Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Raj podatkowy

Raj podatkowy

Raj podatkowy - termin używany w odniesieniu do państw, w których przepisy podatkowe są wyjątkowo łagodne dla obcokrajowców i kapitału zagranicznego. Raje podatkowe są wykorzystywane przez bogatych przedsiębiorców oraz ich firmy, do transferowania zysków i unikania płacenia podatków w krajach macierzystych, co jest zgodne z obowiązującym prawem.

Do rajów podatkowych należą: Andora , Anguilla , Antigua i Barbuda , Antyle Holenderskie , Aruba , Bahamy , Bahrajn , Barbados , Belize , Bermudy , Brytyjskie Wyspy Dziewicze , Dominika , Gibraltar , Grenada , Guernsey / Sark / Alderney , Hongkong , Jersey , Kajmany , Liberia , Liechtenstein , Makau , Malediwy , Man , Mauritius , Monako , Montserrat , Nauru , Niue , Panama , Samoa , Seszele , Saint Kitts i Nevis , Saint Lucia , Saint Vincent i Grenadyny , Tonga , Turks i Caicos , Vanuatu , Wyspy Cooka , Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych i Wyspy Marshalla (Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 maja 2005 roku w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową dla celów podatku dochodowego od osób prawnych - Dz. U. z 2005 roku, nr 94, poz. 791).

Metoda „raju podatkowego” (w dużym uproszczeniu) polega na utworzeniu spółki z siedzibą w takim państwie i wykorzystanie jej jako elementu transferowania zysków, przez tworzenie fikcyjnych kosztów działalności. Najpopularniejszą metodą jest sprzedaż licencji na znaki graficzne , lub praw do nazw za ogromne sumy, będącymi znaczną częścią osiąganych zysków . Po uwzględnieniu takiego kosztu w rachunku wyników przedsiębiorstwa , zmniejsza podstawę opodatkowania, a tym samym płaci mniejszy podatek dochodowy . Innym sposobem minimalizacji płaconego podatku w kraju macierzystym jest transfer produktów (półproduktów, towarów etc.) po cenie wytworzenia (podmiot sprzedaje swoje produkty firmie-córce zarejestrowanej w raju podatkowym po cenie wytworzenia - w ten sposób nie osiąga on zysku na sprzedaży), zaś firma zarejestrowana w raju podatkowym sprzedaje te produkty z marżą - w ten sposób powstaje zysk (różnica między ceną sprzedaży a ceną zakupu), od którego płaci się niski podatek.

Zagadnienie rajów podatkowych związane jest z pojęciem cen transferowych (ang. transfer pricing), które w dużym uproszczeniu polega na tym, iż podmioty powiązane kapitałowo tak kształtują ceny towarów lub usług (także dóbr niematerialnych np. licencji) we wzajemnych transakcjach, aby wykazać dochody do opodatkowania w państwach o korzystnych systemach podatkowych, np. w rajach podatkowych.

Wprowadzenie 19% podatku CIT w Polsce zmniejszyło wśród działających w kraju przedsiębiorców motywację do uciekania się do wyżej opisanych sztuczek podatkowych. []


Inne hasła zawierające informacje o "Raj podatkowy":

Wszystkich Świętych ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Maciej Słomczyński ...

Duchowieństwo ...

Mały Staw (jezioro w Karkonoszach) ...

Wielki Staw (jezioro w Karkonoszach) ...

William Blake ...

Życie wieczne ...

Szwa ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Raj podatkowy":

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

024 Arabowie w czasach wczesnego średniowiecza (plansza 10) ...

Motyw powrotu w literaturze i filmie (plansza 18) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie