Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kobalt

Kobalt

Kobalt
Kobalt

Kobalt
Dane ogólne
Nazwa, symbol, l.a. Kobalt, Co, 27
Grupa, okres, blok 9 , 4, d
Właściwości metaliczne metal przejściowy
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
warunków normalnych (0 °C, 1013,25 hPa)

Kobalt (Co, łac. cobaltum) - pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych układu okresowego .

Posiada 26 izotopów z przedziału mas 50-75. Trwały jest tylko izotop 59, który stanowi 100% składu izotopowego naturalnego kobaltu.

Został odkryty w roku 1735 przez Georga Brandta . Nazwa wywodzi się od kobolda , złego ducha, krasnala lub gnoma , rzekomo podrzucającego rudy bezwartościowego wówczas kobaltu w miejsce skradzionych kruszców żelaza.

Czysty kobalt jest lśniącym, srebrzystym metalem o własnościach ferromagnetycznych . Jest stosowany jako dodatek do stopów magnetycznych.

Występowanie

Występuje w skorupie ziemskiej w ilości 20 ppm , w postaci dwóch minerałów : smaltyn i kobaltyn , które występują zwykle przy złożach siarki . Najbogatsze poznane złoża znajdują się w Afryce. Zambia i Demokratyczna Republika Kongo pokrywają łącznie połowę zapotrzebowania światowego na kobalt.

Zastosowanie

Metaliczny kobalt jest składnikiem niektórych stopów o wysokich parametrach (tzw. nadstopy ). W postaci metalicznej lub jako tlenek jest składnikiem elektrod akumulatorów litowo-jonowych , niklowo-kadmowych i niklowo-metalowo-wodorkowych .

Niesymetryczne sole kobaltu np. K3CoO4 mają silne własności ferromagnetyczne i piezoelektryczne i są wykorzystywane w elektronice. Kompleksy karbonylkowe i fosfinowe są stosowane jako katalizatory wielu reakcji organicznych. Roztwory soli kobaltu (II) i (III) mają intensywną krwisto-czerwoną i niebieską barwę i są używane jako pigmenty farb oraz służą do barwienia ceramiki .

Znaczenie biologiczne

Kobalt jest jednym z mikroelementów i jest obecny w centrach reaktywności kilku enzymów . Zapotrzebowanie dobowe na ten pierwiastek jest jednak bardzo małe - 0,05 ppm . Wchodzi również w skład kobalaminy (witaminy B12). Jest konieczny dla roślin motylkowych żyjących w symbiozie z bakteriami brodawkowymi. Niedobór u ludzi i zwierząt: Zaburzenia procesu krzepnięcia krwi. Niedobór u roślin: Zahamowanie procesu wiązania azotu przez rośliny motylkowe.


Inne hasła zawierające informacje o "Kobalt":

Lantan ...

Cez ...

Ruten ...

Technet ...

Niob ...

Cyrkon (pierwiastek) ...

Itr ...

Tytan (pierwiastek) ...

Skand ...

Neon (pierwiastek) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kobalt":

102. Nieorganiczne i organiczne składniki komórki cz.2 (plansza 23) ...

Surowce mineralne Polski (plansza 2) wosk ziemny, gaz ziemny) - rudy metali żelaznych - żelazo, mangan, chrom, nikiel, Kobalt, wolfram, wanad, molibden - rudy metali kolorowych - cynk, cyna, miedź, ołów, ...

Rolnictwo w Polsce (plansza 21) korzeniowe niskokaloryczny, zawiera dużo skrobi, wit. C, jod, fluor, potas. Reguluje pracę serca. zawiera Kobalt, żelazo. Wspomaga leczenie anemii, nerwicy, grypy, anginy, chorób przewodu pokarmowego. ziemniak burak zawiera bardzo ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie