Kryzys kościoła łacińskiego w późnym średniowieczu (plansza 8) ...

127 Unia polsko-saska (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie